Huśtawka ogrodowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Huśtawka ogrodowa

Post »

Ja sam zbudowałem ogrodową huśtawkę podobną w wykonaniu do prezentowanego przez Ciebie linku.

Po kilku latach eksploatacji mogę tylko dodać że:

- najlepiej trzeba zabezpieczyć górną poprzeczkę wykonaną z drewna, gdyż to ona mimo impregnatów najszybciej ulega zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Nad belką poprzeczną wykonałem niewielki zadaszenie z plastikowej boazerii o brązowym kolorze.
- podczas huśtania cała huśtawka zaczynała się ruszać , więc "nogi " huśtawki wkopałem w ziemię na ok 50-70 cm.

- szybko się okazało ( po 3 latach) że dolna część nóg zagłębiona w ziemi zaczęła próchnieć więc usunąłem części "nóg" zagłębionych w ziemi ,uciąłem "nogi " ok 5 cm nad ziemią ) , a w miejscu gdzie były wkopane w ziemię "nogi" ,zabetonowałem ( jak słupki ogrodzeniowe) po dwa kątowniki ( beton równo ziemią , a nawet 3-5 cm niżej niż ziemia, natomiast kątowniki wystawały z ziemi ( pod katem takim jak nogi huśtawki) naokoło 20-25 cm.

Wcześniej w kątownikach w górnej części , wiertarką nawierciłem otwory w górnej części każdego z kątowników. Następnie każde z czterech drewnianych nóg za pomocą śrub przykręciłem do kątowników ( po dwa kątowniki na jedną nogę).

Po kolejnych 2-3 latach ,gdy wnuki coraz bujniej zaczęły się huśtać zauważyłem że nogi ( jedna z czterech zaczyna się poruszać ,okazało się że na znacznej długości ( już powyżej ziemi i kątowników) drążek drewniany zaczął próchnieć.

Wtedy zdecydowałem się na wymianę wszystkich nóg na metalowe kątowniki ( o boku szer 5 cm.).

Wymiana nóg szybko nastąpiła gdyż zarówno przy belce poprzecznej jak i przy zabetonowanych w ziemi kątownikach połączenia były na śruby. Dodatkowo na wysokości ok 1 m. od ziemi nogi po lewej i prawej stronie połączyłem poziomym kątownikiem.

W belce poprzecznej u góry jest cztery śruby z hakami i do nich przypinam huśtawki na łańcuchach o różnym przeznaczeniu- dziecinna huśtawka, fotel zamieniony na huśtawkę, poziomą deseczkę i oparcie wersalki jako rodzinnej huśtawki, to wszystko jest wymienne w zależności kto chce się huśtać i na czym.

Od trzech- czterech lat mimo kontroli elementów huśtawki nie stwierdziłem zagrożeń podczas huśtania się zarówno dzieci jak i dorosłych ( a wnuki już duże i już huśtają się na 'maxa'

Nasza huśtawka jest często fotografowana ( raczej nie ona, tylko nasze wnuki na huśtawce) i możesz się jej przyjrzeć spacerując po naszym wątku ogrodowym.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=28
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

Witam!
Boję się abym nie został posądzony o uprawianie reklamy dlatego tylko udzielę porady jak majsterkowicz majsterkowiczowi.Ja wykonałem huśtawkę z żerdzi,których miałem zapas.Wykonałem podpory w kształcie dwóch liter A,połączyłem je w górnej części żerdzią i ustawiłem w otworach wykonanych ukosem pod takim samym kątem jak litery A specjalnym wiertłem do otworów w ziemi.Trzeba dokładnie impregnować drewno najlepiej w gorącym oleju z wymiany w samochodzie.
Aby zapewnić stabilność przybiłem w górnej części zastrzały 4 szt/górna żerdż z nogą podpory/.
Wykonanie siedzenia to pomysłowość wykonawcy,zawieszenie jej to lina z tworzywa sztucznego grubości 1 cm kupiona na targowisku .Może być również z łańcucha gospodarczego.U mnie długość huśtawki chyba 2 m.Proszę pamiętać przy mocowaniu haków o zabezpieczenie nakrętki aby się nie odkręcała samoczynnie.U mnie po użytkowaniu około 5 lat nakrętka się odkręciła i siedzisko jedną stroną opadło na ziemię.Na szczęście nic nikomu się nie stało.Huśtawka ma ponad 1o lat,żaden element oprócz nakrycia nie był wymieniany.Na pytania dotycżące konstrukcji chętnie udzielę porad. :wink:
_fox_

