Jarmuż

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jarmuż

Post »

Zielonego zaatakowały gąsiennice złożone przez motyle bielinki, czerwonego nie ruszyły.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Jarmuż

Post »

.. i chyba wiem dlaczego. Najpierw z zielonego rwałam pojedyncze liście, potem z czerwonego, a wtedy i rzuciły się także na niego. Mam taką teorię że bielinki "nie widziały" jarmużu dopóki on nie zaczął pachnieć (w miejscu zerwanych liści), może spróbuję za rok ponownie uprawiać jarmuż, ale tym razem będę wyrywać całe rośliny.
A jak u Was?
ps. nie stosuję chemii w uprawie warzyw.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Jarmuż

Post »

Mój kolorowy jarmuż też zjadły w tym roku bielinki -nie ja :evil:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Ludka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lut 2011, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

A u mnie nigdy bielinki nie atakowały jarmużu, jeżeli ju8ż to ślimaki. a sadzę go dużo bo karmię nim króliki, sama też od czasu do czasu jadam.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Bufo-bufo pisze:Powszechna jest opinia że warzywa żółte i czerwone są zdrowsze od zielonych
Niezupełnie prawda. Zielona fasola szparagowa ma więcej karotenu/ prowitamina A/ niż żółta- na przykład.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Jarmuż

Post »

Witam!
Ja posiałam jarmuż jako poplon. Jest już dość duży i sądzę, że w połowie października będzie w sam raz :D
Pytanie tylko, czy komuś w rodzinie będzie smakował :wink: Lektura wątku nie nastraja optymistycznie, a i sąsiadowi psy króliki zeżarły :( Serio, traktowałam je jak własne, dokarmiając plonami ze swojego ogrodu :evil:
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Ja jarmuż bardzo lubię, zyskuje na smaku zimą, radzę zacząć zrywanie po przymrozkach.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Kiedy wysiać jarmuż na zbiór jesienny i zimowy?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Jarmuż można wysiewać do sierpnia.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Dziękuję, dzisiaj dokonam stosownych zakupów i będę próbował uszczęśliwić siebie i rodzinę.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Najpóźniej wysiewałam w lipcu, tak do ok. 5-10. Rośliny wyrosły ładnie. Nie przesuwałabym tego siania bardziej na jesień, jarmuż też musi mieć czas, by dobrze urosnąć.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jarmuż

Post »

Po ostatnich mrozach zebrałem pierwszy raz jarmuż. Jest to naprawdę zjadliwe warzywo, oczywiście po obróbce termicznej. Wsadziłem tylko 3 krzaki na próbę i chyba szybko się skończy. Czysta, żywa zielenina prosto z ogrodu do garnka i to w zimie. Ok.
Awatar użytkownika
anna m
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 paź 2011, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dakowy mokre znow w Polsce

Re: Jarmuż

Post »

Witajci tutaj gdzie mieszkam jarmuz to roslina "narodowa"
Jarmuz sieje pod koniec maja.Spore sadzonki sadzi sie w miejscu gdzie rosly wczesne ziemniaki.Potrzebuje tylko troche miejsca, tak 0.8x0.8m bo ma spore liscie.Najlepiej zaczac obrywac dolne liscie po pierwszym przymrozku.Ja obrywam wczesniej i nie widze roznicy.
Zerwane liscie myje ,usowam glowny nerw jest on twardy i drobno siekam i na sitku przelewam wrzadkiem.
Obieram dobre pol kilo ziemniakow do tego okolo 25dkg sparzonego jarmuzu i 20dkg pokrojonego w kostke boczku,sol.Zalewam wszystko woda i gotuje az ziemniaki beda miekkie.Odlewam wode do kubka i tlucze ugotowane warzywa na dosc gladka mase gdy sa 'suche'podlewam woda z kubka,mozna ja zastapic mlekiem lub maslem.Konsysyencja powinna byc jak na puree.U nas podaje sie z kielbaska rookworst-slonawa parowka.Ja daje z kazdym miesem.
Jarmuz mozna zastapic pokrojona kapusta, salata andijvi (rowniez swieza,drobno pokrojona i utluc z ugotowanymi ziemniakami i boczkiem) marchewka z cebulka.
Sparzony ,pokrojony jarmuz mozna zamrozic.
Mam nadzieje ze ktos wykorzysta moj przepis i ze bedzie smakowac.
Pozdrawiam serdecznie.Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”