Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Suzano ja głównie sieję ten poplon, żeby chwasty nie opanowały pustej grządki. Jak już to stoi puste to posieję. Ziemia trochę się wzbogaci, do tego kompost. Nie sypię sztucznych nawozów na warzywnik dlatego w jakiś inny sposób muszę wzbogacić ziemię.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Obsiewałem, gorczycą już przekopana, teraz na tym samym miejscu posiałem peluszkę.
Nie zgodzę się do końca z tym że zostawianie na zimę zapobiega erozji wietrzeniu, przecież zimą ziemia pod wpływem mrozu kruszeje i tworzy się struktura gruzełkowa więc o jakim wietrzeniu i erozji mowa? Druga sprawa nawozy zielone nie wzbogacają gleby :shock: ? Co z tego że uschnie pierwiastki zostaną w glebie tworzy się próchnica ba zawartość składników odżywczych w nawozach zielonych jest niemalże jak ta w oborniku. Widzę po swoich roślinach, rok temu w kilku miejscach wysiałem po kilku latach nie nawożenia peluszkę, w tym roku efekt jest świetny nigdy nie miałem tak wysokich cynii i astrów
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Erozja pod wpływem intensywnych opadów gdzie woda po nachyleniach terenu wymywa glebę i robi koleiny a silne wiatry nawet zimą potrafią zdzierać okruchy gleby.
Nawozy zielone wzbogacają glebę ale trzeba ja zielone przykopać a takie uschnięte na wiosnę już tyle nie wnoszą-chyba tylko próchnicę.
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Bardzo dobra i w miarę tania na poplon jest gorczyca ;) polecam ja tylko jej używam na poplon ;)
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Widziałam dziś pole obsiane gryką na zielony poplon.Była wysokości 8 cm i już kwitła, normalnie dorasta do wysokości kolan. Stało się tak na skutek suszy, upałów jakie u nas dotąd były, roślina nie rozwinęła masy zielonej tylko przeszła w fazę kwitnienia. Niestety z zielonego nawozu nici.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

U mnie podobnie było z gorczycą... ma jakieś 5-10cm i kwitnie w najlepsze
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Tak, gorczycy też to się przytrafia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Ja wczoraj przekopywałam posianą gorczycę, już na dobre zaczęła kwitnąć, ale stwierdziłam, że sianie poplonu chyba nie ma sensu :roll: Najczęściej wtedy gdy rośnie są okresy suszy i ogólnie masy zielonej jest mało.A podlewać poplonu nie mam zamiaru... :? Dorodne rośliny były tylko w pobliżu zagonu truskawek, gdzie podlewałam.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Odgrzebię trochę wątek.. Chciałabym coś wysiać na nawóz zielony, ale na przedplon. Co mogę wysiać teraz wiosną, żeby zeszło z pola do 1 czerwca? Scięłabym zanim zakwitnie, ale zależy mi żeby nie odrastało po ścięciu, tylko żeby można było w to miejsce posadzić co innego. Mam koniczynę perską, gorczyce i chyba seradelę. Koniczyna wydaje mi się że odrośnie.. A nie zamierzam wyrywać tego z korzeniami. Nie wiem jak z rzodkwią oleista, ponoć głęboko się korzeni ale czy się nadaje?
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Jak chcesz siać rośliny na poplon to musisz później przekopać a nie ścinać . Ja na poplon najczęściej mieszam różne nasiona roślin takie jak np. gorczyca,peluszka,wyka,owies,pszenica,jęczmień,facelia,łubin,groch, . Ale najwięcej wysiewam gorczycy :wink:
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nawóz zielony - poplon

Post »

Nie mam siły na kopanie, no nic, poeksperymentuję sobie.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasola szparagowa na poplon

Post »

Na pewno nie jestem fachowcem, ale nie siałbym fasoli szparagowej jako poplon. Z motyłkowatych do tego celu nadaje się np. facelia lub inny groch, najlepiej o nasionach gładkich, które są mniej wrażliwe na niskie temperatury niż "pomarszczone".
pozdrawiam, Gunnar
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola szparagowa na poplon

Post »

sqter1971 pisze:czy nasiona zdążą dojrzeć i czy można w tym samym roku je wysiać.
Są takie lata,/ mokre/, że rolnicy na własnej skórze przekonywują się jak to jest z kiełkowaniem świeżych nasion, kiedy im kiełkują w kłosach nasiona zbóż.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”