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

Właśnie też suszę żerdzie na takie cudo :) tylko pozostaje mi rozwiązać sprawę samego siedziska :) i chyba zrobię na metalowych kątownikach / tu się wytnie, tu pospawa/ i myślę że powinno być dobrze.
Tadeuszu oby ten ktoś miał dobre zamiary :) ale pierwszy post i to z fotką, albo linkiem :( wystarczy część linku wpisać i wyskoczy stronka producenta ;)
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

może jeszcze jakieś podpowiedzi zdjęcia do huśtawki. :) Chcę zmotywować męża żeby nam taką drewnianą zrobił :)
_fox_

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

Iwono u mnie jeszcze się niestety stemple suszą :( w zimę kupiłem prosto z lasu a więc mokrusieńkie były.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

Witam ja się podłącze pod temat bo mam huśtawkę drewnianą ale dorobiłem do niej stelaż metalowy coś w w stylu altany i na nim jest posadzony winobluszcz z powojnikami.No i mam problem z koszeniem trawy pod tą moją huśtawką.Myślę zrobić jakieś podłoże w kształcie kwadratu, tylko z czego zrobić to podłoże?Może coś polecicie?
Obrazek
_fox_

Re: Drewniana huśtawka.

Post »

Lukas93cs Albo kupić podkaszarkę i pobawić się w koło huśtawki, ewentualnie takie podłoże jak na wjeździe na posesję /drobny tłuczeń też ładnie wygląda/

A ja mam problem z huśtawką :( teoretycznie zrobiona, ale rozstawić nie mam gdzie :( i leży przygotowana do złożenia :) a już mam smaka się pohuśtać :;230
set91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Huśtawka ogrodowa projekt

Post »

chciałbym zbudować huśtawkę ogrodową i poszukuje projektu, materiał jakiego chce użyć to rury stalowe średnica 50 oraz 80 mm kwestia dobrego projektu, może ktoś już spawał i ma jakieś notatki lub doświadczenie które mogło by mi pomóc.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: huśtawka ogrodowa projekt

Post »

Oj, no to wszystko zależy... jaka ma być wielkość, wytrzymałość, nośność? Ma być np. składana na zimę czy utwierdzona na stałe w ziemi?
Jutro czegoś poszukam.
set91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: huśtawka ogrodowa projekt

Post »

taka na 3 osoby, nie musi być składana, ale też nie chce jej przytwierdzać na stałe, fajnie by było ją czasem przesunąć w razie potrzeby. chciałbym spawać coś w podobnie od tych co sprzedają w hipermarketach.
izulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 wrz 2010, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: huśtawka ogrodowa projekt

Post »

Chcieliśmy zbudować huśtawkę ogrodową dla dziecka z rur. Po wyliczeniu kosztów i to po znajomości, wyszło drogo, nie licząc całego osprzętu, więc zrezygnowaliśmy i kupiliśmy drewnianą po promocyjnej cenie. Trzeba się zastanowić, czy warto? Pozdrawiam
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: huśtawka ogrodowa projekt

Post »

Witam serdecznie
Napotkałem się ostatnio na taką huśtawkę, cena 450zł, drewniana i prezentuje się świetnie, z metalowych rur mam u siebie na działce, projekt dziadka z młodzieńczych lat :) Na życzenie później dam foto ale już nie zdobi tak jak ta :)

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: huśtawka ogrodowa projekt

Post »

Mam podobną jak ta pierwsza :) 210 zł za deski na siedzisko, impregnat (base + kolor), łańcuchy i śruby, których notabene wszystkich nie wykorzystałem. Deski zamocowałam za pomocą wkrętów.

Gałązki dębu od kolegi z prywatnego lasu za darmo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”