Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Witam.

Zdarza się co jakiś tydzień, że mój fikus gubi listki zazwyczaj nie wiele do dwóch.
Pewnie to normalne - ale dla świętego spokoju chcę się spytać ;)
Podlewam go tak - aby miał wilgotną ziemię, zraszam go również w ciepłe dni, oraz i nawożę raz na tydzień.
stanowisko jasne - lekko przyciemnione
Proszę o odpowiedź.
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Post »

Moje fikusy gubia listki w okresie jesiennym ale to normalne,nie ma czym sie przejmowac.
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
KaBe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 mar 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dzień dobry!
Szukałam na całym forum, ale nie znalazłam rozwiązania mojego problemu. Otóż mojemu fikusowi sprężystemu skręcają się liście. I jest to w zasadzie jedyny objaw potencjalnej choroby. Ani nie ma plamek, ani nie zauważyłam żadnych robaków, pajęczynek itp, liście ani nie żółkną, ani nie opadają. Zimą podlewałam fikusa mniej niż wiosną i latem. Roślina mieszka w dość dużej doniczce, także z korzeniami nie powinno być problemu. Ciągle wypuszcza nowe listki, czyli nie jest bardzo schorowana. Może to być kwestia za małej ilości nawozu?
A może po prostu ten typ tak ma?
Pozdrawiam:)
agamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam serdecznie,

Mam problem z moim niedawno zakupionym fikusem sprężystym. Od kilku tygodni żółkną mu liście w szybkim tempie i odpadają. Przez pierwsze kilka miesięcy było mu u mnie bardzo dobrze, bo rósł ' jak na drożdżach'. Podlewałam go 1 w tygodniu. A teraz już nie podlewam od jakiś dwóch tygodni. Załączam zdjęcie korzenia i liścia. Liście nie mają brązowych plam, tylko są żółte. Żadnych robaków też nie zauważyłam w doniczce. Co robić - czy potrzebna mu nowa większa doniczka?
Z góry dziękuję za pomoc. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

to biedaczysko ma strasznie sucho...
agamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam,

ale przez długi czas miał dość mokro, pomimo że podlewałam regularnie 1 w tygodniu. W pewnym momencie zrobiło mu się bardzo mokro i teraz zrobiłam mu trochę przerwy od kiedy zaczął opadać. A zaczął opadać jak miał dość mokro.
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Powodów może być bardzo dużo. Widzę obok niego firankę. To drzwi balkonowe, czy okno? Jeśli okno, to może opadają te, które są nisko i mają ciemno? A może faktycznie miał za mokro?
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
agamala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

To jest nieotwierane duże okno.Być może miała za mokro. A czy korzeń jest Pani zdaniem przerośnięty i wymaga większej doniczki?
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Wydaje mi się, że jeszcze z korzeniami nie jest tragicznie, ale skoro już został wyciągnięty z doniczki, to można spróbować zmienić doniczkę na trochę większą, dodać świeżej ziemi, a na spód trochę keramzytu. Rozumiem, że to jest ziemia, w której był kupiony? Taka, która bardzo szybko wydaje się być sucha i lekka? Jeśli tak, to lepiej faktycznie ją zmienić.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
martys1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam wszystkich, jestem na tym forum nowa i potrzebuję Waszej pomocy.
Kupiłam niedawno bardzo ładnego i dużego fikusa sprężystego i niedawno zauważyłam, że od dołu zaczynają mu brązowieć i opadać liście.
Wydaje mi się, że ma za małą doniczkę ale bałam się go teraz przesadzać i chciałam poczekać do marca. Czy wydaje Wam się, że powinnam go teraz przesadzić i co mam zrobić żeby przestały mu opadać liście? Dołączam zdjęcia. Dodam, że stoi niedaleko okna wschodniego wiec po południu może mieć trochę ciemno, czy to jest w miarę dobre miejsce bo chciałabym, żeby został w tym miejscu. Proszę Was o pomoc ?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Skoro był kupiony niedawno, to prawdopodobnie musi się przystosować do nowych warunków. Poza tym nie jestem pewna, czy na dole nie ma trochę za mało światła. Widzę, że wypuszcza od dołu młode gałązki, więc przy nich może gubić liście na głównym pniu - myślę, że to jest jak najbardziej naturalne. Doniczka faktycznie trochę mała; sądzę, że teraz jeszcze możesz go przesadzić.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
martys1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz.
A te wystające nad ziemią to korzenie? I jak go przesadzę to mam je wpuścić w ziemię?
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie do końca widzę na zdjęciu, czy one są żywe. Jeśli są uschnięte, to myślę, żeby zupełnie nie brać ich pod uwagę, natomiast, jeśli są żywe, to ja bym wkopała roślinkę głębiej. Tyle, że to tylko sugestia. Mój nie ma żadnych korzeni powietrznych, stąd sądzę, że to zwykłe korzenie, które się już nie mieszczą w doniczce.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”