Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Witam wszystkich forumowiczów w moim pierwszym debiutanckim poście.
Cieszę się, że mogłem do Was dołączyć. To forum to naprawdę kopalnia wiedzy na tematy ogrodnicze dlatego tu jestem aby podzielić się swoją wiedza oraz czerpać ją od Was.
Chciałbym podzielić się z Wami moimi zmaganiami na działce w budowie nowego skalniaka, który z przed domku przenoszę w inne miejsce.
Zdjęcia które pokazuje chce naocznie pokazać Wam moje miejsce w którym powstanie skalniak abyście mogli dodać swoje opinie, propozycje i podpowiedzi.
Pierwsze zdjęcie przedstawia lokalizacje skalniaka który ma powstać.

Obrazek Obrazek

Następnym moim etapem było ułożenie skalnej ścianki wzdłuż działki oraz nakreślenie szpadlem miejsca-granicy powstania skalniaka.

Obrazek

Kolejny etap prac to zwożenie ziemi oraz kamieni różnych kształtów i wielkości.

Obrazek

Pierwsze inwestycje w budowę skalniaka zakup drewnianej palisady, konserwacje olejem z wymiany silnika zrobiłem sam co zwiększy jego żywotność i wydłuży dobry wygląd.

Obrazek

Dalszych inwestycji ciąg dalszy wycieczka do pobliskiej szkółki roślin i krzewów, pierwsza i podejrzewam nie ostatnia wizyta.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kora i ziemia ogrodnicza zawsze się przyda.

Obrazek

A tutaj zdjęcia roślin które zostały reanimowane ze starego zarośniętego i zaniedbanego skalniaka, które też znajdą swoje miejsce w nowym.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Drastyczna zmiana postanowiłem usunąć słabe te choinki które chorowały od kilku sezonów i nic im nie pomagało. Wsadziłem za to trzy młodziutkie Wierzby Hakuro Nishiki.

Obrazek

Dalsze prace po zwiezieniu ziemi miały na celu odpowiednie rozplanowanie ziemi, opony chce użyć do podwyższenia skalniaka tak aby ziemia się nie obsypywała. Zdjęcie przyciętego żywopłotu którzy w końcu odżyje i będzie również zielony od strony gdzie rosły choinki które zasłaniały mu światło do wzrostu. Prowizoryczna folia która ma zapobiec rośnięciu chwastów na czas budowy.

Obrazek

Ziemia na skalniaku już w 90% uformowana tak jak będzie finalnie. Miejsce od żywopłotu do usypanej ziemi zostanie oddzielone ogrodowym płotkiem i wysypane kamykami co będzie tworzyło potem jedną całość i nie będzie żadnych spadków, a łagodny przejście do góry i dalej.

Obrazek Obrazek

Jak na razie to tyle co chce Wam pokazać. Cała reszta będzie tworzyła się z czasem, będę ją tutaj Wam ją prezentował. Liczę również na jakieś ciekawe wskazówki itp. Jestem otwarty na wszystkie ciekawe pomysły.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Witaj,
Piszesz że to forum to kopalnia wiedzy, tylko widzę że nie bardzo z niej skorzystałeś, jak do tej pory.
Kto buduje skalniak na oponach, podłoże musi być stabilne, a tego na oponach nie zrobisz, to pierwsza moja uwaga.
Druga, widzę że już masz nasypane podłoże, a nie widzę kamieni, podłoże powinno się usypywać razem z kamieniami. Mówiąc najkrócej i aby się nie powtarzać zapraszam do zapoznania się z tymi tematami, oczywiście zanim zaczniesz na całego budować.Znajdziesz tam informacje na temat podłoża, techniki budowy i roślin skalnych.
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1895
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=7858

