Sad na piaszczystej ziemi, zakładanie sadu na różnych klasach ziemi

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sertio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lip 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom/Rudniki Wieluńskie

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Co do jabłoni 'Sława Pobieditielam' to niedawno się na nią natknąłem na jednej z czeskich stron i uznałem, że warto się tą informacją podzielić z innymi. Link do strony sprzedawcy.

Pozdrawiam :)
;)
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Ostatnio mnie naszło może głupie pytanie- mutsu na MM106 /A2 na niemal żwirowni bym posadził... co o tym sądzicie?
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Witam, czy z nasion nektaryny może wyrosnąć pełnowartościowe drzewko rodzące takie same owoce jak macierzyste?
ania1590
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Wyrosnąć z nektarynki wartościowe może, jak najbardziej; a czy takie same - się okaże :D

Mutsu strasznie rośnie, to pewnie da radę, ja tam jednak wolę antonówkę na podkład.
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

faniczekolady pisze:Ostatnio mnie naszło może głupie pytanie- mutsu na MM106 /A2 na niemal żwirowni bym posadził... co o tym sądzicie?
'Mutsu' jest jedną z najsilniej rosnących, znanych nam odmian jabłoni. Nadaje się do uprawy jedynie na podkładkach karłowych. Wszystkie rosnące silniej niż M9, to strata miejsca i najzwyczajniejsza produkcja drewna - nie owoców.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Na żwirowni miejsca mi nie brakuje gleba klasy 6 :D ,ale ciepłe stanowisko, kwestia tylko :
czy w czasie suszy jabłoń da radę
kiedy będzie mieć owoce
jakich wymiarów mam się spodziewać ( 5 m średnicy korony i 5 m wysokości??? )
jak będzie owocować?
kolekcjoner smaków
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Antonówce susza niestraszna, A2 ponoć też, tylko wymaga żyźniejszego. Pełnia owocowania o parę lat później ale owocować będzie dobrze, jeśli Ci nie straszne 10 na 15 :D
:wit
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Mogę poczekać, obym tylko zdążył coś zjeść przed śmiercią :;230 .Wychodzę z założenia takiego - niech drzewo urodzi 100 kg, 80 kg niech będzie niezdatne do jedzenia, zagrzybiałe i robaczywe , mi potrzeba tylko 5-10kg :D i z cieniu troche :tan.
A co sobie będę żałował - sadze.
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Witam :wit
przebrnęłam przez cały wątek, miałam wcześniej w głowie zamieszanie, ale teraz to już szał ;:223
chcemy jesienią podadzić kilka jabłoni, grusz, śliw, czereśni - teraz wiem że chcę tez brzoskwinie i wiśnie,
działka będzie ok. 10 a, ziemia gliniasta, sporo w niej kamieni, po deszczach woda stoi, jak kopali fundamenty to okazało się, że okolica zdrenowana, jak sucho to skorupa sie robi. To okolice Sanoka, więc raczej wiosny późne, zimy długie i strasznie wieje.
Drzewek ma być max. po 3 sztuki, raczej do konsumpcji na bieżąco chyba, że będą nadwyżki :wink:
Na bieganie z opryskiwaczem nie mam ani czasu ani ochoty, raczej preferuję chemię w ostateczności.
Mam parę typów:
jabłonie: szampion, kosztela - lubimy słodkie, soczyste i chrupiące, to też się tyczy gruszek - carda, faworytka, komisówka, lukasówka, bonkreta... - mam rozumieć, że na glinie to raczej na pigwie?
czereśnie i wiśnie mam ochotę na stare odmiany, ale u nich z choróbskami, no i " wkładką" u odmian późniejszych - wczesne odpadają
śliwy, zawsze smakowały węgierki, pamiętam tez u rodziców duże żółte śliwy, słodkie, pestki odchodziły a teraz nie mogę trafić na takie - może ktoś kojrzy co to mogła być za śliwa
wiem, że o smakach się nie dyskutuje,
ale pomóżcie proszę, ;:180 szału dostaję jak Mąż się pyta, czy juz wiem, co chcę mieć za drzewka - owoce każdy chce schrupać, ale wybrać, czy podjąć decyzję to nie tak prosto...
pozdrawiam
Iwona
majlo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 lip 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: tarnów

Owocowe na piaszczystej glebie !

Post »

Witam
Mam pytanko mianowicie mam na działce piaszczysta glebe , i w związku z tym mam pytanko jakie drzewa/krzewy bd rosly i ładnie owocowały na takiej glebie??!
pozdrawiam
:)))
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Owocowe na piaszczystej glebie !

Post »

Pytania podstawowe: jak bardzo piaszczystą, jak z wodą i gdzie (region, klimat)?

przeczytaj np.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14
:wit
majlo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 lip 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: tarnów

Re: Owocowe na piaszczystej glebie !

Post »

hmm na pytanko jak bardzo piaszczystą nie bardzo umiem odpowiedziec ,woda gruntowa nie jest chyba zbyt głęboko ,a przez działke płynie rzeczka wiec można blisko niej posadzić, (małopolska ,tarnów) :)
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: sadzik na kiepskiej ziemi

Post »

Witam ponownie!
odrobiłam pracę domową, proszę skorygujcie, skrytykujcie, poprawcie, doradźcie....

jabłonie - kosztela, papierówka, james grieve, sawa lub witos, szampion - nadal ma problemy z podkładkami, na gliniaste gleby proponuje się antonówkę, A2, lub półkarłowate M26 lub P14 - które wybrać? drzewa wolę duże, ale jak mus to mus

czereśnie - bladoróżowa, burlat, rivan, kordia

morela - early orange, wczesna z morden, harcot - czy lepiej żeby były na ałyczy?

grusze - faworytka, carola, bonkreta williamsa - na pigwie

brzoskwinie - iskra, złoty jubileusz, szukam też soczystej ukraińskiej,

śliwy - dylemat, czy na ałyczy czy na wangenheimie? węgierka wczesna, valor, wangenheima, nadal szukam pysznej żółtej,

borówka amerykańska - bnluecrap, elliot, patriot, sunrise

malina - laszka, polka, polana

z czereśniami poczekamy do nasadzenia do wiosny, czy któreś jeszcze sobie odpuścić jesienią?
pozdrawiam
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”