Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
gervail
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 lip 2006, o 21:49

Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Post »

bardzo prosze o pomoc w sprawie tui. maja ok. 3 lata i w tym roku zaczely brazowiec. sypalem azofoske, systematycznie podlewam. gdzieniegdzie pajeczyna ale bylo rowniez pryskane w tym roku na przedziorka (raczej zwykly pajak).
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Porażone rośliny należy opryskać 2 razy co 7 dni jednym z fungicydów: Kaptan zawiesinowy 50 WP (0,2%), Euparen 50 WP (0,2%), Euparen Multi 50 WG (0,2%), Rovral Flo 255 S.C. (0,2%) lub Sumilex 500 S.C. (0,1%).

tak poza tym proponuje zasilać nawozami przeznaczonymi dla tej grupy roślin które często również zapobiegają brązowieniu igieł. ja daje osmocote i więcej się nie przejmuję thujami
broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

czy plamy i odbarwienia występują tylko na górnej stronie łusek?

Czy był opryskiwane chwasty w poblizu tych zywotników?

Proszę podać nazwy wszystkich preparatów stosowanych od połowy czerwca na tych żywotnikach

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
gervail
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 lip 2006, o 21:49

Post »

>>czy plamy i odbarwienia występują tylko na górnej stronie łusek?

plamy na stronie gornej, czasami delikatne odbarwienia po wewnętrznej

plamy w srodkowej i na dolnej czesci rosliny, gorne odrosty sa w porządku. te plamy pokazaly sie w przeciagu 1-1,5 tyg.

>>Czy był opryskiwane chwasty w poblizu tych zywotników?

nie bylo oprysku chwastów, brak zwierzat.

>>Proszę podać nazwy wszystkich preparatów stosowanych od połowy czerwca na tych żywotnikach

bylo stosowana tylko azofoska.

te tuje to brabanty, mam rowniez 3szt kolumnowych, ktore wydaja sie byc w porzadku.

ps. czy to moze byc od podlewania w sloncu? kilka razy tak bylo iz podlewalismy trawnik w upalne dni....
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

gervail pisze:>>czy plamy i odbarwienia występują tylko na górnej stronie łusek?

plamy na stronie gornej, czasami delikatne odbarwienia po wewnętrznej
To mamy do czynienia z chorobą łusek
Didymascella thujina
nie wolno zraszać całych roslin i rozpocząć zwalczanie
Topsin a po 14 dniach Gwarant lub
Sarbrawit i powtórka Gwarant
Możesz mi podać miejscowość do celów statystycznych?
W rejonie Częstochowy jeszcze w tym sezonie nie spotkałem

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
gervail
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 lip 2006, o 21:49

Post »

To mamy do czynienia z chorobą łusek
Didymascella thujina

W rejonie Częstochowy jeszcze w tym sezonie nie spotkałem
Józefów koło Otwocka
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Mnie się wydaje ,że to są już jesienne zmiany fizjologiczne. U mnie też tak zaczynają tuje wyglądać.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

aniawoj pisze:Mnie się wydaje ,że to są już jesienne zmiany fizjologiczne. U mnie też tak zaczynają tuje wyglądać.
Te zdjęcia nie pokazują tego co chciałby zobaczyć diagnostyk
a nie są to tylko zmiany fizjologiczne
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
IzaMonika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 maja 2007, o 17:31

Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Witam. Jestem nowym uzytkownikiem Forum i wiążę z nim wielkie nadzieje. W zeszłym roku wsadziłam 35szt. 2-metrowych tuji szmaragdowych (kupione bez donic, systemy korzeniowe niestety były uszkodzone:() Wsadziłam je 6 kwietnia 2006, w dołki sypałam ziemię do iglaków, całe lato obficie podlewałam i zraszałam. Z tych 35 tylko 1 szt. nie doczekała jesieni. POzostałe zaczęły we wrześniu brązowieć od środka i gubić igły. W sklepie ogr. powiedziano mi, ze to normalne, iż co 2 lata choinka je zmienia; odradzili zasilanie. Zimę przetrwały pięknie zielone. Niestety od 2 tyg. bardzo brązowieją całe drzewka. Nieliczne w środku są nieco bardziej zielone. Nowe odrosty po zimie się pojawiły choć w małych ilosciach. Z każdym dniem drzewka są coraz bardziej brązowe. Podlewamy każdego dnia. Obawiam się, że usychają:(. BARDZO proszę o pomoc. Czy to już ich koniec? usychają? zmarzły podczas wiosennych przymrozków?czy to "tylko" choroba, która daje szanse na ich uratowanie?? Z góry dziękuję za pomoc!załączm 5 zdjęć

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Myśle, że żywotniki po prostu nie przyjeły się :( .
Przez kilka miesięcy po posadzeniu tylko mordowały się pomimo podlewania. Ta torfowa ziemia do iglaków także mogła im zaszkodzić odbierajac wodę.
..
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

W tej sytuacji z brązowymi gałązkami nic już nie da się zrobić, jeżeli się łamią to juz po nich... oczywiście jest jeszcze nadzieja że nie całe drzewko musi uschnąć ponieważ te gałązki które w tej chwili są jeszcze zielone mogą przetrwać - od nich odbiją nowe (uschnięte trzeba będzie usunąć) no i po kilku sezonach z takich koszmarków mogą być jeszcze całkiem ładne drzewka! - proponuję dać im szansę i nie wycinać dopóki jest nadzieja.
Ja nigdy nie likwiduję żadnej roślinki dopóki nie stwierdzę że na pewno "nie żyje" niejednokrotnie śmiali się ze mnie - wykop, wyrzuć nic z tego nie będzie - ale ku zdziwieniu wszystkich po "wyratowaniu " roślinki jest piękna i wdzięczna - mam już kilka takich wdzięcznych okazów w ogrodzie które odwdzięczyły się nietuzinkowym wyglądem i po 2 latach nikt by nie powiedział że kiedykolwiek chorowały (przy usychaniu zostały dwie gałązki) a teraz jest piękne drzewko !!!
Daj im szansę.
Pozdrawiam
Krzysztof
IzaMonika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 maja 2007, o 17:31

Post »

obawiam sie, ze to jednak jakaś paskudna choroba je męczy. dziś zauważyłam, że tuje które wsadzałam 3 lata temu i pięknie urosły również brązowieją!! Zatem na to samo cierpi ok. 60 drzewek sadzonych w różnych latach:-( Najlepiej trzymają się cyprysy. Pozostałe gatunki w większym lub mniejszym stopniu brązowieje.Proszę pilnie o pomoc!
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Uważnie obserwujcie :shock: czy aby na pewno brązowiejące gałązki usychają (łamią się i są kruche) czy tylko brązowieją igiełki (w środku żywe zdrewniałe pędy) - to zasadnicza różnica :!:
Pozdrawiam
Krzysztof
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”