1. Róże. (2007.06 - 2008.05)

Zablokowany
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Re: 1

Post »

Izabella66 pisze:Dzięki za odpowiedz na temat "CIĘCIA RÓZ W LUTYM" :evil:
Jestem na siebie zła,mam tylko cichą nadzieję ,że już nie bedzie zimy i moim różą nic się nie stanie.
Najzabawniejsze jest to ,że wiem iż róże tniemy wiosną :oops:

Ale muszę się wam pochwalic,mam już dosc spore różane siewki. :lol: i kwitnie mi różyczka na parapecie z "patyczka"wsadzonego do doniczki pod koniec listopada :lol:
hej,

rozane siewki czyli wysiane nasiona dzikiej rozy? Tak ??

Jak udalo Ci sie je wyhodowac, poprosze o opis... ja mam slomiany zapal i w polowie lata przestaje podlewac i padaja... nawet nie wykielkowawszy :wink:

LG
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję za poradę. Na pewno spróbuję "zamknąć oczy" :lol: :lol:
A wracając do Twoich uwag: to zdjęcie jest tak dziwnie zrobione, ale ma naokoło siebie wolną przestrzeń. Wbrew zdjęciu - słońca ma aż za dużo - cały dzień istna patelnia, a zimą wiatry /dlatego z boku za nią widać paproć /nie samosiejka/, która trochę ją ochrania. Wisterii z tyłu nie ma - to są jednoroczne pnącza - nasturcja, kobea i z prawej strony druga róża pnąca - jakiejś starej odmiany, mającej regularnie mączniaka. Nie chciałam jej usuwać, dopóki się ta nie rozrośnie, ale może nie będę czekać. Jedynie muszę ograniczyć jeszcze raz i zrobić mocniejszą "obudowę" konwalii, które na nią "wchodzą". Była też tam inna pnąca i ją wykopałam ubiegłej wiosny, dlatego też ta nagle ruszyła, tyle,że na "pniu".
Pozdrawiam Krystyna
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Re: 1

Post »

hej,

rozane siewki czyli wysiane nasiona dzikiej rozy? Tak ??

Jak udalo Ci się je wyhodowac, poprosze o opis... ja mam slomiany zapal i w polowie lata przestaje podlewac i padaja... nawet nie wykielkowawszy

Już drugi rok wysiewam róze parkowe,rabatowe,angielskie,okrywowe(liczę na spontaniczną mutację) :mrgreen:
Pod koniec listopada zrywam dojrzałe owoce,wydłubuje nasiona i wpycham do ziemi,doniczki ustawiając na słonecznym parapecie.
Pod koniec grudnia,róże zaczynają kiełkowac,.W zeszłym roku takie siewki mi nawet zakwitły,ale niestety powtórzyły cechy mateczne :cry:
Obrazek
to jest zdjęcie kwitnącej siewki róży "Sympathie"
Kwitła mi też z siewu odmiana okrywowa "Bassino"te ,które nie zakwitły dałam sąsiadce.
pozdrawiam Izabella
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

fiu fiu swietny pomysl :-) a szczegolnie ta nadzieja na spontaniczna mutacje 8)

ja zazwyczaj ukorzeniam galazki wybranych krzaczkow. w czerwcu szukam dawcy a gdy juz go mam do ukorzeniacza i do ziemi w doniczce a ta zadolowywuje w ziemii w ogrodku i zazwyczaj do jesieni, zawsze cos sie przyjmie ;:1

dzis bylam na spacerze i wlasnie nazbieralam z roznych krzaczkow dzikich roz pozostale owoce, planuje wysiac je w celu zdobycia wlasnych sadzonek roz i stworzyc sobie swobodny zywoplot obronny :wink: stad te pytanie czy wysiewasz ziarna dzikich roz :D

mam stratyfikowac te nasionka czy wysuszyc a potem do doniczek w domu a na wiosne do ogrodu ?

ma ktos sprawdzona metode wysiewu dzikich roz?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Izabella66, dtlissa,
To Wy takie zaawansowane ogrodniczki- rozmnażaczki, a nie udzielacie porad maluczkim ?!

