Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Z Kosztelą to jest tak, że owoce w fazie dojrzałości zbiorczej maja barwę zieloną, a pozostawione nieco dłużej na drzewach (tu ostrożnie, bo mają tendencję do osypywania się) zmieniają barwę zasadniczą skórki na zielonożółtą. W fazie dojrzałości konsumpcyjnej jest ona najczęściej prawie żółta. Rumieniec pojawia się od strony nasłonecznionej - w zależności od warunków klimatycznych, nasłonecznienia, lokalizacji nasadzeń (a nawet nawożenia!) może być delikatny słomkowożółtawy, najczęściej pomarańczowy - sporadycznie czerwonawy.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Coś ta "dojrzałość zbiorcza" w dzisiejszych czasach coraz wcześniej ogłaszaną jest :lol: A kosztela zebrana zanim będzie żółta -nigdy już nie będzie smaczna... w tym z nią problem zresztą, bo tylko amator może sobie pozwolić na zbieranie na raty, w ostatniej chwili. Ja już w ogóle nie zbieram ich z drzew, tylko czekam aż spadnie; na wysoką trawę spada, nie uszkodzi się. Twarda sztuka, a smakowo taka najlepsza :D Przechowuje się równie dobrze jak taka jeszcze zielona zrywana, więc straciłem powód do wspinaczki. :lol:

Nie bez powodu selekcjonuje się nowe mutanty, "wybarwiające się o trzy tygodnie wcześniej niż odmiana macierzysta" - aby można było zbierać niedojrzałe. I zresztą tak przejechali się w USA na pochodnych Deliciusa, konsumenci już nie chcieli tego jeść :;230
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

I to jeden z powodów rezygnacji z uprawy towarowej tej odmiany.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
piszcza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 wrz 2011, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum.

Dawno, dawno temu, w naszym ogrodzie rosła jabłoń pod nazwą Hrabia Nostyk (tak przynajmniej się wymawiało ). Pod koniec lat 60-tych ogród zabrano, postawiono bloki i niestety ta jabłoń została ścięta.
Owoce były pyszne. Można je było już jeść niedługo po papierówce, wprawdzie niedojrzałe, ale nie miały posmaku surowego jabłka. Wtedy były jeszcze zielone. Potem zielono-żółte z czerwonymi paskami. Pyszne, soczyste, słodko kwaskowe jabłko. Owocowało co roku. Podobno przywiezione przez babcię z Ameryki na pocz. lat dwudziestych. Nigdy potem nie spotkałam się z tą odmianą. To niezapomniany smak nie tylko mój, ale moje rodzeństwo też zawsze porównuje jabłka właśnie do tego.

Czy może ktoś słyszał o takiej odmianie jabłoni?
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
Katarzyna
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jaka to odmiana jabłka?

Post »

Czy da się ustalić co to za odmiana? Ot, z czystej ciekawości :wink:
Samosiejka, w tym roku pierwszy raz owocuje. Dojrzałość przypada "na ten moment".
Owoce średnie/małe, spłaszczone, z charakterystycznymi intensywnie czerwonymi paseczkami u góry owocu, zanikającymi/bledącymi ku dołowi/okwiatowi. Ogonek króciutki, wokoło niego ordzewienie.
Miąższ raczej kremowy :wink: , średnioziarnisty.
Smak- hmm... twarde jabłko z chrakterem :twisted: kwaśno-słodkie, bardziej kwaśne/winne, niż słodkie (dla mnie bąba), na początku soczyste, z czasem miąższ robi się suchy zmienia kolor na intensywnie kremowy/żółty, ale nadal jest "zwarty".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miąższ podczas duszenia/smażenia ładnie się rozpada.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Ja też się podłączę z pytaniem o identyfikacje jabłonki. Sadzona około 30 lat temu, drzewko nieduże (ale to może być efekt podkładki). Dojrzewa teraz, właśnie jabłka spadają sobie z drzewa. Gdy są słabo dojrzałe są bardzo kwaśne, wraz z dojrzewaniem robią się słodkie (najsłodsze są właśnie spady), miąższ żółtawy, zwarty (jak w starej Landsberskiej) i soczysty. Wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Podobnie wyglądające owoce widuje czasem na targu pod nazwą Celesta, czy to może być to? ;:131
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
Kaema
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 lip 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielno nad morzem

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

ja mam taka jabłoń - owoce kwaśne, male, spadaja z drzewa raczej zielone, nie dojrzewaja do zywej czerwieni.
zaznaczam ze jestem laikiem ogrodowym:) coz to moze byc i da sie poprawic owoce? dzialke mamy niecaly rok.
Obrazek
Zapraszam nad morze!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jaka to odmiana jabłka?

Post »

lobuzka pisze:Czy da się ustalić co to za odmiana? Ot, z czystej ciekawości :wink:
Samosiejka, w tym roku pierwszy raz owocuje. Dojrzałość przypada "na ten moment".
Owoce średnie/małe, spłaszczone, z charakterystycznymi intensywnie czerwonymi paseczkami u góry owocu, zanikającymi/bledącymi ku dołowi/okwiatowi. Ogonek króciutki, wokoło niego ordzewienie.
Miąższ raczej kremowy :wink: , średnioziarnisty.
Smak- hmm... twarde jabłko z chrakterem :twisted: kwaśno-słodkie, bardziej kwaśne/winne, niż słodkie (dla mnie bąba), na początku soczyste, z czasem miąższ robi się suchy zmienia kolor na intensywnie kremowy/żółty, ale nadal jest "zwarty".

Obrazek
Miąższ podczas duszenia/smażenia ładnie się rozpada.
To może być Piros.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jaka to odmiana jabłka?

Post »

lobuzka pisze:Czy da się ustalić co to za odmiana? Ot, z czystej ciekawości :wink:
Samosiejka, w tym roku pierwszy raz owocuje.
Jeżeli to rzeczywiście samosiejka, czyli wyrosła z nasiona to nie jest to żadna odmiana, jabłonie z nasion nie powtarzają cech. Czyli jeżeli mamusią był Piros (tatuś pewnie NN) to nie może być Piros a co najwyżej siewka Pirosa.
Możesz ją sobie nazwać jak chcesz (inaczej niż już istniejące odmiany) i mieć własną odmianę.
Pozdrawiam,

J
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Identyfikacja odmian jabłoni ( Malus )

Post »

co to za odmiana jabłoni?
Obrazek
Obrazek

-- 23 sie 2012, o 15:50 --

co to za odmiana śliwy? czy jest to moze biała śliwa? pestka dobrze odchodzi
Obrazek
Obrazek
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: identyfikacja odmian

Post »

Witam, ta jabłonka to na pewno jakaś dziczka, bardzo przypomina moją znajdę z zeszłego roku, z tym że ta moja ma nieco większe owoce i bardziej gruszkowatego kształtu, jest opisana w tym temacie: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =34&t=1858 na stronach 21, 22, 23 i 25. Opisz smak tej jabłoni bo ciekaw jestem czy podobny do tej mojej, napisz też kiedy dojrzewa.
Śliwa natomiast może i być 'Białą Śliwą' choć ja tej odmiany nigdy nie widziałem, ale z opisu to może to być ta odmiana. Ogólnie sama odmiana 'Biała Śliwa' występowała w wielu typach i owoce mogą się różnić wyglądem. Napisz jaki kolor ma miąższ, czy jest luźny czy zwarty w jakim okresie dojrzewa ta śliwa i czy dojrzewanie jest równomierne?
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: identyfikacja odmian

Post »

miązsz jest żółty,pestka dobrze odchodzi od pestki a jabłon smak kwasny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”