Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Może ktoś mi pomoże.dzisiaj zauważyłam ,że mój 6 letni perukowiec czerwony zaczyna usychać. Jaka może być tego przyczyna? W tym roku osiągnął wysokość ok2,5 m miał ładne czerwone liście i dziś zauważyłam,że jedna strona krzaka usycha. od korzenia wyrastają nowe gałązki.Wycięłam te uschnięte gałęzie. Ale tak szczerze mówiąc nie wiem co mam dalej z nim robić? Wilgoci chyba mu nie brakuje, bo ostatnio było trochę opadów.Proszę pomóżcie ,pozdrawiam Jadwiga
Awatar użytkownika
magdalen
200p
200p
Posty: 215
Od: 26 cze 2010, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Może ktoś doradzi mi drzewo liściaste,które będzie ozdobne i sprawdzi się w zacieniom i wilgotnym miejscu??
Pozdrawiam Magda
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie drzewo posadzić

Post »

Witam,
Mam mały ogródek (8x7m) przy szeregówce i do tego od strony południowej - w lecie więc nie da się siedzieć na nim. W związku z tym wymyliśmy z moją lepszą połową, żeby posadzić jakieś drzewo, żeby dawało nam cień. Niestety nie znamy się na ogrodnictwie (jeszcze - bo dopiero zaczynamy urządzać ogródek) i dlatego szukamy porady. Prosimy o doradzenie w wyborze drzewka, które:
- liściaste;
- nie wymaga szczególnej opieki;
- jest wytrzymałe (chodzi głównie o upał - południowa strona)
- w miarę szybko rosnące;
- dające cień (a więc zapewne żeby była rozłożysta korona);
- wysokość 4-6m
- korona na wysokości co najmniej 1,8m (tak żeby się dało pod nią przejść, nie wybijając sobie oczu)
- może być owocowe - na owocach nam nie zależy specjalnie, ale ładnie kwitnie na wiosnę
- dodatkowo jakby się dało kupić jak największe już (oczywiście do samodzielnego posadzenia, a nie uzyciem maszyn).

Wiem, ze dużo wymagań i warunków, ale wierzę, że ktoś coś wymyśli spełniającego jak najwięcej kryteriów.
Z góry dzięki i pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Ja bym Ci radzila grujecznik. Pięknie rośnie i się przebarwia. A jesienią pięknie liście pachną.
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Dzięki:) A masz może jakieś linki do zdjęć, na których ten grujecznik wyglądałby tak jak mniej więcej opisywałem? Bo mi się znajdują tylko zdjęcia, gdzie jest albo bardzo wysoki, albo bardzo rozłożysty, albo do samej ziemi albo jakiś taki rzadki....
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

On za wysoki nie jest a galęzie dolne można zawsze podciąć.
U wujka google poszukaj. Naprawdę fajne drzewko.
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

No właśnie szukałem, ale nie trafiłem na takie które by mi odpowiadało... poszukam jeszcze wieczorem raz
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Catalpa bignonioides - nie spełnia jedynie przedostatniego warunku - nie rodzi owoców :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Wygląda ciekawie. A co do owoców, to właśnie pisałem, że nie zależy mi na nich, więc by pasowało:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Wszystko od gleby zależy bo np. grujecznik na zbitej glinie marnie będzie rosnąć, potrzebuje gruntu przepuszczalnego.Katalpa jest wielkim drzewem w dodatku dość podatnym na choroby grzybowe.Mniejszej wersji, czyli szczepionej 'kulki' chyba nie posadzisz, bo chodzi o cień.Trzeba wiedziec że każde szybko rosnace drzewo jest z natury swojej wielkie, albo szybko starzejące się, np. topola, akacja, które stosunkowo wcześnie zaczyna stopniowo zamierać.Może postaw parasol, a drzewka poszukaj z gatunków średnich, albo nawet małych, które to wcale takie małe mogą w przyszłości nie być jeśli gleba będzie odpowiednia.
Trudno coś proponować nie znając rodzaju gleby.Jeśli masz np. glebe piaszczystą to wpisz w wyszukiwarkę 'średnie drzewa na gleby suche', a jak masz glinę to wilgotne i wybierz co ci się podoba.
Drzewa owocowe też nie są uniwersalne, potrzebują dobrej gleby o dobrych stosunkach wodno powietrznych.Na glinach o wysokim poziomie wód gruntowych rzadko bywają zdrowe, szczególnie te nowe odmiany.
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

No właśnie jak tak wieczorem poczytałem, to rzeczywiście Katalpa może być trochę za duża, a mniejsze odmiany nie gwarantują cienia. Ale zanim zdążyłem coś napisać, to selli7 mnie uprzedził/a. Co do gruntu, to mam przepuszczalny, przeciętnej jakości (nie jakiś czarnoziem, ale też nie piasek).
Parasol mieliśmy w obecnym sezonie - ale się nie sprawdził. Co chwilę trzeba było go przestawiać i jednak nie izolował od słońca, tak jak drzewo (jednak w cieniu drzewa jest chłodniej). Do tego parasol cieni tylko kawałek tarsu, a drzewo mogłoby cienić również ścianę domu od której odbija słońce.
Może coś w tym stylu poszukać?
http://static.e-ogrodek.pl/fmfiles/34889436.jpg

lub

http://3.bp.blogspot.com/-0Uny-1NCdrI/T ... rowa+4.JPG

lub

http://static.e-ogrodek.pl/articles/634 ... 1_main.jpg

Nie umieszczamy na forum cudzych zdjęć, zamieniłam na linki - moderator
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Może wierzbę mandżurską? Po kilku latach masz już niezłe drzewko, szybko rośnie, można przycinać. Nie ma dużych wymagań.
Czorny
50p
50p
Posty: 70
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewo do ogródka przy domku szeregowym

Post »

Ewodia,Aralia,Mydleniec.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”