Staw kąpielowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Rama Gele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2011, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Panie Pawle, ja absolutnie nie neguję Pańskiej wiedzy, czy generalnie kosztów stworzenia takiego cuda jak "staw kąpielowy".
Mój post był wyrazem podenerwowania w związku z bzdurnymi , obiegowymi opiniami na temat kosztów. Takie idiotyczne nakręcanie , ze to niby "pikuś". Liczyłem, że skoro ładny, profesjonalny basen w ogrodzie można wybudować już do 30 tyś zł , to staw będzie tańszy .. tak wynika z art. w sieci. Więc kiedy otrzymałem kosztorys na kwotę 120.000 tyś zł .. to się wkurzyłem. Na chwilę obecną taki wydatek jest dla mnie zbyt wysoki, co nie zmienia faktu że taki staw jest piekny , stał się moim marzeniem i może za kilka lat kiedy dzieci będą starsze :-) Kto wie. Pozdrawiam i szczerze zazdroszcze tym, którzy w swoim ogrodzie mają taki raj :-)

P.S.
Aaaa ! Zapomniałem o waznym fajcie ! 120 tyś to kwota netto :-)
Rama Gele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2011, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Nie złamę chyba żadnych regulacji wstawiając przykładowy kosztorys. Kwote pwiększyłem o 20 tyś gdyż zakładając 2 miesiące prac .. to koszty pracowników ich zakwaterowania itp ( mieszkam w Częstochowie , firma jest z Warszawy ) na pewno osiągną taką granice .. + VAT :-)

Punkty z pracami budowlanymi, materiałami i robocizną:

1. Projekt budowlany stawu kąpielowego: 5 500 zł + wszystkie koszty administracyjne ok. 1 000 zł
2. Materiały hydroizolacyjne: geomembrana EPDM Firestone, taśmy wulkanizacyjne, przejścia przez folię, itp. - ok. 12 200 zł
3. Maty ochronne i geowłóknina - ok. 3 800 zł
4. Wykop stawu, wykop komory i profilowanie brzegów stawu - ok. 4 500 zł
5. Kontenery na śmieci z budowy 2 sztuki - ok. 1 000 zł
6. Kamień dekoracyjny do stawu - ok. 3 500 zł
7. Żwir w 3 frakcjach, zeolit, piach, cement, wodouszczelniacz itp. materiały budowlane i wykończeniowe - ok. 11 500 zł
8. Materiał roślinny i kosze do nasadzeń - ok. 3 900 zł
9. Drabinka do stawu kąpielowego - ok. 1 600 zł
10. System pompowy i system profesjonalnej filtracji wody Oase Living Water - 42 000 zł - opcja minimalna (opcja optymalna droższa ok. 12 000 zł, wersja max. o 20 000 zł)
11. Skimmerz pływające - ok. 3 100 zł
12. Budowa strefy kąpielowej z bloczków betonowych na fundamencie - ok. 7 800 zł
13. Oświetlenie podwodne 3 sztuki - ok. 2 200 zł
14. Doprowadzenie kabla elektrycznego do komory filtracyjnej i podłączenia: ok. 1 200 zł
15. Podłączenia elektryczne sterownika na pilota do całego systemu: 1 800 zł
16. Hydroizolacja stawu wodnego, wulkanizacja EPDM, zrobienie przejść przez folię itp.: 6 300 zł
17. Podłączenia wszystkich pomp wodnych, filtrów do systemu filtracji, skimmerów i oświetlenia podwodnego: 10 800 zł
18. Nasadzenia roślin wodnych w koszach: 1 900 zł
19. Prace wykończeniowe przy stawie + żwirowanie i układanie kamieni itp. - 4 500 zł
20. Nadzór architekta nad pracami budowlanymi i wykończeniowymi: 7 wizyt na placu budowy: 3 500 zł
- kontrola prawidłowego wykopu i uformowania niecki basenowej
- kontrola prawidłowego wybudowaniem strefy basenowej i komory z bloczków betonowych
- nadzór nad prawidłowym wysypaniem frakcji żwirowych i zeolitu na rury ciśnieniowe i filtracyjne
- kontrola ułożenia elementów w strefie basenowej
- nadzór podczas ułożenia kamieni w stawie
- nadzór nad pierwszym napełnieniem wodą i uruchomieniem stawu
- pomoc w doborze i zakupie materiałów potrzebnych do budowy stawu

Cennz netto.

