Uprawa arbuzów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
bartoszc322
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lut 2008, o 22:42

Uprawa arbuzów

Post »

witam:) własnie postanowiłem zacząć uprawiać Arbuzy.SmileSmileSmile Zakupiłem na allegro dwa gatunki, pierwszy to żółty "janosik" oraz drugi czerwony "Rosario"Very Happy:D:D właśnie dziś je posadziłem do doniczek, stoją na parapecie w ciepłym miejscu(czytalem ze potrzebuja ciepła oraz wilgotniej ziemi). Za domem mam potężna szklarnię szklaną, gdzie cały czas pada na niał słonće - o ile jest:). W szklarni nawet teraz jest srednio od 18 do 22 stopni
Tak wiec 1 pytanie to:
kiedy mam je rozsadzić do szklarni?(po ilu dniach, misciacach trzymaniu ich w doniczce?)
2 pytanie: jak mam je pielegnować? sa dla nich odżywki, nawozy itp? jeśli tak to za ile i gdzie dostanę

jeśli cos mi jeszcze wpadnie do glowy to dam zanć lub napisze czekam na wasze odpowiedzi, sugestie i historie z życia wzięte:)

POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Sprawa z arbuzami ma się jak z melonem.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

polecam gatunek: ROSARIO F1 który można uprawiać w gruncie bez żadnych foli szklarni itp.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Uprawa arbuzów

Post »

bartoszc322 pisze:czekam na wasze odpowiedzi, sugestie i historie z życia wzięte:)
Radzę uważać na myszy. Moje arbuzy 'Bingo' zeżarły myszy, kiedy chowałem je na noc do szopy w czasie hartowania :evil:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Właśnie nabyłam nasionka arbuza Rosario w sklepie internetowym..to będzie moje drugie doświadczenie z arbuzami..Pierwsze eksperymenty z uprawą przeprowadzałam wiele lat temu, kiedy nie było jeszcze nasion arbuza przystosowanego do naszego klimatu. Wówczas wyleczyłam się z uprawy - kompletne niepowodzenie.Teraz postanowiłam spróbować ponownie.

A jeśli chodzi o myszy- to w ubiegłym roku skasowały mi wszystkie nasiona tykw i część dyni ozdobnej.Wygrzebały sobie je z doniczek ustawionych w foliaku. :(
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Uprawa arbuzów

Post »

bartoszc322 pisze:witam:) własnie postanowiłem zacząć uprawiać Arbuzy.SmileSmileSmile Zakupiłem na allegro dwa gatunki, pierwszy to żółty "janosik" oraz drugi czerwony "Rosario"Very Happy:D:D właśnie dziś je posadziłem do doniczek, stoją na parapecie w ciepłym miejscu(czytalem ze potrzebuja ciepła oraz wilgotniej ziemi). Za domem mam potężna szklarnię szklaną, gdzie cały czas pada na niał słonće - o ile jest:). W szklarni nawet teraz jest srednio od 18 do 22 stopni
Tak wiec 1 pytanie to:
kiedy mam je rozsadzić do szklarni?(po ilu dniach, misciacach trzymaniu ich w doniczce?)
2 pytanie: jak mam je pielegnować? sa dla nich odżywki, nawozy itp? jeśli tak to za ile i gdzie dostanę

jeśli cos mi jeszcze wpadnie do glowy to dam zanć lub napisze czekam na wasze odpowiedzi, sugestie i historie z życia wzięte:)

POZDRAWIAM
Do szklarni możesz wysadzić - jeżeli jak piszesz jest słoneczna - koniec kwietnia - maj.
Potrzebuje bogatej w składniki pokarmowe ziemi - może być rozłożony obornik.
Arbuz jest ciepłolubny, ja przykrywam ziemię czarną folią - trzyma ciepło i wilgoć, tak samo robię z ogórkami.
Mnie udało się wyhodować arbuza ok. 2,5 kg.
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Ja też kiedyś posadziłem arbuza w ogródku. Niestety, nasiona pochodziły ze zjedzonego owoca, więc były to odmiany raczej nieprzystosowane do warunków w Polsce. Owszem, roślina ładnie rosła i kwitła, zawiązały się nawet dwa owocki :) Niestety, po wystąpieniu pierwszych przymrozków było już po roślinie. Jeden owoc zdążył dorosnąć do wielkości gruszki, drugi był trochę mniejszy. Dopiero później dowiedziałem się o odmianach przystosowanych do naszych, polskich warunków.
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Ja w zeszłym roku wysialem arbuza z nasion, które były przystosowane do naszego klimatu, kupiłem je na aukcji internetowej. Miałem chyba 5 czy 6 owoców z czego największy ponad 1,5 kg, był w środku czerwony, dojrzały i przede wszystkim bardzo słodki. ;:13
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Oj to świetnie..jest szansa na to ,że można mieć te pyszne owoce z własnej uprawy..ciekawe co mi się uda?!Może urośnie choć jeden arbuzik..zobaczymy.
Awatar użytkownika
WioLinKa
200p
200p
Posty: 225
Od: 26 kwie 2007, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

A ja kilka lat temu posadziłam arbuzy do gruntu i rosły bardzo ładnie a owoce miały ponad 2 kg i były naprawde smaczne :D
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Witam!
Ja arbuzy hoduję juz od 2 sezonów.
Odmiany, które posiadam to rosario, bingo oraz janosik. Siewki robię już teraz od połowy marca, a do gruntu sadzę po 15ym maja. Na początku do czasu kwitnienia przykrywam je agrowłókniną, apóźnije są już odkryte.
Owoce uzyskuję różne - przeciętnie po 1,5-2,5 kg, ale bywaja też po 5-6 kg.

Polecam wszystkim
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

No to zabieram się za siew arbuzów...a nasionka wczesniej były moczone , czy bezpośrednio do ziemi?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Może ja też jeszcze raz spróbuję uprawy arbuzów. Może lato będzie ciepłe i owoce urosną.
Tylko, że brakuje już miejsca w moim zaplanowanym warzywniku :x Chyba, że posadzę na grządce z ogórkami ze dwie rośliny.
Ile zawiązków pozostawiacie na jednej roślinie?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”