Jeżyna - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: jeżyna

Post »

Rozumiem, a co takiego było nie tak z tym smakiem Gazdy? Sorry, ze tak pytam, ale sam mam a jeszcze nie kosztowałem.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: jeżyna

Post »

No to już wiem, dlaczego mi moja jeżyna nie smakuje. Mam ją już któryś rok, dostałam od sąsiadki, ona zachwyca się jej smakiem, a mi coś ona nie pasuje. Zaczyna owocować dosyć późno, teraz jeszcze owocuje, a nawet ma niedojrzałe jagódki. Na pohybel! Jak dawniej mawiano. Będę szukała lepszych odmian, tylko z kolei nie zachwyca mnie perspektywa corocznego okrywania. A może na ciepłym Śląsku nie trzeba okrywać?
Waleria
koma
50p
50p
Posty: 74
Od: 27 mar 2011, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jeżyna

Post »

drozd pisze:Koma Robisz bardzo źle zostawiając pędy które owocowały na zimę. Nie wprowadzaj w błąd ludzi którzy stawiają pierwsze kroki w uprawie jeżyny.
Panie Droździe, ja jeżynę też uprawiam już ponad 30 lat, nigdy ją nie okrywam, a owocuje również corocznie i nigdy u mnie nie wymarzła i nie chorowała.
W końcowej mojej wypowiedzi jest napisane:
Ja wycinam wiosną.
To jest tylko moje zdanie. Nic nikomu nie narzucam. :D
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: jeżyna

Post »

KamoTo "panie" nie potrzebne jak również nie potrzebnie się oburzasz. Każda wypowiedź na temat uprawy jakiejkolwiek rośliny powinna być zgodna z zasadami jej uprawy. Poczytaj sobie o uprawie ochronie i zabezpieczeniach na zimę jeżyn a później doradzaj innym. Twój sposób uprawy jest zły ale tak jak piszesz jest Twój i jesteś z tego zadowolona, tylko nie wzięłaś pod uwagę tego,że ktoś naśladując Twój sposób uprawy może stracić je przynajmniej na jeden sezon. Widziałem już jeżyny zaatakowane przez szpeciela jak również przez rdzę więc przestrzegam wszystkich i radzę Tobie nie lekceważcie tego. Wszystko do czasu. Przyjdzie rok sprzyjający szpecielowi czy rdzy i jeżyny będą stracone. Szpeciel jest niewidoczny gołym okiem a objawami są niedojrzewające owoce(są czerwone )Ponad to szkodnik w ciągu sezonu ma kilka stadiów rozwoju więc szybko się rozprzestrzenia i może zniszczyć nawet 90% owoców.
Rdza jeżyny jest najgroźniejszą chorobą grzybową jeżyn która prowadzi do osłabienia rośliny a tym samym do słabego owocowania ale zwalczanie jej bez użycia chemii jest trudne. Samo palenie porażonych liści nie daje dobrych rezultatów.
To moja ostatnia wypowiedz w tym temacie i czy ktoś to weźmie pod uwagę czy nie to jego osobista sprawa.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: jeżyna

Post »

Przepraszam nie odpowiedziałem na post Leksa i Walerii
Jeżyna Gazda ma trudny do określenia smak niektórzy nazywają "dziwny posmak" za to ładnie kwitnie dużymi kwiatami może być wiosenną ozdobą.

Walerio. Przypuszczam,że Twoją jeżynę zaatakował szpeciel. Owoce nie dojrzeją do mrozów będą stale czerwone aż zmarzną.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: jeżyna

Post »

Witam kupiłam jakiś czas temu w supermarkecie krzaczek jeżyny. niestety nie ma na niej napisane jaki to gatunek. Chciałabym ją niedługo wsadzić do gruntu ale nie wiem jakie stanowisko wybrać. jeżyna kojarzy mi się z lasem więc teoretycznie jakiś półcień u mojej mamy skolei rośnie w pełnym słońcu i pięknie owocuje. Proszę więc o radę.
pozdrawiam Gocha
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: jeżyna

Post »

Gdzie posadzisz, powinna hulać, w słońcu owoce szybko dojrzeją, ładnie wybarwią, mniej ryzyka grzyba i pleśni będzie.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: jeżyna

Post »

Dzięki wczoraj już posadziłam w miejscu słonecznym
pozdrawiam Gocha
Lajkonik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 gru 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cięcie

Post »

Witam,

Posiadam Jeżynę Ruczaj. Z powyższych postów wynika, że stare pędy należy wyciąć. Tegoroczne wyrosły na ok 3 - 3,5 m - w takiej długości mam zostawić czy przyciąć ? Zakryć na zimę ? Jako małe krzaczki nie były przykrywane i klimacie można powiedzieć górskim nic im nie było. Są obłożone agrotkaniną i korą.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Przycięciem tegorocznych pędów pozbawisz sie przyszłorocznych plonów.
Jeżyny owocują przecież na pęach ubiegłoreocznych.
Pomyśl raczej nad rozpięciem pędów na jakiejś 'podporze'
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Ja pędy jeżyn przycinam naokoło 1,8 metra . Czasami jak jest za dużo pędów w jednym krzewie to
pokładające się i ewentualnie jakieś słabsze wycinam . Owoców mam dużo a nawet za dużo jak na
nasze potrzeby . Na wiosnę boczne pędy też przycinam .
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Ja również skracam pędy tegoroczne (te nieowocujące). Gdy osiągną długość ok. 1,5 - 2 m, latem przycinam im wierzchołki. Bardzo szybko się rozkrzewiają. Te nowe pędy boczne w następnym roku wydadzą owoce. Na wiosnę skracam pędy boczne o ok. 30 cm. W ten sposób uzyskuję większy plon z jednego krzaka. Również wiosną usuwam nadmiar nowych pędów, wycinam słabe i pokładające się.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Mam pędy jednoroczne dochodzące do 2,5 m, rozumiem ze teraz to już za późno żeby je przyciąć do 1,8 m?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”