Kostka brukowa, proszę o podpowiedzi

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Matylda M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 sie 2010, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kostka brukowa, proszę o podpowiedzi

Post »

przesyłam zdjęcia ze świeżo założonej (jeszcze niedokończonej kostki), może ktoś z architektonicznym zmysłem coś podpowie...
nie bardzo jest co zrobić ze szpecącym szambem (jego pokrywę widać na zdjęciach, jest ono kilka cm wyżej niz ziemia wokół niego ale niżej niż położona na pólkolu kostka), jest mały problem co zrobić, żeby nie zbierało, wody deszczowej, oprócz tego mnie nie bardzo sie podoba dotychczasowy efekt, jeśli chodzi o kształty.
poza tym nie bardzo wiem co zrobić, żeby woda nie wymywała roślin na "skalniaku"przed domem, teren jest pochyły, woda zlatuje kostką, która jest położona w pierwszej części podwórka wyżej i zlatuje (no bo inaczej nie ma jak...) pomiedzy roslinami, robiąc tam swoją ścieżkę. podczas dużych opadów ziemia była wymywana na kostke, teraz tego problemu nie bedzie (tzn kostka na razie nie jest tam dokończona) ale bedzie wyzej i woda na nia nie wleci, ale rośliny i tak będą wymywane. prosze o pomysły jakis projekcik jak ktos ma ochotę.Dzięki. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kaftan
100p
100p
Posty: 141
Od: 17 kwie 2011, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mokrzeszów Dolnośląskie

Re: kostka brukowa, proszę o oceny

Post »

Pokrywę szamba należałoby podnieść, żeby nie wpływała deszczówka. Kształt i wzór to rzecz gustu, więc tu się nie wypowiadam.
Jeśli chodzi o rośliny na skalniaku. Ze zdjęcia wynika, że są one posadzone w najniższym punkcie. Jeśli nie ma tam zrobionego odpływu, a woda nie będzie mogła dostać się na kostkę, to będzie stała. Jeśli ziemia piaszczysta to ok, jeśli bardziej gliniasta to trochę gorzej. Ciężko coś konkretnego poradzić, jak się tego wszystkiego nie widzi na żywo.

Wielkie drzewa dają więcej cienia niż owocu.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: kostka brukowa, proszę o oceny

Post »

Bardzo niedawno u mnie układali kostkę. Miałem dokładnie ten sam problem ale rozsądni panowie podmurowali tą ramkę na pokrywę szabma aby było trochę wyżej i wtedy pokrywa zrównała się mniej wiecej z powierzchnia kostki. Na dodatek spadki tak zrobili, że woda podczas deszczu płynie sobie fajnymi wywijaskami i omija pokrywę szamba :-)

Jeśli chodzi o sprawę wody spływającej na skalniak to może rozwiązaniem byłoby (mi tak zrobili przy podmurówce przy płocie z sąsiadem) obniżenie ostatniego rzędu kostki odrobinę i wtedy między obrzeżem (jeśli takie masz) a przedostatnim rzędem kostki powstanie takie małe korytko odprowadzające wodę w miejsce porządane a nie tam gdzie sobie same chce płynąć.
Matylda M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 sie 2010, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kostka brukowa, proszę o oceny

Post »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi :wink: jeszcze nie jest to wszystko skończone, zobaczymy może nei wyjdzie najgorzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”