Jak przeczytasz te dwa tematy, to zobaczymy czy nie zmieniłeś zdania co do konstrukcji swego skalniaka.
Poza tym skalniak powinien mieć wystawę południową, w zakresie południowo wschodnia i południowo zachodnia, większość roślin skalnych lubi pełne słońce. Inna sprawa to zdjęcie na którym obłożyłeś kamieniami przy samym płocie. Tak się nie robi, jak dostaniesz się w celu konserwacji skalniaka, skoro nie masz dojścia do niego od strony ogrodzenia. Odsuń go jakieś pół metra do metra od ogrodzenia.
Staraj się nie sadzić innych niż karłowate iglaki, skoro już musisz je sadzić.
No i oczywiście nieśmiertelna kora, mało że jej pełno na "rabatach" to i na skalniaku koniecznie musi być? Ludzie odpuście sobie ten wynalazek który szpeci nasze ogrody. Na skalniaku używa się grysu kamiennego z takiego materiału z jakiego jest zbudowany skalniak. Zapobiegnie to pojawianiu się chwastów i utrzyma wilgoć w podłożu, poza tym naturalnie na nim wygląda, imitując rumosz skalny.

No i te zielone "rolbordery" z PCV, czy jak to się nazywa, toż to grzech używać coś takiego na kamienny skalniak, nie róbmy ze swoich ogrodów jarmarków odpustowych. Ogród powinno się robić z naturalnych materiałów. Taka opaską wytrzyma dwa lata a później szlag ją trafi i trzeba główkować czym ją zastąpić. A przecież skalniak to inwestycja na lata, on dopiero po minimum 5 latach zacznie rzeczywiście wyglądać jak skalniak, więc i materiały powinny być trwała i solidne, aby wytrzymały co najmniej kilkanaście lat.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Może słuszne uwagi może nie, jednym słowem wyznaczam nowe trendy :heja
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Tak nowe trendy :wink: a za jakis czas bedzie wszystko do przerobienia ;:138
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

pożyjemy zobaczymy, nikt nie zabroni robić mi po swojemu i za swoje :tan
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Nie no tu Masz racje.Na tym polega WOLNOSC że każdy robi jak chce :wink: Co z tego wyjdzie przekonasz sie Sam :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

O cho! Następny który robi odkrycia i doświadczenia na czymś co zostało dawno odkryte. Portugalia skoro wiesz lepiej, jak się buduje skalniaki to po grzyba zawracasz nam głowę, mało tego, dodatkowo pokazujesz na zdjęciach jak się tego nie powinno robić.
Trochę pokory, jak Ci ktoś doradza gdzie robisz błędy, to nie dlatego aby Ci zrobić przykrość, a jedynie aby Cie ustrzec od niespodzianek w przyszłości. Skalniak, to nie inwestycja na kilka miesięcy, to inwestycja na lata, skalniak dopiero po ok 5 latach zaczyna jakoś wyglądać. Jeśli będziesz go co kilka miesięcy naprawiał, to nigdy nie uzyskasz efektu na jaki oczekujesz.
Już nie przeszkadzam, buduj sobie na zdrowie, a z mojej strony życzę Ci powodzenia.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Portugalia ..... czy będzie ciąg dalszy czy to już koniec przygody ze skalniakiem??
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

szkoda że nie ma dalszej części z budowy tego skalniaczka , Portugalio czy udało Ci się dokończyć ten skalniak ?? Czekamy na zdjęcia
duduś
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

A ja myślę, że może i dobrze, że nie ma... :lol:
Lucia
200p
200p
Posty: 222
Od: 17 paź 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

A ja bym chętnie zobaczyła co z tego wyszło.
Pozdrawiam Paulina
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

ciąg dalszy będzie na pewno zdjęcia po zimie, na przekór wszystkim mądralom.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Oyon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 gru 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Część
Ja tez jestem mądrala. Zrobisz jak chcesz.


Jeśli masz jeszcze taka możliwość wyciągnij wszystko co chcesz ?schować? w skalniaku.
Ja w swoim postanowiłem schować gruz po starym domku.
Nieświadomie zbudowałem bunkier dla niechcianych na działce zwierzątek.
Na krótko pomaga gazowanie, ale miejsce jest tak dobre ze szybko zostaje zamieszkane przez następne.
Pozdrawiam Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”