Ogrodzenie z siatki. Osadzanie słupków itp.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

fachowcem nie jestem ale spróbuje pomóc.
1)Beton musi byc rzadki.
2)Dołek nie za duzy nie za mały.Ok 40 cm
3)Metoda bez pomocnika :wink: Wkładasz słupek do dołka.Obkładasz go gruzem,mozesz ubijac młotkiem tak aby trzymał pion.Nie bedzie sie wtedy chwiał.
4)Gruz po budowlany bedzie najlepszy
5)Tutaj nie pomogę :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Metoda podpatrzona u fachowców, którzy stawiali mi płot betonowy. Dołki niewiele większe niż sam słupek. Zamiast betonu zasypywali dołki suchą zaprawą cementowo-piaskową i ubijali ją kijem wokół słupka. Można kupić taką zaprawę gotową w workach 25 kg po ok. 9-10 zł za sztukę lub też mieszać w odpowiednich proporcjach cement ze żwirem w betoniarce, ale bez dodawania wody. Sucha zaprawa po kilku tygodniach/miesiącach sama nasiąknie wodą gruntową i zwiąże. Sucha zaprawa ma tą zaletę, że możesz po obsypaniu słupka poprawiać jego ustawienie i nie przewróci się, bo sucha zaprawa wypełniająca dołek utrzyma go w pionie.
Postawiony tą metodą płot stoi od 1,5 roku, nie przekrzywił się, ani nie poddał wichurom, a potrafiło wiać naprawdę solidnie.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Dzięki za odpowiedzi.
Co do głębokości dołka. 40cm to nie jest za mało?. Gdzieś usłyszałem o tzw strefie przymarzania. Jak to ma się do głębokości dołka?.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

Szalonykoniu ale czy kopiesz tyko dołki pod słupki czy bedziesz tez wylewał podmurówkę? Po podmurówkę i murowane słupki wylewa sie ponizej przemarzania pod zwykłe słupki powinno starczyc te 40 cm.Mozesz dac niżej np. 60 cm.Dasz wiecej gruzu :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków

Post »

W ubiegłym tygodniu zakończyłem grodzenie 10 arowej działki siatką więc może pomogę.
Napoleon dobrze to opisał, od siebie jeszcze coś dołożę:
1) rozrabiany beton: 1 część cementu (II lub I) i 2 części piasku (można i 3 jak ktoś się uprze) i odpowiednio wody,
2) wymiary dołków pod słupki - wierciłem, później podam wymiary, wiadomo, że na bramę i narożne mają/powinny być szersze,
3) jak usztywnić słupki: gruz - pamiętaj o gęstości betonu,
4) na słupki wierciłem na głębokość do 100 cm, słupki stały na dnie dołka, rozstaw słupków - co 2,5 metra, na słupki zastosowałem kątowniki 40, na rogach ogrodzenia rury,
5) Po jakim czasie od zabetonowania można zakładać siatkę: u mnie tydzień po zabetonowaniu ostatniego słupka.
Mogę wrzucić fotki jeśli chcesz.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

kamienne słupy

Post »

Czy pod budowę kamiennych słupów wys ok 110-120 cm i szerokości boku 50-60 cm muszę robić głęboki fundament poniżej poziomu przemarzania gruntu ? Czy też wystarczy wylać płytę betonową zbrojoną o wymiarach np bok 100 cm i grubość 30 cm ? :D
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: kamienne słupy

Post »

Powiedz coś więcej, co budujesz, bo nie do końca rozumiem Twoje pytanie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: kamienne słupy

Post »

cokolwiek chcesz zbudować, jeżeli chcesz by to budujesz było trwałe i nie podlegało przemieszeniom na skutek zamarzania i rozmarzania gruntu, powinno być posadowione poniżej strefy przemarzania, która, na terenie naszego kraju wynosi od 0.80 do 1.20 m, w zależności w jakiej części kraju chcesz budować.

Wylanie płyty zbrojonej, nie oznacza że posadowiony na niej obiekt nie będzie się przemieszczał, jeżeli na tej płycie będzie posadowione zespół obiektów, to one względem siebie będą stałe, natomiast w połączeniu z innymi obiektami , będą poddane przemieszczeniom względem siebie.

Oznacza to nie mniej i więcej że jeżeli na kilku płytach betonowych postawisz po jednym słupie. to one będą stały bezproblemowo, natomiast jeżeli zechcesz je na sztywno połączyć ze sobą ( ponad ziemią), to może dojść do pęknięć ( raczej drobnych rys), na jednym lub na wszystkich słupach.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: kamienne słupy

Post »

Chcę postawić dwa słupy -rodzaj bramki ,przejścia z kamienia wapiennego wewnątrz ogrodu,nie będą ze sobą połaczone.Prawdę mówiąc przeraża mnie wykopywanie dołów pod te słupy na 120 cm w głąb,dlatego pomyślałam,że prościej będzie wykopać 30 cm doły i wylać cementem ze zbrojeniem :D
A może jest jakiś inny sposób,prostszy? Co o tym myślisz Tadeuszu?
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: kamienne słupy

Post »

To ma być coś podobnego,tylko bez połączenia i do wys max ok 120 cm
Obrazek
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: kamienne słupy

Post »

Myślę że płyta zbrojona pod każdy ze słupów, to dobre rozwiązanie, najlepsze by było gdyby to była jedna płyta pod dwa słupy, bo wtedy te słupy w przyszłości jednakowo by się przemieszczały, na skutek ruchu ziemi w czasie zamarzania i rozmarzania ziemi ( dla ścisłości, chodzi o ruchy rzędu milimetra, a nawet mniejsze, ale dające się dostrzec po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach).

Zazwyczaj zbrojoną płytę robi się dwa razy większą od stawianego obiektu( oczywiście tak małego jak słupek, a nie całego budynku), wymiar 1.00 x 1.00 metra, pozwolił by Ci spokojnie spać przez najbliższe lata po postawieniu tych słupów.

Zbrojąc płytę, daj pręty żebrowane wzdłuż i w poprzek ( np; po 5 szt i połącz je drutem zbrojeniowym ( takim jaki używają tytoniarze, przy suszeniu liści).
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: kamienne słupy

Post »

Wielkie dzięki Tadeuszu ;:196
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kamienne słupy

Post »

Jestem ciekaw jak Ci to wyjdzie.
Gdy zrobisz to się pochwal :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”