Skalniak na skarpie.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak i chwasty.

Post »

Witam wszystkich,
chcę powoli zabrać się za budowę skalniaka na skarpie na mojej działce. Póki jesień, planuję odchwaścić i przygotować podłoże, ułożyć kamienie (polne), zastanawiam się tylko czy sadzić rośliny w tym roku czy lepiej poczekać do wiosny?
Druga sprawa TROCINY. Kiedyś mój szanowny tatuś usupał sporo trocin na skarpie i są wymieszane z ziemią, czy to bardzo przeszkadza dla przyszłych roślin? Co mam zrobić, usunąć je? Usypać zwykłej ziemi? :oops:
I jeszcze jedna sprawa, a mianowicie ŻABY. Jako że działka położona jest niejako w 'depresji', mamy niedokończone oczko wodne gdzie zbiera się woda gruntowa i mamy bardzo dużo żab. W skarpie na której planuję założyć skalniak są dziury w ziemi, mąż zauważył, że urzędują tam żaby. Jak się ich delikatnie pozbyć? :?
Za rady będę dozgonnie wdzięczna :)

Pozdrawiam serdecznie
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak i chwasty.

Post »

Witaj, jeśli chodzi o podłoże na skalniak, to pisałem na ten temat na początku tego wątku. Wszystko zależy od tego, co chcesz tam posadzić. Czy będą to typowe rośliny skalne czy jedynie byliny ozdobne, trawy czy np. karłowate iglaki.
Druga sprawa to wielkość tej skarpy. Można, na większych zboczach zrobić tarasy za pomocą kamiennych suchych murków, gdzie na płaskich powierzchniach posadzić się byliny ozdobne, natomiast między kamieniami typowe rośliny do szczelin między kamieniami.
Aby się nie powtarzać, nie wiem co Cie konkretnie interesuje, to na początek proponuję abyś zapoznała się z tematami związanymi z budową skalniaka oraz nasadzeniami roślin jakie mogą tam rosnąc, sposobem budowy suchego murka itp. tematami związanymi ze skalniakami. Tematy te znajdziesz tutaj - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=19367
Po ich przeczytaniu, jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania zapraszam ponownie.

Żab raczej trudno będzie się pozbyć. Jedne usuniesz przejdą inne, poza tym żaby i ropuchy w ogrodzie to skarb, pomagają w walce z komarami, szkodliwymi owadami. Żaby polują na latające komary i inne owady, a ich kijanki na larwy pływające w zbiornikach wodnych. Ropuchy polują na owady, nagie ślimaki i w nocy zastępują ptaki owadożerne.
W trakcie budowy skalniaka, usuną się z pod nóg, tak że bez obaw możesz tam budować, są bardzo płochliwe. A po wybudowaniu, będziesz w nich miała sprzymierzeńców w ogrodzie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak i chwasty.

Post »

Przeczytałam już chyba wszystkie "skalniakowe" tematy i naprawdę dużo się dowiedziałam. Wiem mniejw ięcej jakie rośliny chcę sadzić, raczej te typowo skalniakowe. Zabrałam się też do roboty :D Najpierw wykopki. Przerzucam ziemię w celu usunięcia chwastów, a jest ich tu naprawdę duuuużo, korzenie sięgają chyba samego piekła :P Ale dam radę. Żaby rzeczywiście uciekają, choć jednej się nie udało :( Ale do rzeczy. Będę miała trochę gruzu do usypania, ziemię mam strasznie piaszczystą o odczynie raczej obojętnym, ale to chyba dobrze. Nie mam niestety nic czym mogłabym potraktować obrzeża skalniaka, żadnych palików, klinkieru, kamieni :cry: Zastanawiam się czy dobrym pomysłem będzie wkopanie na obrzeżach czarnej folii budowlanej w celu wyeliminowania ekspansji chwastów. :?: Skalniak chciałabym wykonać jak najtańszym kosztem. Kamienie są (polne, ale są), zamierzam je trochę potłuc. Folię mam. Gruz jest. Będę musiała zakupić grys na wysypanie podłoża, ale to dopiero po roślinkach. Nie wiem czy sadzić je jeszcze tej jesieni ?
Jak znajdę czas to może wkleję fotkę z wykopków.

Pozdrawiam
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak i chwasty.

Post »

Jeżeli podłoże na skarpie jest przepuszczalne (piasek) to nie musisz dawać gruzu. Dla roślin skalnych, nie potrzeba bogatej ziemi jako podłoża. Jeśli dasz ziemię ogrodniczą bogatą w składniki odżywcze wtedy rośliny będą przerastały i nie będą wyglądały naturalnie, pójdą w długopędy.
Najlepiej jak podrzucisz zdjęcia tej skarpy, wtedy coś pomyślimy. Interesuje mnie jakiej ona jest długości i wysokości i jak szerokie jest samo zbocze, mierząc od podstawy do jej wierzchu. Ważny też jest kąt nachylenia.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

Prace w toku. Użyłam trochę gruzu bo i tak coś muszę z nim zrobić, pozbyć się :P krawędzie zabezpieczam przed krwiożerczymi korzeniami chwastów i trawy czarną folią (może niezbyt dokładnie :oops: ale mam nadzieję, że choć trochę je to powstrzyma). [na zdjęciu wygląda jakbym jamę całą wyłożyła folią, ale tylko tak się ułożyła]
Tak wygląda skarpa od przodu (nie jest specjalnie wielka, ale trzeba ją urządzić :P) - dodam, że skarpa trochę zakręca
Obrazek
Tak wygląda od boku, obrazuje kąt nachylenia:
Obrazek
Długość skarpy to coś ok. 4 m a wysokość 1,5 m - nie wiem dokładnie, bo nie mierzyłam.
Kupa roboty, bolą mnie już plecy, ale trzeba być twardym a nie 'mientkim' :P
Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie, początkujący ze mnie ogrodnik :roll:
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

