Śliwa - jaka to odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

To to samo drzewo? Ta sama odmiana???
Pozdrawiam :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Nie, to inna odmiana, ma owoce mniejsze niż ten domniemany Amers, bardziej niebiesko-fioletowe, jedyne, co ich łączy, to podobny termin dojrzewania owoców.Masz może pomysł, co to mogłoby być?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

"Strzelać w ciemno" zawsze można, ale tym bardziej wprowadzić w błąd... ja nawet nie upierałbym się przy "Krzysiowym" Amersie - ale jeżeli owoce są nie w pełni dojrzałe to i barwa i kształt pasują... ale... może spróbuj sam się "pobawić" w rozwiązanie tej zagadki :wink: Poprzeglądaj dostępne zdjęcia w necie, katalogach, książkach i spróbuj na podstawie barwy, kształtu owoców (możesz też sugerować się liśćmi - kształtem, długością) wybrać najbardziej pasujące Ci odmiany i jednocześnie (to też ważne) wykluczyć odmiany wyraźnie się różniące. Zupełnie inaczej wygląda takie rozpoznawanie "na żywo", przy drzewku. W takim przypadku możesz dodatkowo rozkroić owoce, obejrzeć miąższ, pestkę itd. Zdjęcie bardzo często wprowadza w błąd - wystarczy wybrać nietypowe dla odmiany owoce :wink: Czekam na Twoje propozycje
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Przepraszam,ale nie mogłem sie powstrzymać
Odmiana a raczej rasa najpopularniejsza w Polsce-dachowiec :D :;230
cx

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam.

Trudno jest odgadnąć(poza rasą kota :) ) odmianę z takiego zdjęcia.Zdjęcie owoców powinno być lekko z góry i z boku.Fotografia od dołu może być bardzo myląca.Poza tym należłałoby je doświetlić aby lepiej było widać kolor.Przydały by się też ine informacje,np.: średnia masa owocu,łatwość odchodzenia pestki od miąższu,termin dojrzewania-w stosunku do innej odmiany co do której mamy pewność i wreszcie podkładka-różnica w dojrzewaniu między WW a ałyczą może nawet do tygodnia dochodzić.Ja rozumiem Poma bo jemu nie wypada strzelać przy tak szczątkowych informacjach i jednocześnie przy tak dużej liczbie możliwych do dopasowania odmian.

:wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Widziałam na rynku ogromne śliwy wielkości brzoskwini z importu, wyglądem przypominały renglody, kolor biało-kremowo-różowy.Oczywiście nazwy nie było tylko " śliwa", cena 7 zł/kg.Były PIĘKNE.Pierwszy raz widzę na rynku taką odmianę.Nie znacie czasem takiej odmiany? Ta wielkość była porażająca.
Mam parę śliw i postanowiłam, że już więcej nie będę sadzić ale tej bym sobie nie odmówiła :P .
cx

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam.

Takie ogromne ,kuliste owoce wydają śliwy japońskie.Niestety nie wszystkie odmiany chcą w Polsce owocować iii też nie zawsze u nas do tak pięknych rozmiarów dorastają.
Jednymi z większych,które są w ofercie niektórych szkółek są:Ozark Premier i Caselman.Jaka była ta Twoja odmiana?...na drugi raz pogmeraj i odczytaj etykietę na opakowaniu zbiorczym-towar z importu ma zawsze nazwę odmiany.
Ładne duże,granatowo czarne owoce rodzi też Angeleno-bardzo często w marketach z importu np.:z Chile-niestety u mnie w sadzie przez 7 lat tylko raz doczekałem się konkretnego plonu.
Największy problem ze śliwą japońską jest jej nad wyraz wczesny termin początku wegetacji,który to często jest powodem braku plonu.
Ale.....jest ryzyko,jest zabawa... :wink:

:wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Dziękuję za informacje :D , trochę zawiedziona jestem że to mogą być śliwy japońskie bo wiadomo klimat nie ten.Jutro może uda mi się odczytać odmianę. :wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Nie ten klimat dla tych konkretnie odmian - tak będzie lepiej.
Pozdrawiam :wink:
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Nie było już tych śliw na targu, tylko 1 raz je widziałam, nazwy też nie znam.
radekk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 mar 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za śliwa?

