Zakwaszanie ziemi - iglaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Witam,
Proszę o sprawdzone rady jak zakwasić ziemie pod iglakami.
Posadziłam kilka cennych sztuk a pH OK.8

z góry dziękuję za pomoc.
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Jakie to iglaki? jaki region Polski? Pozdrawiam :D :wit
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Jakie to iglaki ? Wbrew powszechnie przyjętej opinii większość toleruje a niektóre nawet lubią lekko wapienne gleby. Jeśli to np cis lub thuje to pH jest jak najbardziej odpowiednie.Taka wartość pH jest nieodpowiednia dla np cyprysików i większości odmian świerka(serbski uwielbia bardzo zawapnione).
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Mix - jodły koreańskie , modrzew, kila małych cisków, jałowiec, sośnica, niedaleko mam kilka bukszpanów, a z drugiej strony domu sporo thuj kolumn którym trochę żółkną igły.Ziemia - piach 6 klasa.
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Żółkna bo ziemia zbyt piaszczysta.Z kolei piaszczysta pasuje jałowcom.pH 8 dla bukszpanów i cisów gleba w sam raz pod resztę glebe trzeba lekko zakwasic.
Gorzej z ta Sośnicą bo to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb. Nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

ale jak teraz zakwasić - jaki nawóz byłby bezpieczny teraz w lipcu?
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Mozna pod konkretne rosliny dac torf kwasny uprzednio mieszajac go z ziemia ogrodową.To tylko na poczatek.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Glebę zakwaszają np igły zwłaszcza świerkowe bardzo mocno i liście dębowe.Są specjalne preparaty do zakwaszania.Nigdy się tym bliżej nie interesowałem bo ja mam odwrotny problem.Działke mam przy lesie sosnowym i ziemia tam jest również uboga piaszczysta i ma tendencję do zbytniego zakwaszania się.Pod większość nasadzeń wymieniam sporo ziemi na lepszą.Np pod bukszpany rosnące przy skraju sosnowego lasu musiałem wysypać warstwę dolomitu i kilka wiader popiołu aby pH podnieść z około 5 przy którym bardzo źle rosły do pH około 7,5 przy którym teraz bardzo dobrze rosną więc dla bukszpanów masz dobre pH tak samo dla cisów które zdecydowanie preferują gleby wapienne.Tak jak poprzednik napisał thuje żółkną pewnie dlatego,że mają zbyt sucho.
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

:wit Florovit Nawóz przedwegetacyjny i pogłówny
Hortiform pH Nawóz granulowany, przedwegetacyjny
Insol pH Nawóz pogłówny
Multivit pH Nawóz pogłówny
Nowomix Nawóz przedwegetacyjny i pogłówny

Szybko działający
Wigor S Nawóz przedwegetacyjny wolno działający - pzdr :D :D :D
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Wiem że zakwasic mozna siarczanem amonu,siarczanem potasu,roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu.
Nie jestem ekspertem z chemii.Może niech wypowie sie ktos z wieksza wiedza. :wink:
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Mam pytanie o te igły - zaciekawiła mnie ta uwaga. Jak zakwasić ziemie z użyciem igieł sosnowych? Pozbierać, podsypać nimi rośliny i przemieszać ziemię?
pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

:wit Po prostu używasz igieł sosnowych, jako wyściółki. Igły zakwaszają glebę. Szkoły są dwie - igły suche lub świeże
- ja używam świeżych, ale mam znajomego, który ma uprawę "choinek" różnych. Sypię bezpośrednio na glebę pod iglakami i przysypuję korą. Powodzenia pzdr :D :D :D
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
agadoo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zakwaszanie ziemi - iglaki

Post »

Ciekaw czy szyszki też nadają się do takiej operacji. Ostatnio widziała zrobiona podściółkę z szyszek jako dekorację pod iglakami. Bardzo ładnie wyglądało - można by połączyć przyjemne z pożytecznym :roll:

Z drugiej strony ktoś mi mówił że można tak wprowadzić na iglaki choroby grzybowe. Jak sądzicie -jest jakieś zagrożenie i czy zakwaszą ziemię :?:
pozdrawiam,
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”