Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Anna_mi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 paź 2007, o 15:49

Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Czy obcinać pęd kwiatowy zawsze nad trzecim oczkiem, czy można niżej? Gdy obcinam nad 3 oczkiem, to wyrastają pędy kwiatowe z miejsca obcięcia, a na dole zostaje łodyga bez kwiatków. :shock:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Odnośnie ucinania pędu po kwitnieniu, to uważam je za zbędne. Storczyk sam decyduje
co dalej. Po pewnym czasie wiemy gdzie ucinać ,gdy zeschnie.
Niezależnie i prawie zawsze pewien odcinek pędu jest bez niczego- taka uroda :P .
Dla piękna wynosi kwiaty ku górze .
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Ja też ścięłam bardzo krótko dwa falenopsisy i teraz przeżywam męki na myśl, że więcej mogą nie zakwitnąć :cry: :cry: :cry:
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Ja ostatnio przycinałam pędy mojemu storczykowi ponieważ już przekwitł i ciachnęłam go miedzy drugim a trzecim oczkiem i teraz te końcówki pędów tak zbrązowiały i zeschły... czy tak się zawsze dzieje i czy powinnam podjąć jakieś szczególne czynności sprzyjające ponownemu zakwitnieniu??
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Jeżeli chodzi o Phalaenopsisy to ja stosuje taką zasadę, jak przekwitną nie obcinam łodygi, kwiat sam zadecyduje czy mu sie przyda, jeżeli całkiem zżółknie to wtedy ja wycinam a czasami kwiatek może nas zaskoczyć i wypuścić na tej samej łodydze nowy pęd :) i zaraz po kwitnieniu wynoszę go na 2 tyg do chłodniejszego miejsca i nie podlewam, potem zabieram go z powrotem i kwitek "odwdzięcza" sie tym że ponownie zakwita.U mnie sie to sprawdza, ale oczywiście pytaj innych :)
Nataleczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lut 2008, o 11:57
Lokalizacja: Pawłowice

Palaenopsis pęd obcięty sie robi zółty i wysycha:((Ratunku!!

Post »

Witam.Mam ogromną prosbę. Moj piekny storczyk Phalaenopsis przekwitł i obiełam mu 2 pędy kwiatowe.1 z nich zaczął mi sie robic zółty i wyszuszac nic z nim nie robię bo nieiwem co mam zrobic:((( teraz wize ze zaatakowalo mi 2 ped i tez zaczyna sie robic zółty:((( Ratunkujak temu zapobiec??? co to jest???? Pomóżcie;((( (na zdjeciu widac troszke jak ped wyglada przepraszam za jakosc zdjecia)Czekam na pomoc.Natalia


Obrazek
Awatar użytkownika
Kamyczek87
100p
100p
Posty: 170
Od: 7 cze 2007, o 18:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Poczekaj aż zrobią się całkiem żółte i wytnij nisko. :wink: Nic złego się nie dzieje.
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Czasami tak się zdarza, że roślina odrzuca pęd, który już przekwitł. Nie wszystkie pędy po przekwitnięciu wydłużają się. Ja również miałam kilka takich przypadków. Po prostu odcięłam usychające pędy i tyle. Najważniejsze jest, aby liście i korzenie były w dobrej kondycji. Jeżeli są, to nie ma o co robić szumu ;) Będzie dobrze ;)
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

gałązki należy obciąć, gdy zżółkną. czasem tak bywa, że storczyk nie wydaje kwiatów 2 raz na tej samej łodydze.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Storczyk po kwitnieniu - czy ciąć pędy... czy nie ?

Post »

Witajcie

Jak w temacie, przekwitły mi 2 storczyki i nie wiem co dalej? Czy pędy na którym były kwiaty ściąć czy zostawić?
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Odpowiedź na Twoje pytanie :
jeśli pędy są zielone, to nie tnij, bo z uśpionych oczek wyrastają niekiedy nowe odnogi i pięknie kwitną. Poza tym póki zielone to roślina pobiera sobie potrzebne substancje odżywcze.
Gdy pęd zżółknie, wtedy należy odciąć.
Jagoda
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Przycięcie

Post »

Na dzien mamy kupiłam jej storczyka. Dzis odpadł ostatni kwiatek i gdzies wycyztała, ze tzreba przycinać łodygę. Ale ja niestety nie wiem w którym miejscu. Powiecie mi gdzie trzeba przyciąć?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

na razie nic nie trzeba przycinać. Storczyk może jeszcze na tym samym pędzie wypuścić odgałęzienia na których zakwitnie. Pędy obcina się wtedy, gdy już widać, że żółknie i zasycha, wtedy można obciąć na granicy zaschnięcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”