Opcja z powiększeniem strefy roślinnej będzie generowała koszty po stronie materiałów do hydroizolacji i zmniejszała koszt systemu filtracyjnego. Budowa własnego systemu filtracyjnego na bazie zeolitu będzie tańsza ok. 10 000 zł. Zdecydowanie polecam jednak opcję z kosztorysu - optymalne rozwiązanie przy zachowaniu jak najwyższej jakości wody.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Zaraz, zaraz, myślałem że rozmawiamy o stawie ekstensywnym, a widzę kosztorys stawu z pełną opcją filtracji, czyli staw intensywny. A powiem nawet więcej że to full wypas z pilotem i innymi nikomu nie potrzebnymi bajerami.
Zapytam tak z ciekawości, jaka to firma robi tak tanie murowanie baseny kąpielowe z systemem filtracyjnym za 30 000 zł., i jakiej on ma być wielkości ten basen, bo rozumiem że rozmawiamy o basenie murowanym wielkości co najmniej 12,00 x 4,5 m x 1,40 -1,90 m z pełnym systemem filtracyjnym.
Myślę że taki basen powinien się zamknąć w cenie 200 000.00 zł
Skoro bsen z laminatu np. sama niecka o wymiarach 11.0 x 3,70 x 1,30 - 1,60 m kosztuje ok 32 000 zł, a gdzie filtracja i cała hydraulika,
Natomiast basen ziemny na drewnianej konstrukcji, izolowany niebieską folią 0,55 mm, o wymiarach 4 x 8 x 1,44 m, wykończony drewnem tropikalnym z pełnym wyposażeniem filtracyjnym kosztuje ok 31000.00zł
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
walka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Pawel Woynowski pisze:Poza tym pompa stojąca na najniższym miejscu w strefie będzie zbierała zanieczyszczenia, mimo tej konstrukcji filtracyjnej ze stali
Tak dał mi Pan tym trochę do myślenia, chciałem za dużo naraz osiągnąć bo w sumie to planowałem żeby jedna pompa wszytko czyściła i faktycznie było by to chyba kłopotliwe. Zmieniłem obieg wody w taki sposób
Obrazek
Co wy na to?
Jaką pompę wstawić aby miała parametry nie gorsze niż poprzednia czyli:
Pompa 12 V. Wydajność 6 000 l/h, max. wysokość słupa wody: 3,2 m, pobór mocy 55 W, silnik synchroniczny, gwarancja 3 + 2 lata.
Chodzi w dużej mierze o ekonomie tej pompy.
Pozdrawiam
Bungo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lip 2011, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Staw kąpielowy - strumyk - filtry - pionowe brzegi - POMOCY

Post »

