Drzewo czereśnia Vega - 2 pytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Flaust1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 paź 2011, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewo czereśnia Vega - 2 pytania

Post »

Witam Was!

Jestem nowicjuszem, wiec chciałem się tu ładnie przywitać:). Przedstawię temat krótko i zwięźle, żeby za bardzo go nie gmatwać. Zasadziłem w tym roku drzewko czereśnię- odmianę Vega. Słyszałem, że należy zrobić taką czynność jak ściecie gałęzi zwanej przewodnikiem (tej całkowicie ostatniej gałezi pionowej, która decyduje o wysokości drzewa)- tak dla scisłości wolałem to napisać.
Czy to jest w ogóle konieczne, a jeśli tak to co daje?. Proszę też wszystkie wskazówki, jak to zrobić. Rysunki, oraz foto również mile widziane.Nie chcę po prostu drzewku zaszkodzić. Czy po scieciu przewodnika, drzewko będzie mialo niższą wysokość końcową?.

Drugie pytanie dotyczy gałęzi. Czy trzeba je wyginać (oczywiscie gdy drzewko jest jeszcze bardzo młode) ku ziemii?. Obiło mi się o słuch, że jeśli sie tego nie zrobi to drzewko może nie owocować. Jak widzicie, to nie mam pojęcia o tym wszystkim, gdyz dopiero się uczę, wiec za wszystkie odpowiedzi i wskazówki z góry bardzo dziękuję. Moge liczyć tylko na Waszą pomoc, bo nie potrafię tych inforormacji znależć. Pzdr
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Flaust1983 witaj na forum. Co do drugiej kwestii - odginania gałązek. Podstawową zasadą w formowaniu korony drzewa jest odginanie gałązek w taki sposób aby tworzyły z przewodnikiem kąt zbliżony do prostego. Takie uformowanie gałęzi zapobiega ich wyłamywaniu pod ciężarem owoców. Im kąt ostrzejszy ty gałąź bardziej narażona na wyłamanie. Formowania rozpoczyna się od młodych gałązek (ok. 10 cm). Najprościej jest założyć spinacze do bielizny.

Obrazek Obrazek

Przy młodych gałązkach mniej więcej 2 tygodnie powinno wystarczyć na ukształtowanie pożądanych kątów.
Na starszych gałęziach jest nieco trudniej. Trzeba przede wszystkim uważać żeby ich nie wyłamać. Oczywiście spinacze nie dadzą rady. Najbezpieczniej jest przywiązać gałęzie sznurkiem do kołeczków wbitych w ziemię lub do pnia.

Obrazek

Można też podwiązać do gałęzi obciążnik (np. kamień). Robiłem taki eksperyment:

Obrazek

Przy obciążnikach trzeba zwracać żeby nie były zbyt ciężkie. Tu trochę przesadziłem. Przy pogodzie bezwietrznej może być wszystko w porządku, ale przy wietrze rozhuśtane obciążenia mogą wyłamywać gałęzie. Przy sztywniejszych gałęziach lepiej obwiązać jej czyś szerszym (taśma, płótno) aby cienki sznur nie wrzynał się w drewno i dopiero od takiej kokardki poprowadzić sznurek do dołu.
Nieprzygięcie gałęzi nie eliminuje owocowania. Przyginanie przyśpiesza wejście drzewka w owocowanie.

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Flaust, przy wykopywaniu drzewek w szkółce, w ziemi pozostaje chyba połowa korzeni a może i więcej. No to żeby była równowaga pomiędzy częścią nadziemną a korzeniami, drzewko powinno być przycięte. Jeśli się go nie przytnie to będzie kiepsko rosło, a może się zdarzyć że uschnie. Chyba że komuś nie zależy na dużych przyrostach, bo kupił już dobrze uformowane, na silnie rosnącej podkładce i czeka na owocki. Ale to ryzykant!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Uzupełnię tylko szybko to co napisała Gienia. Bez względu na to kiedy drzewka sadzimy (wiosna, jesień), przycinać powinniśmy dopiero wiosną.