Post »

kogra pisze:Co to za śliwa?-bardzo stara odmiana,drzewo z którego są te owoce ma grubo ponad 50 lat.Śliwki wielkości dużej węgierki o wspaniałym zapachu i aromacie korzennym,bardzo słodkie,pestka łatwo odchodzi od miąższu,kolor owocu od jasno żółtego
do intensywnego żółtego.Nie robaczywieją!!!Może ktoś wie jak nazywa się ta odmiana?

Obrazek Obrazek Obrazek
Witam wszystkich forumowiczów. Pierwszy raz się pojawiam na forum chociaż niektóre osoby znam już z innego forumPonawiam pytanie koleżanki odnośnie tej śliwy. Na działce u rodziców była identyczna bardzo stara śliwa i owoce były bardzo słodkie jak dojrzały, o posmaku troszkę miodowym z silnym aromatem. Kolor miały żółty (niedojrzałe były zielonkawo-żółte), miały po stronie nasłonecznionej lekki rumieniec czerwony a raczej małe plamki bordowo-brązowe lub czerwone przy pełnej dojrzałości. Miąższ i kształt jak na zdjęciach a wielkość 4-5cm długości, 3,5cm szerokości (jajowate). Dojrzewały pod koniec wakacji (koniec sierpnia) lub na początku września. Były wyborne i super kompoty z nich wychodziły. Robaki bardzo chętnie nawiedzały te śliwki, jednak mniej niż np stanleya i śliwkę NN podobną do węgierki wenghaima ( siewki z pestek które owocowały bardzo obficie jednak naprzemiennie co 2 lata). Niestety nie mamy tej działki a jakieś siewki mogę zdobyć ale nie wiem czy się to uda bo drzewo zostało ściete podobnie jak reszta drzewek. Czy ta śliwka to może Emma Leppermann?
A może to Pańska żółta:
Pańska żółta. Wydaje średnie owoce, żółte, owalne, wspaniałe w smaku, słodkie i o specyficznym ?miodowym? (tak przynajmniej mnie się kojarzy) zapachu. Jest to drzewo niezwykle płodne, średnio silnie rosnące, dające sporo odrostów korzeniowych, na mróz wytrzymałe. Owoce tej odmiany bardziej nadają się na deserowe niż na przetwory.
Emma Leppermann - drzewo rośnie bardzo silnie, tworzy szeroką koronę, rozłożystą, w zarysie owalną z konarami wyrastającymi ukośnie i z licznymi rozgałęzieniami drugiego rzędu, owoce średniej wielkości lub duże, miąższ żółtopomarańczowy, galaretowaty, średnio soczysty, owoce dojrzewają w pierwszych dniach sierpnia.
Poproszę o typy odmian
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam proszę o podział wymienionych odmian śliw: 'Cacanska Rana', 'Silvii' inaczej '(Silvia)', 'Ulena', 'Jubileum', 'Rekord', 'Jojo', 'Vision', 'Empress', 'Oneida', zaszczepionych na ałyczy, na te które posiadają największą siłę wzrostu i ogólnie wyrosną na duże drzewa, oraz na te które osiągną mniejsze rozmiary. Z góry dziękuję S_H_A_D
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za śliwa?

Post »

radekk pisze:
kogra pisze:Co to za śliwa?-bardzo stara odmiana,drzewo z którego są te owoce ma grubo ponad 50 lat.Śliwki wielkości dużej węgierki o wspaniałym zapachu i aromacie korzennym,bardzo słodkie,pestka łatwo odchodzi od miąższu,kolor owocu od jasno żółtego
do intensywnego żółtego.Nie robaczywieją!!!Może ktoś wie jak nazywa się ta odmiana?
Kilka typów:
Jefferson - Aromatyczne, od słońca dostaje rdzawe plamki. Ale miąższ nie odchodzi całkowicie.
Biała Śliwa - popularna przed wojna. Miąższ odchodził dobrze od pestki, słodka, z plamkami - ale nie wiem czy owoce takie duże, z tym że pamięć z dzieciństwa może mylić...
Ontario - podobne, ale owoc chyba powinien być bardziej okrągły, trochę w stylu Uleny.
Były też podobne odmiany od naszych sąsiadów z południa, bałkańskie; na węgrzech czy słowacji wciąż je mają, nazw nie podam niestety.

Przytoczona Emma Lepperman nie pasuje: owoce zaczerwienione, nie są słodkie i pestka nie oddziela sie dobrze.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”