Planuję wykopać mini-staw kąpielowy ( w sumie ok. 50 m2 lustra wody) w sierpniu. Oczywiście przeczytałam wszystko, co tylko wpadło w moje ręce na ten temat. Powstało mnóstwo projektów. Generalnie im bliżej godziny zero tym więcej mam wątpliwości i jestem coraz mniej pewna swoich pomysłów? Czasem całkiem chcę się wycofać z pomysłu w obawie przed porażką?
Umiejscowienie:
Usytuowany ma być od strony południowej co oznacza nasłonecznienie przez cały dzień. Z jednej strony ogranicza go rura GWC a z drugiej rura od oczyszczalni biologicznej (30 metr i dalej).
Od strony domu będzie przylegał do dość stromego zejścia z tarasu. Ze skarpy będzie wypływał strumyk (zasilany przez pompę wodą ze stawu + deszczówką z 2 polaci dachu) ok. 7 mb). Strumyk wpadałby do części filtracyjnej stawu a stamtąd do części kąpielowej.
Wymiary / strefy:
I oczko wodne (część kąpielowa)
- tor do pływania 9 m x 2,5 m = 22,5 m2
- część roślinna od strony ogrodu ok. 4,0 m2 (Pólka szer. 30-50 cm)
? wejściowa z mini plażą piaskową w sumie ok. 8m2
II oczko wodne (część filtracyjna)
- płytkie oczko (półki o szer. 1m) od 10 - 60 cm głębokości
- strumyk ok. 7 mb
Jak to wszystko ze sobą połączyć? Gdyby nie nasze przepisy można byloby to zrobić w jednym zbiorniku - byłoby zdecydowanie prościej - przynajmniej tak mi sie wydaje :)
Folia, brzegi:
- czy jest niezbędna? Mamy glinę - woda stoi miesiącami. Mój niepokój wzbudza nasza ozyszczalnia biologiczna. Nby wodę można wpuszczać do zbiorników wodnych, ale...
- dostałam 2 oferty (folia + geowłóknina + ułożenie + zgrzewy) - PEHD ? 20 pln, PVC ? 22 pln ? czy to dobre ceny?
- który typ folii jest lepszy (obydwie 1,1 mm grubości) ?
- czy pod geowłókninę muszę jeszcze coś ?podłożyć? (wełna mineralna, piasek?)
- czy pionowe brzegi trzeba jakoś wzmacniać/ czy nie będą się obsypywać? (ziemia gliniasto-ilasta bardzo zbita)
Filtry, pompa, skimmer:
- Czy są niezbędne?
- Jeżeli tak, to jakiej powinny mieć parametry, ewentualnie jakie firmy, modele polecacie?
- Gdzie powinny być umiejscowione? Byłoby lepiej od strony domu ze względu na dostęp do prądu.

BARDZO proszę o wszelkie opinie / rady POMOC

Na zdjęciu wersja o wymiarach pzed zmianami ale mniej więcej oddaje to o co mi chodzi.
Obrazek
pati123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2011, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Mam do Was moi mili pytanie. Jaki filtr polecacie do stawu kąpielowego o objętości 450.000 litrów. W Aquanurcie jest maksymalnie do 200.000 litrów. Będę niezmiernie wdzięczna za poradę.

Pati
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

A jaki to ma być staw? Ekstensywny czy z filtrem bagiennym. A dokładniej, czy to ma być staw izolowany np. na EPDM z wydzieloną murowaną wewnątrz stawu niecką rekreacyjną z krawędziami niecki poniżej lustra wody w stawie, czy staw na naturalnym podłożu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
silverblue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2011, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

mój pierwszy post więc gdyby coś nie tak to proszę o wyrozumiałość ;:14

mam działkę 2,70 ha z wydanymi warunkami na zabudowę zagrodową wraz ze stawem kąpielowym i domkami z przeznaczeniem nacele rekreacji indywidualnej. Ziemia aktualnie bez zabudowań. Starałem się (nieudolnie) naszkicować miejsce dla stawu jak i projektowaną drogę i zabudowę.
działka ma kształt prostokąta gdzie przez całą długość w 3/4 szerokości przebiega "górka". Jedna z granic jest w dołku, a drugą granicą jest rów z płynącą wodą. Na działce wzdłuż rowu wybijają źródełka z wodą w klasie I (za wyjątkiem żelaza, które jest w klasie III).
Staw planujemy zrobić przy granicy która jest w dole, a od rowu oddziela ją wspomniana "górka".
Teren ma mieć charakter rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, a staw powinien komponować się z otoczeniem i zawierać część przeznaczoną dla dzieci (plaża, coś a la brodzik, zjeżdżalnia). Na działce zaplanowane są również domki dla turystów.

