Kolory usychania iglaków Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
slon

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Za późno, teraz możesz co najwyżej jajek szukać.
Jodła dodatkowo ma zgorzel kory - Cytospora albo Sclerophoma.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

jodła miała zarówno braki azotu jak i magnezu
świerk uszkodzenia po przędziorkowe
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Sebaloz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 6 lut 2011, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Braków azotu już nie uzupełnię a braki magnezu? Można jeszcze prysnąć siarczanem magnezu albo nawozem jesiennym?
Ps. Można używać krowieńca do nawożenia iglaków?
Odnośnie przędziorków to walkę rozpocząć wiosną czy prysnąć teraz np. promanalem?
gangsta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 maja 2011, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Panowie co w moim temacie????
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Witam

Ja również proszę o diagnozę moich iglaków.
Rok temu posadziłem na działce 100 tui szmaragd (właściwie przesadziłem w inne miejsce bo wcześniej rosły przez 4 lata w szkółce na działce- teraz natomiast zostały przesadzone równolegle do płotu).
Mój problem jest następujący- tuje (około 50) posadzone z południowej strony co 70cm zaczynają żółknąć od środka, zjawisko to wydaje mi się że nie trwa dłużej jak miesiąc, może dwa- zauważyłem dopiero jakieś 2 tygodnie temu- ale naprawdę jakieś 50% w środku są bardzo poważnie żółte i usychają.
Ciekawe jest również że tuje posadzone od wschodu (osłonięte od tej strony wysokim płotem ze sztachet- są mocno zacienione do godziny powiedzmy 11) i w tych tujach nie znać ani śladu usychania od środka- w żadnej ani gałązki- dodam tylko że wydaje się że tuje posadzone od wschodu oprócz zacienienia, maja również trochę prostszy teren- z którego woda nie spływa.

Całkowicie innym czynnikiem są 2 sosny rosnące bardzo blisko schnących od środka tui (natomiast jakieś 50 metrów od tui posadzonych od wschodu- bez oznak usychania) Sosny te na działce rosną około 15 lat, i zdarza się że w tym okresie wczesno- jesiennym żółkną od środka- ale w tym roku są niemal całkowicie zółte, wyschnięte i opadają igły- a zielone są tylko na samych końcach.
Przedstawiam kilka zdjęć:
PS dodam tylko że po posadzeniu rok temu tuje były często podlewane, w tym roku od sierpnia był podlewane co kilka dni. (od sierpnia było u nas bardzo sucho)
Prosiłbym o jakieś rady- może to jakiś pasożyt od tych sosen? albo przesychanie? Ewentualnie czym można by było pryskać?
Dodam tylko że tuje w żadne sposób nie były szprycowane żadnymi nawozami.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Właściwie to nic złego sie nie dzieje :wink: Kopane, większe tuje zawsze w pierwszym sezonie po przesadzeniu zrzucają część igliwia od środka i to się powinno unormować, choć w pewnym wieku jak będą starsze znów zacznie, bo to proces naturalny.Raczej powinno się unikać przesadzania większych, dobrze ukorzenionych iglaków.Jeżeli się to robi, to trzeba zrobić bardzo starannie, z dużą bryłą ziemi w odpowiednim terminie, bardzo wczesną wiosną. Przy wiekszej ilości czasem robi się to mniej starannie i z reguły wtedy gdy ma się czas :wink:, Każdy błąd i niestaranność się niestety mści.Wpływ ma niewątpliwie wilgotność gleby i nasłonecznienie.W miejscu bardziej zacienionym i większej wilgotności gleby rośliny lepiej zniosą przeprowadzkę, dlatego lepiej wyglądają te które takie warunki mają.

Sosny im starsze tym bardziej się sypią i chorują :roll: Ja mam sosny czarne lekko ponad 20 letnie i do pewnego czasu było znośnie. Od ok.5 lat obsypują się masakrycznie :? Zaczęłam żałować, że posadziłam je w ogrodzie.Chyba ich miejsce jest w lesie, gdzie nikomu nie przeszkadzają opadłe igły, a nawet jest to pożądane.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

meeisster pisze:Witam

Ja również proszę o diagnozę moich iglaków.

Obrazek
sosna zaatakowana rozwałkiem (trudny pluskwiak do zwalczenia)
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Proszę, pomóżcie... z dnia na dzień jest coraz gorzej. Początkowo myślałam, że to "zwykłe" jesienne przebarwienia. Tuje rosną w szpalerze, po tygodniu kilka sztuk było "plamistych". Najbardziej od dołu. W następny weekend zauważyłam, że ogniska brązowienia rozprzestrzeniają się: są już nie tylko przy ziemi ale pojawiły się wyżej oraz że pojedyncze ogniska pojawiają się na dalszych egzemplarzach. W dniu dzisiejszym wyraźnie widać, że to diabelstwo rozchodzi się coraz bardziej.
Najdziwniejsze jest to, że brązowienie zachodzi jakby na środku gałązek. Od pnia widać świeże odrosty, a na końcach NADAL świeżą zieleń. wygląda to tak, jakby ktoś chodził z zapaloną pochodnią i wciskał ją jak popadnie w żywopłot.
oto przykład Obrazek
Pozostałe zdjęcia:
https://skydrive.live.com/?cid=ba3196ee ... !109&sff=1
Nie wiem co mam robić, jakie środki zastosować a szkoda stracić ponad 10-cioletnie żywotniki.
Pozdrawiam
Jagoda
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Możliwe że przeniósł się na tuje? Sosny to nie problem już i tak są stare i brzydkie, od dłuższego czasu zastanawiam się czy je nie wyciąć
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

Ojej, nikt z Was nie wie co może dolegać moim tujom? :( Januszu, Selli, Mirku w Was moja ostatnia nadzieja, jeśli Wy nie pomożecie to ja już nie wiem gdzie i do kogo się zwrócić. :(

Pozdrawiam,
Jagoda
Pozdrawiam
Jagoda
ostrozka
ZBANOWANY
Posty: 28
Od: 21 sie 2011, o 01:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

misecznik tujowiec
;:108
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

To na pewno nie jest misecznik, szare coś, co na zdjęciach wygląda jak małe "narośla" to miejsca po opadniętych igłach. Zastanawiałam się czy przypadkiem powodem nie były sile opady i podtopienia latem.
Pozdrawiam
Jagoda
ostrozka
ZBANOWANY
Posty: 28
Od: 21 sie 2011, o 01:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolory usychania iglaków

Post »

P1020995.JPG

Masz na myśli te małe twory kształtu ziarenka kawy przyczepione do pędu?
;:108
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”