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Flaust1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 paź 2011, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Dziękuję bardzo za Wasze opinie. Bardzo się postaraliście, więc doceniam to. Dzięki Waszej pomocy jestem już znacznie mądrzejszy. Napiszcie proszę jeszcze, czy w przypadku Gruszy - odmiana "Konferencja", radzilibyście formować koronę (póki drzewko ejst jeszcze bardzo młode), czy zostawić tak jak stworzyła ją natura?. I ogólnie jeszcze odnośnie tej czeresni Vegi, to pod kątem Waszego doświadczenia to nie patrzac sie na szybsze owocowanie to również ją formować?. Pytam dlatego, że czereśnie nie powinny chyba powodować zbytniego obciążenia gałezi?. No, ale oczywiście wolę zaczerpnąć specjalistycznej wiedzy, gdyż mogę być w błędzie.
I ostatnia już sprawa- to przycinanie o którym była mowa. W przypadku przewodnika, to w którym miejscu go dokladnie skrócić?, oraz czy skraca się go na równo, czy pod skosem?. Bo z tym mam duże wątpliwosci. Z góry Dzięki za odpowiedz i wyrozumiałość. Pzdr
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Flaust1983 pisze:
Słyszałem, że należy zrobić taką czynność jak ściecie gałęzi zwanej przewodnikiem (tej całkowicie ostatniej gałezi pionowej, która decyduje o wysokości drzewa)- tak dla scisłości wolałem to napisać.
Czy to jest w ogóle konieczne, a jeśli tak to co daje?. .... Czy po scieciu przewodnika, drzewko będzie mialo niższą wysokość końcową?.
Przewodnik przycinamy po to żeby drzewko lepiej się rozgałęziało. Przycinanie rozpoczynamy od okulanta. Tu można o tym poczytać:
http://proakademia.com.pl/przycinanie-o ... orony.html

I w ogóle o cięciu drzew:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9675

Z reguły kupując drzewka mam już na nich trochę gałązek, z których można uformować pierwszą koronkę. Wycinamy te gałęzie, które nam nie odpowiadają pozostawiając te, które nadają się na uformowanie korony na odpowiedniej wysokości. Według większości poglądów te pozostawione gałęzie w pierwszym roku po posadzeniu trzeba wiosną skrócić o ok. 2/3. Przewodnik przycinamy tak aby pobudzić go wytworzenia gałęzi na kolejne korony. Gałęzie wyrosną przed wszystkim w okolicy cięcia, a z najwyższego pąka z reguły wyrasta najsilniejszy pęd skierowany do góry, który będzie pełnił rolę przewodnika. Na dowód moja przycięta wiśnia. Też przycinałem z duszą na ramieniu i teraz trochę żałuję, że nie przyciąłem niżej. Lekkie wygięcie w prawo na przewodniku nad dwoma gałęziami bocznymi to miejsce cięcia. Odstęp od pierwszej korony do tej uformowanej wskutek przycięcia przewodnika jest trochę za duży.
I jeszcze film poglądowy: http://www.youtube.com/watch?v=SigiusHhsgk

Obrazek

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

I jeszcze tu o formowaniu korony:

http://proakademia.com.pl/formowanie-koron.html

Pozdrawiam
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Flaust1983 pisze:...to przycinanie o którym była mowa. W przypadku przewodnika, to w którym miejscu go dokladnie skrócić?, oraz czy skraca się go na równo, czy pod skosem?...
Odniosę się do tego "na równo czy pod skosem"... o co chodzi... po prostu cięcie to rana. A rana to miejsce idealne do wnikania patogenów transportowanych przez wodę. I ta woda właśnie nie powinna "zalegać" na powierzchni cięcia (szczególnie jak bagatelizujemy zabezpieczenie rany). Zresztą - nie zawsze jesteśmy w stanie ranę zabezpieczyć (wyobraźcie sobie sadownika biegającego po 50 ha sadu z pędzelkiem i funabenem :roll: ). Stąd wykonuje się cięcie pędu lekko ukośnie, tak aby woda z opadu mogła bez problemu spłynąć a rana szybko wyschnąć. Dotyczy to oczywiście pędów średniej grubości i grubych (przy drobnych, cienkich ma to drugorzędne znaczenie).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

Vega jest bardzo czuła na raka, także raczej wskazane jest zabezpieczenie ran. Można miedzianem czy innymi dostępnymi środkami ale koniecznie zabezpieczyć smarując czy też zabieg opryskiwaczem. ;:180
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Drzewo czereśnia (Vega) 2 pytania

Post »

To zależy ile tego cięcia będziesz robił. Jeżeli cięcia niewiele to każdą ranę można zamalować. Przy większej ilości wycinanych gałęzi rany po grubszych konarach zamalować natomiast gdy oprócz tego wycięto, skrócono sporo cienkich gałązek, malowanie każdej ranki byłby uciążliwe wówczas należałoby dodatkowo opryskać.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”