Staw powinien umożliwić jednoczesne korzystanie z niego nawet 25 osobom.
Próbowałem zasięgnąć języka u lokalnych "specjalistów" ale temat stawu jest im raczej obcy. Do tej pory podejmowali się instalacji basenów. Może do tej pory nie miałem szczęścia trafić na specjalistę. Liczę na to, że teraz mi się uda :idea:

proszę o sugestie i ew. koncepcje wykonania
jeżeli będzie taka prośba mogę dodać dodatkowe materiały

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam.
Na początek proszę powiedzieć, czy ma to być staw na naturalnym podłożu czy izolowany membraną EPDM?
Jeśli na naturalnym podłożu, to warunki na rekreację w stawie będą zbliżone do naturalnego zbiornika, czyli przy wchodzeniu do stawu brodzi się w mule. Trudne jest też utrzymanie w takim stawie jakości wody na stałym poziomie. Jeśli będzie to staw publiczny (kąpielisko) mogą być problemy z sanepidem, przy dopuszczeniu stawu do eksploatacji. Za czystość wody w takim stawie, odpowiadają wyłącznie rośliny wodne.
Druga sprawa, to brak kontroli nad poziomem wody w stawie, czyli sezonowe wahania poziomu wody w zależności od opadów w danym roku dochodzące do 1m lub więcej. Uzależnione jest to od wysokości wód gruntowych w danym okresie roku.
Trzecia sprawa, na jakiej głębokości jest tam woda gruntowa, która w przypadku stawu bez izolacji zasilała by staw?

Natomiast, jeśli miał być to staw na izolacji, to mamy całkowitą kontrolę nad poziomem wody. W takim stawie istnieje możliwość wykonania murowanej strefy rekreacyjnej wewnątrz stawu, z której osady denne występujące w każdym stawie mogą być odprowadzane z dna za pomocą specjalnych spustów dennych (ilość spustów uzależnione od powierzchni strefy), oraz skimmerów zbierających pływające po powierzchni zanieczyszczenia typy liśce, nawiane śmieci, czy pyłki roślin. Woda z tych urządzeń, odprowadzana jest za pomocą pomp lub grawitacyjne wprost do filtrów, skąd po oczyszczeniu wraca do stawu, np. poprzez strumień obsadzony roślinami wodnymi, gdzie dodatkowo się oczyszcza i dotlenia. Tego typu rozwiązania, powodują że woda jest bakteriologicznie na tyle czysta że Sanepit się nie czepia.

Strefa rekreacyjna w takim stawie, jest w zasadzie nie widoczna, albowiem ściany strefy są znużone pod powierzchnią stawu o ok 30 - 40 cm. Istnieje możliwość wykończenia górnych powierzchni ścian strefy drewnem tropikalnym (bardzo wytrzymałe na wilgoć i warunki atmosferyczne).
Za czystość wody odpowiadają rośliny wodne wspomagane filtracją mechaniczną i biologiczną. Komorę stacji filtrów z zasady lokalizuje się pod pomostem wybudowanym nad brzegiem stawu, który służy jako miejsce do wypoczynku, może tam być również zainstalowana drabinka służąca do delikatnego wejścia do wody. Pomost robi się nad strefą głęboką w niecce strefy rekreacyjnej (ok. 1,90 głębokości, w części płytkiej jest ok 1,20 m głębokości). W takim stawie istnieje również możliwość zrobienia brodzika dla dzieci o głębokości 0,60 m. Wszystko zależy od koncepcji na jaką Pan się zdecyduje oraz wyobraźni projektanta.
Proszę obejrzeć zdjęcia załączone w linku poniżej:

http://www.fotosik.pl/slideshow.php?id= ... dd1=pwoyno

To jedynie przykłady rozwiązań takich stawów. Może pan zasugeruje się jakimś rozwiązaniem.

I ostatnie pytanie, czy ma Pan zezwolenie na budowę takiego stawu. Zezwolenie budowlane tzw. "Operat wodno prawny" jest wymagany przy budowie zbiorników wodnych większych niż 30 m2 całkowitej powierzchni, nie zależnie od tego czy będą to zbiorniki na podłożu naturalnym czy izolowanym.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
silverblue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2011, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam ponownie :wit
po pierwsze dziękuję za wszelkie informacje przekazane informację zarówno te na forum jak i na maila

zastanawia mnie sposób oczyszczania wody. Nie wygląda to na system "stawu o charakterze bagiennym" a musi być wydajny skoro jest przeznaczony dla tak dużego lustra wody.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

