Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Właśnie pierwsze 2 dni miałem to w słońcu ale skrapiałem dosyć często. Potem znalazłem to forum i od razu dałem do cienia. Jak na razie brązowienie jakby trochę poprzestało. Zobaczymy co będzie z tego dalej. Po jakim czasie można się spodziewać korzonków?
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Ja mam zbyt małe doświadczenie ale moim zdaniem tuja najłatwiej z iglaków jakieś 3 miesiące a inne iglaki to zależy od gatunku.
adamsounds
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Widziałem tutaj na forum, że temp w inspekcie nie może przekroczyć 35C ja miałem moje tujki przez 2 dni w dość ostrym słońcu zanim dotarłem do tego forum, jak już wcześniej wspominałem skrapiane brązowieją powoli. Czy jeżeli temp rzeczywiście przekroczyła 35C to już mam całą sprawę przegraną?
Awatar użytkownika
sq6www
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 maja 2011, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oława/Wrocław

Ukorzenianie iglaków... Krok po kroku

Post »

Temat był już pewnie poruszany, ale chciałbym założyć go od początku, ..
A więc sprawa przedstawia się następująco.. Chciałbym ukorzenić gałązki tuj oraz kilku innych podobnych nie znam dokładnie odmian.. Sprawa ma się podobnie do ukorzeniania choinek np.świerk srebrzysty czy też zwykła choinka.. jak ukorzenić żeby było dobrze.. Jakie gałązki najlepiej nadają sie do ukorzenienia? Kiedy zaczać proces ukorzenienia? Jak to zrobić? Czy wystarczy gałazkę włożyć do wiadra z wodą czy też w inny sposób..?
Prosiłbym kogoś o opisanie krok po kroku jak dla laika w tej dziedzinie.
Wiadomo że chcą obsadzić płot o długości około 140m potrzeba bardzo dużo sadzonek , a skoro można byłoby samemu sobie rozmnożyć byłoby fajnie.. Czekam na odpowiedzi na posta..
Pozdrawiam
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: UKORZENIANIE IGLAKÓW... Krok po kroku

Post »

Na ten temat napisano parę książek i sporo dysertacji różnych.
Trzeba poczytać, słowo drukowane nie gryzie.
W kilku zdaniach się nie da, a chyba nie wyobrażasz sobie, że dam Ci tu przepis na paru stronach.
Każdy szkółkarz ma swoją metodę... która akurat u Ciebie sprawdzić się nie musi.
Zresztą... gdyby to takie łatwe było pewno zawód szkółkarza by nie istniał... trzeba by sobie roboty szukać... :lol:
Awatar użytkownika
sq6www
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 maja 2011, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oława/Wrocław

Re: UKORZENIANIE IGLAKÓW... Krok po kroku

Post »

No ale ja nie pytam o jakieś tam wyszukane metody.. prostą metodę jak ukorzenić...Nie chcę na tym zarabiać tylko dla własnego użytku..
Czy poprzez włożenie gałazki do wody da radę ukorzenić..? Czy tez raczej ukorzeniacz i do ziemi..?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: UKORZENIANIE IGLAKÓW... Krok po kroku

Post »

Pewnie że się da ukorzenić, ale stosując ukorzeniacz i ziemią, a właściwie wyjałowiony piasek,procent ukorzenionych ( stosunek włożonych do ziemi zrazów do zrazów już z korzonkami) będzie zdecydowanie więcej niż przy włożeniu gałązki do wody.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ukorzenianie iglaków... Krok po kroku

Post »

A lepiej przyjmą się w torfie czy zwykłej ziemi?
I po ukorzenieniu podlać od razu czy poczekać 1 dzień żeby ukorzeniacz się nie zmył z łodygi?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Jak tam wasze doświadczenia z ukorzenianiem ?:)

Możecie polecić jakiś nawóz jesienne którym mogę podsypać moje iglaki wysokości 5cm-30cm rosnące w donicach/pojemnikach ?

I jeszcze takie pytanie czy moje Tuje wysokości 20-30cm tez lekko teraz moge już podciąć w celu zagęszczenia ?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam ponownie:) Może tym razem ktoś odpowie na moje kolejne pytanie,mianowicie czy specyfikiem Previcur 0,15% można śmiało opryskiwać inne rośliny iglaste takie jak Tuje,Jałowce,Cyprysiki itp ? Profilaktycznie? Jeśli tak to co jaki czas warto taki zabieg powtarzeć?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam można śmiało stosować ale na przemiennie z innym środkiem na grzyba.Ja opryski robię co 2 tygodnie profilaktycznie.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

lukas93cs pisze:Witam można śmiało stosować ale na przemiennie z innym środkiem na grzyba.Ja opryski robię co 2 tygodnie profilaktycznie.

Witam i dzięki za odpowiedz !
Jakie także inne środki radzisz stosować w takim razie ?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Mam kolejne pytanie mianowicie czy nawozicie wasze uprawy takimi nawozami jak siarczan magnezu 16MgO + 32 SO3 oraz siarczanem potasu 51% ? Interesuje mnie czy można tym nawozic małe iglaki takie powiedzmy 5-30cm wysokości takie jak świerki,sosny,tujejałowce itp ?Od kiedy do kiedy takie nawozy stosować i co jaki odstęp czasu ? Czy można je śmiało teraz stosowaćgdyż są bez azotu ?
Jak będą działać na rośliny? jakie jest ich działanie ? Jakie proporcje zastosować ?

Dzięki za ewent. odp ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”