Już, proszę brac się do roboty, pisać eleboraty, co by nas choć troszkę oświecić :P
Czekamy z nadzieją, na opowieści o Waszych doświadczeniach z klonami.
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

hanka55 pisze:Izabella66, dtlissa,
To Wy takie zaawansowane ogrodniczki- rozmnażaczki, a nie udzielacie porad maluczkim ?!

Już, proszę brac się do roboty, pisać eleboraty, co by nas choć troszkę oświecić :P
Czekamy z nadzieją, na opowieści o Waszych doświadczeniach z klonami.
Haniu,

moja opowiesc bedzie krotka ;-) bo nie mam za bardzo czym sie chwalic :oops:
W czerwcu pobralam pare galezk, z krzaczkow, ktore mi sie szalnie podobaly, skrocilam je tak do 20 cm, usunac wszystkie dolne listki zostawic tylko pare u gory. Dol galazki wyproszkowalam ukorzeniaczem potem do doniczki, a doniczke zadolowalam w ogrodku. Podlewalam i chyba sie udalo bo przed jesienia puscily troche nowych listkow. Zobaczymy co bedzie z nich na wiosne.
W tym roku chce pobrac juz wczesna wiosna pare galazek moze tez sie uda i moze nawet zakwitna jeszcze w tym roku :idea:

a na roze dzika nie mam sposobu, slabo mi kielkuja a ja poddaje sie szybko jak nie widze efektow, chociazby najmniejszych, np.jednego mikroskopijnego listka :(

hmmmmmmmm wlasnie doszlam do wniosku, ze nie będę bawic sie w nasionka.

jutro ide pobrac szczepki roz dzikich, wloze do piasku w piwnicy a na wiosne do ukorzeniacza i do doniczki - moze z "tego" co wyjdzie :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Rozmnażanie róz pożytecznych, owocowych :wink:


"Dla zachowania cech odmianowych lub wyselekcjonowanych typów róże uprawne rozmnaża się wegetatywnie: przez sadzonki, odkłady lub okulizację na specjalnych podkładkach (najczęściej używana jest róża dzika).
Przy obecnym wyposażeniu technicznym gospodarstw szkółkarskich najłatwiejsze jest rozmnażanie róż uprawnych przez półzdrewniałe sadzonki pędowe, które powinno się pobierać ze zdrowych matecznych krzewów róż. Ulistnione, jednowęzłowe sadzonki ścina się ze średnio zdrewniałych pędów podczas lub zaraz po kwitnieniu roślin. Następnie umieszcza się je w szklarni lub tunelu w podgrzewanym podłożu (mieszanka torfu z perlitem) o temperaturze 23–24°C. W takich warunkach — przy zamgławianiu — ukorzeniają się w ciągu 3–4 tygodni. Po tym okresie sadzi się rośliny do pojemników wypełnionych pulchnym podłożem (torf, ziemia, kora i piasek). Początkowo młode rośliny wymagają zacieniania, a następnie pełnego światła słonecznego. W praktyce spotyka się także ukorzenianie sadzonek w nieogrzewanych tunelach foliowych w wielodoniczkach, w których pozostają przez okres zimy i dopiero wiosną następnego roku przesadzane są do większych pojemników.
Róże dzikie można rozmnażać także przez nasiona. W takim przypadku materiał siewny wymaga długiego okresu stratyfikacji, to jest przechowywania w niskiej temperaturze (0–4°C). Ten sposób otrzymywania roślin nie gwarantuje jednak wyrównanego materiału nasadzeniowego.
Dla amatorów najwygodniejszym sposobem wegetatywnego rozmnażania dzikich róż są odkłady. W tym celu pędy przygina się wiosną do zagłębienia w ziemi, przytrzymuje i przysypuje kompostem lub torfem — ukorzeniają się zazwyczaj do jesieni. Odcina się je wtedy od rośliny matecznej i przesadza na stałe miejsce."