silverblue pisze:Witam ponownie :wit
po pierwsze dziękuję za wszelkie informacje przekazane informację zarówno te na forum jak i na maila
O jakim mailu Pan mówi, nie przypominam sobie abym coś Panu teraz wysyłał.
zastanawia mnie sposób oczyszczania wody. Nie wygląda to na system "stawu o charakterze bagiennym" a musi być wydajny skoro jest przeznaczony dla tak dużego lustra wody.
W Pana przykładzie - http://www.freibad-brackwede.de/fotogalerie.htm , widać dokładnie pole (złoże) filtra roślinnego (zdjęcia 11, 18, 32), obsadzone trzciną, oczeretem i turzycami. Złoże to oczyszcza bardzo wydajnie wodę ze wszystkich szkodliwych związków i bakterii np. coli. w złożu w wyniku interakcji między korzeniami roślin, a bakteriami nitryfikacyjnymi i denitryfikacyjnymi (tlenowymi i beztlenowymi). W czasie przepływu wody przez złoże, następuje rozkład amoniaku na azotany (bakterie nitryfikacyjne) pobierane przez rośliny rosnące w złożu i wolny azot uwalniany do atmosfery (bakterie denitryfikacyjne). Powierzchnia takiego złoża uzależniona jest od powierzchni stawów i ilości osób kąpiących się w nich. Regulowane to jest, intensywnością przepływu wody w złożu.
Filtrację taką można dodatkowo uzupełnić o system filtracji mechanicznej i biologicznej.

ps. Bardzo przepraszam, niechcący usunąłem część Pańskiego postu dotyczącego koncepcji, zamiast kilknąć Cytuj kliknąłem Edytuj i wyszło tak jak Pan widzi.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
kalatala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 maja 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Witam,
Jestem początkującą architektką krajobrazu i dostałam właśnie za zadanie przeprojektowanie naturalnego stawu (200 m2) na staw kąpielowy. Głębokośc stawu wynosi ok. półtora metra. Staw jest zarośnięty dośc mocno. Do tego są w nim ryby, inwestorzy chcieliby je zostawić. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak należy do tego podejść? Czy ryby mogą zostać?
lukash1985
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 31 sie 2009, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy - strumyk - filtry - pionowe brzegi - POMOCY

Post »

Witam. Już był podobny temat. Proponuje przeczytać jeszcze to : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=28
Co do Foli to moim skromny zdaniem polecałbym jej ułożeniem. Zastosuj również geowłókninę o minimalnej gęstości 250g i dodatkowo możesz też piaskiem wysypać. Dodatkowa ochrona:) A wiec piach na to geowłóknina i folia. Dzięki foli nie będzie Ci się zamulać woda. A nawet jeśli tak się stanie to łatwiej będzie z tym walczyć. W przypadku jak by foli nie było to jest to bardzo ciężkie. Osobiście odradzam folie PVC. Wolałbym EPDM który może jest droższy ale bardziej wytrzymały i łatwiej go nareperować w przypadku "dziurki":) Dobrze się układa. Trzeba go tylko położyć na 15 minut na słońcu aby był bardziej elastyczny. Grubość podobna:)
Wybór należy do Ciebie:)


Filtry.
Proponuje filtry marki Oase.
Marka niemiecka i sam jej używam. Sprzęt wysokiej jakości i pobiera bardzo mało mocy ( tyle co żarówka). Gwarancja na 2 lata i do tego można przedłużyć sobie o kolejne 3 i to za darmo( rejestracja sprzętu na stronie) W sumie masz 5 lat gwarancji. Polecam. Jedyny minus to cena. Jeśli zrobisz sobie symulacje wydatków na energie to może się okazać ze warto kupić ten sprzęt.
A chcesz trzymać tam również rybki?

Uważam, że powinieneś zastosować zestaw. Nie przyniesie Ci to szkody a na pewno pomoże. Ułatwi utrzymanie stawu i oszczędzi Ci kupę problemów.
Lukasz
...Inny Wymiar Zieleni...
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”