Tawuła japońska (Spiraea japonica)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
manuel
100p
100p
Posty: 164
Od: 4 maja 2010, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

  • Dzięki waszym poradom może w końcu uda mi się rozmnożyć moją tawułę " Japanese Dwarf ". Będę ją przesadzał i boję się że się nie przyjmie, próbowałem ją rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe, ale to chyba niewykonalne.
Obrazek
Akilis
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 maja 2009, o 15:15

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Czy te zdrewniałe pędy mają kwiatki na końcach czy należy je obciąć ? Czy teraz jest dobry czas na to ? Moja tawuła jest w tej chwili w trakcie kwitnięcia. Podobno należy ją przyciąć dopiero w lipcu, tak powiedzieli w szkółce.
mineralek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 10 lut 2011, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Zawsze jak cos ukorzeniasz, to obcina się kwiatostan i dolne liscie, roslina zużywa za duzo energii na wytworzenie nasion i może sie nie ukorzenić, sprawdź, czy gałązki sa półzdrewniałe a nie zdrewniałe, ale niech jeszcze wypowiedzą się doświadczeni fachowcy, ja tylko amator-ka.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Nigdy nie bawiłam się w ukorzenianie pędów. Moje tawuły wysiewają się bardzo łatwo. W zeszłym roku traktowałam samosiejki na równi z chwastem.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Tawuły przycinam ostro wiosną, koniec lutego, raczej marzec. W tym roku ucięte pędy wsadziłam w ukorzeniacz i do doniczki z ziemią z kretowiska. Prawie wszystkie rosną. Kwitną :D
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
x-g-ad

Re: Co to za krzaczek (tawuła japońska 'Goldflame')

Post »

Witam. Kilka dni temu wsadziłem do gruntu sadzonkę tawuły japońskiej, odmianę Goldflame. Był to raczej słoneczny dzień. Postanowiłem posadzić na stanowisku południowym, bez żadnego cienia. 2 dni temu dostrzegłem, że liście owej tawuły marnieją, dziś jest jeszcze gorzej, większość świeżo wypuszczonych listków zmarniała, uchła. Podlewana jest codziennie. Czy przyczyną może być to, że roślina stała ok. 2 tygodnie w chłodnym pomieszczeniu, z małą ilością światła?
Czy jest szansa, że odbije? Czy poczynić jakieś środki, np. zrobić cień?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Co to za krzaczek (tawuła japońska 'Goldflame')

Post »

Jeśli stała w pomieszczeniu to za szybko wypuściła liście. Teraz albo podmarzły, albo popaliło je słońce. Jednak to tylko liście uległy uszkodzeniu, nie sądzę, aby gałęzie też. Tawuła jest mocna :wink: Podlewanie codziennie to przesada. Sprawdzaj palcem, gdy jest mokre podłoże to nie podlewaj.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
sabibabi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2014, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

jak już się ukorzeni te sadzonki, powiedzmy w skrzynkach czy doniczkach, to kiedy można wsadzić je do gruntu na stałe...tudzież jak je przechowywać do tego czasu?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Ja już od miesiąca a może i dłużej wsadzam bezpośrednio do ziemi w ogrodzie , tylko musi to być w całkowitym cieniu , chociaż jedna jest w słońcu i też rośnie . Tak samo tawuła van houtta .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
kobyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

ja tne sadzonki ze środkowych części pędów, lekko zdrewniałe:) zazwyczaj robię takie jedno węzłowe sadzonki no i oczywiście ucinam listki:) potem ukorzeniacz (albo i bez) i do piasku z torfem :) no i trzeba pamiętać o podlewaniu - zraszamy nie podlewamy:)
kopytek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2016, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozmnażanie Tawuły Japońskiej

Post »

Przez odkłady
To dobra metoda, choć trzeba cierpliwości. Warto też pamiętać, że ziemia musi być stale nawilżana, inaczej proces, głównie przy nierównej temperaturze może się nie udać.
Insoman
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 maja 2021, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tawuła magic carpet

Post »

Czy jest sposób by zmniejszyć troche tą tawułe? Urosły większe niż myślałem i zaczynają dusić inne krzewy na małej rabacie. Regularne cięcie chyba niewiele da bo bardzo szybko odrasta :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”