Widzę że zrobiłaś podstawowy błąd, zaczęłaś formować skalniak od góry. Zaczyna się od zdjęcia darni z miejsca gdzie chcemy mieć skalniak. Następnie zaczynamy go formować od dołu, tzn robimy miejsca na kamienie najniższego rzędu. Wykopujemy dołek na całej długości podnóża skalniaka. Dołek co najmniej 30 cm głębokości, aby po nasypaniu do dołka żwiru lub drobnego gruzu, warstwą 10 cm i suchej zaprawy również warstwą 5 cm, móc w niej układać największe kamienie, wkopując je na 1/3 głębokości. Tak że, głębokość rowka powinna wynosić = 1/3 wysokości kamienia +10 cm żwir + 5 cm sucha zaprawa. Żwir i zaprawa będą fundamentem dla tych kamieni, nie będą się zapadać w podłoże. Dopiero teraz, za kamieniami uzupełniamy podłoże. Następne kamienie układamy na tym nowym podłożu zagęszczonym obficie wodą z węża używając końcówki deszczującej. Zapobiegnie to osiadaniu skalniaka w przyszłości. Po ułożeniu tej drugiej warstwy uzupełniamy za nią podłoże i tak robimy posuwając się do góry. Kamienie w tej drugiej warstwie nie muszą leżeć jeden obok drugiego na styk, mogą być rozsunięte. Można z nich tworzyć małe tarasiki będące miejscem dla roślin. Trzeba tylko uważać przy układaniu, trzeba robić to tak aby ograniczały spływ podłoża z wyższych miejsc w czasie deszczu.

Folia nie pomoże Ci w ograniczaniu inwazji chwastów, za dwa trzy lata stanie się krucha i będzie się darła jak gazeta.
Trawnik od skalniaka można oddzielić np. płasko położonymi cegłami. Jest to o tyle wygodne, że w trakcie koszenia jedziesz kołami kosiarki po tych cegłach. Cegły powinny być położone na równi z gruntem, a pod nimi warstwa suchej zaprawy i piasku. Cegły układamy również w rowku o głębokości = grubość cegły + 15 cm na podsypkę stabilizującą.

Poza tym mam pytanie, czy to wszystkie kamienie jakie masz? Obawiam się, że tych może nie wystarczyć.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

W trakcie roboty kapnęłam się, że robię od tyłka strony, tzn od góry :evil: Sama nie wiem, jak mam się teraz nie zakopać w tym wszystkim :P
A czy ta sucha zaprawa jest niezbędna w budowie skalniaka czy obejdzie się bez niej?
Przede wszystkim walczę z usuwaniem starej darni i chwastami, co jest uciążliwą robotą trochę. Będę się musiała rozejrzeć za jakimiś cegłami.
Jeśli o kamienie chodzi to z duuużych będę miała jeszcze 5 i niestety póki co tyle. Pewnie się przejadę z przyczepką na pole pozbieram trochę mniejszych. Miałam nadzieję, że jak mój M rozpołowi te największe to będzie tego więcej :|
Rozumiem, że lepiej pozbyć się tej folii?
Ech nie ma lekko.
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

Kamienie wkopane. Zdjęcia na razie nie mam, potem zrobię jak znajdę chwilę. Zastanawiam się czy dobrze wykonałam pracę. Znajomy powiedział, że mogłam wkopać włókninę lub siatkę, wtedy ziemia nie obsuwała by się od deszczu. Fakt, pod wpływem wody ze szlaucha ziemia (a właściwie piach) w dużej mierze spływa, głównie wierzchnia warstwa. reszta trzyma się kupy. Teraz boję się, że cała moja praca poszła na marne :shock:
Dodatkowo interesuje mnie czy wysypać jakiś grys po posadzeniu roślin. Jeśli tak to jaki? I czy nie będzie się obsuwał? Nie cieszy mnie perspektywa spływającej lawiny błota z grysem ...
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

Konieczne zdjęcia, bez nich nie wiadomo o co Ci konkretnie chodzi.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

A więc tak oto w chwili obecnej wygląda skarpa, nie jest to żaden wysokiej klasy skalniak, ot kilka kamieni, chcę gęsto obsadzić roślinami, również
okrywowymi. Nie jest to też dzieło finalne. (Zdjęcie niestety robione komórką, stąd kiepska jakość)

Obrazek

Jak pisałam, ziemia to piasek, boję się, że cała wierzchnia warstwa spłynie zanim się rośliny na dobre ukorzenią ...
No i czy czymś potem obsypać?
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

No i co dalej z Twoim skalniakiem ? Pozdrawiam i czekam na opis dalszego biegu zmagań.
Awatar użytkownika
Nevrinka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 wrz 2011, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

Zostawiam na zimę tak jak jest, osiądzie trochę, zobaczę jak zimę wytrzyma, a wiosną będę kontynuować, sadzić powoli roślinki
"Stumilowa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku" ~Tao Te Ching~
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Skalniak na skarpie.

Post »

To dobry pomysł , by przeczekać zimę i spokojnie się zastanowić co posadzić . Może zobaczysz coś ciekawego u mnie zaprzaszam .
Polecam wybór roślin , który mam zamiar skończyć do wiosny i który mam nadzieję pomoże Ci w zagospodarowaniu skalniaka w nakjpiękniejsze rośliny .
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”