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=269
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Drobiazg Joasiu, cieszę się, że mogę cokolwiek pomóc tak ambitnej ogrodniczce :P
Trzymam kciuki, za Twoje kolejne sukcesy :!:
P.S.
Stratyfikować możesz w zamrażarce, a do podgrzewania wystarczy poduszka elektryczna z allegro :wink:
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Mój sąsiad ma Rosa canina, której długie pędy przechodzą na moja stronę,tworząc w moim ogrodzie "parasol przy płocie".Kiedy kwitnie nadaje temu zakątkowi sielski charakter,a potem cieszą mnie i ptaszki :lol: czerwone owoce,zaś wiosną pod różą jest dywan siewek.
Na żywopłot mogę polecic,kilka sprawdzonych odmian.Wszysko zależy od tego jaki ma cel spełniac ów żywopłot :mrgreen:
Ozdobny?
Pachnący?
Obronny?
A moze wszystkie te cechy na raz :P ???
pozdrawiam Izabella
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

witam,

moj zywoplot ma byc glownie obronny. Chodzi tylko o jedna czesc ogrodzenia, ktore graniczy z parkiem. Ma to swoje plusy i minusy. roze chce posadzic po stronie parku wiec za moim plotem.

Myslalam,zeby posadzic tarnine i dzika roze...tylko gdzies przeczytalam, ze tarnina nie oddzialuje dobrze na rosliny sadownicze i troche sie obawiam sadzic tarnine nie chce sobie obnizyc jakosci plonow w moim ogrodku.

niech ta wiosna nadchodzi stesknilam sie za zapachem roz...
Obrazek

serdecznosci
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Post »

U mnie w ogrodzie sprawdziła się róza gęstokolczsta odmiana "Fruhlingsduft"i "Fruhlingsgold"szybko rosnące ,zdrowe,o kwiatach półpełnych osiągajace 2,5m wysokosci i szerokosci,nie wymagajace co do gleby i stanowiska.
A jeżeli chcesz żywopłot o mniejszych rozmiarach(do 1,2m) to polecam wszyskie mieszance rózy rugosa;"Pink Grootendorst" "Robusta" Ritausma" i wiele innych z tej grupy...a co najważniejsze są dostępne na polskim rynku ,no i jeszcze pięknie pachną :lol:
pozdrawiam Izabella
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Izabella66 pisze:U mnie w ogrodzie sprawdziła się róza gęstokolczsta odmiana "Fruhlingsduft"i "Fruhlingsgold"szybko rosnące ,zdrowe,o kwiatach półpełnych osiągajace 2,5m wysokosci i szerokosci,nie wymagajace co do gleby i stanowiska.
A jeżeli chcesz żywopłot o mniejszych rozmiarach(do 1,2m) to polecam wszyskie mieszance rózy rugosa;"Pink Grootendorst" "Robusta" Ritausma" i wiele innych z tej grupy...a co najważniejsze są dostępne na polskim rynku ,no i jeszcze pięknie pachną :lol:
Izo,

a gdzie Ty takie odmiany dzikich roz kupujesz ??
Zazwyczaj jak chce kupic jakies sadzonki to maja albo canine albe rugose ale bez zadnych fanaberii typu "odmiana" ;-)

Czy moze jednak Iza wysiewa sama z nasionek ?

Pozdrawiam
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Pewnie ze mozesz wysiewac, jak lubisz czekac :wink:
Wyżej wymienione odmiany mozna nabyc wysyłkowo w szkółce "Rosarium"Pana A.Choduna.
Poszukam zdjęc niektórych z wyżej wymienionych odmian,ale jak wpiszesz nazwę w google to też znajdziesz fotki.
pozdrawiam Izabella
Zablokowany

Wróć do „Róże”