Fusilade Forte 150 EC na perz i inne chwasty

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

A po tym Roundupie to kiedy najwcześniej można coś posiać próćz trawy? No niestety nie mam za bardzo szans na glebogryzałkę.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

I dobrze że nie masz w pobliżu glebogryzarki, dopiero byś sobie podłoże narobiła.

Roudapu możesz użyć, jak się "perzowisko" zazieleni. po oprysku trzeba by było poczekać 10-14 dni jak zielone listki perzu zbrunatnieją i wtedy możesz kopać( wybierać perz jeżeli kłącza będę jeszcze koloru białego), siać i sadzić wszystko co zechcesz.

Przed posianiem cokolwiek proponuję przeczytać ten temat;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=33045

Ostatnimi czasami z tego środka zrobiono postrach na wszystkie nieszczęścia, co zrobisz dalej, co posiejesz , Twój problem, ja uważam że w każdej bajce jest część prawdy, ile ,nikt się nie dowie.
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Dzięki Tadeuszu. Na koniec moja decyzja, wolę kupić za te same pieniądze i położyć po prostu folię na czas mojej nieobecności na działce, czyli dziś położę, a zdejmę dopiero około 4 maja. A to tez nie z całości tylko z części, którą będę tego dnia miała zamiar czyścić.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Obawiam się że na tak krótki okres czarna folia niewiele zdziała, potrzeba by jej było co najmniej 2-3 miesiące, by , zwłaszcza perz się pozbyć, jest to niezmiernie żywotna roślina.
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Tadeuszu, nie pozbędę się to wiem, ale chcę przynajmniej uniemożliwić im dostęp wody i słońca. No i jak pisałam, będę odsłaniać cyklicznie tylko to co danego dnia skopię. A reszta - będzie leżało póki nie przyjdzie kolejka. Lepsze to niż w ogóle nie zrobienie niczego, a na dziś dzień - do mojego powrotu z Zakopanego dosłownie nic tam nie będzie robione.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

tadeusz48 pisze:jest to niezmiernie żywotna roślina.
Takie sprostowanie- Roundup i rodzina, to środki totalne, niszczące wszelkie rośliny mające zielone części nadziemne. Spali wszystko, acz niektóre gatunki mniej skutecznie, w tym perz, którego niedobitki po czasie skądś tam wylezą. Znacznie bardziej bezkompromisowe są środki specjalistyczne i tu warto wskazać grupę preparatów działających tylko na rośliny jednoliścienne, a więc wszystkie trawy i tylko trawy- np. Fusilade, Gallant... Działają stosunkowo powoli- po ponad tygodniu widać pierwszą reakcję, a po trzech można zdmuchnąć "siano".
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
jwona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2011, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Witam, jako początkująca działkowiczka zrobiłam ten błąd i nieco porwałam korzenie perzu w ubiegłym roku, w tym roku widok przepięknej rabaty (zrobionej przez teściową przez lata) zszokował mnie ogromnie - widać prawie tylko perz. Mechanicznie usuwać sobie chyba nie poradzę, zresztą problem się rozrósł do gigantycznych rozmiarów, proszę o podpowiedź czy istnieje jakikolwiek środek który zadziałałby jedynie na perz, boję się zniszczyć inne kwiaty, głównie tulipany i liliowce.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Niestety, te gatunki są bliskimi "krewnymi" i nie słyszałem o preparacie z taką selektywnością. Pozostaje j.w.- oprysk po osłonięciu roślin ozdobnych albo oprysk totalny, a poptem ich posadzenie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
DarekRz

Re: Zaperzały PERZ !!

Post »

Ja do selektywnego zwalczania perzu stosuję Select Super 120 EC. Jest z pewnościa bezpieczny dla roślin dwuliściennych - nawet tak delikatnych jak młode latorośle winorośli. Perz trzeba nim opryskać dwukrotnie, w odstępie tygodnia. Z liliowcami i tulipanami jest ten problem, o którym napisał Maryann - są to rośliny jednoliścienne, więc bliżej spokrewnione z perzem i trawami niż wszystkie dwuliścienne. Jednak Select Super jest również zarejestrowany do zwalczania perzy w uprawach cebuli i pora - czyli również jednoliściennych i cebulowych - tak jak tulipan czy jednoliścienne liliowce. Jeśli więc Roundap nie dał efektu to polecam Select Super 120 EC. Ostrzegam tylko, że efekt nie jest piorunujący - perz nie zasycha tak efektownie jak np. po Roundapie z siarczanem amonowym. Select go nie spala - perz wyginie w ciągu miesiąca od drugiego oprysku (pod warunkiem, że był w odpowiedniej fazie wzrostu - patrz etykieta - roliny małe mogą wymagać trzeciego zabiegu po podrośnięciu)).

Powodzenia,
Darek
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Fusilade Forte 150 EC na perz

Post »

A czy ten środek nadaje się na chwasty i trawy w szkółce roślin ozdobnych?
Awatar użytkownika
dzwiedziu
50p
50p
Posty: 57
Od: 27 sie 2009, o 14:56
Lokalizacja: Żukowo

Re: Fusilade Forte 150 EC na perz

Post »

lukas93cs Chcesz w pojemnikach zlikwidować chwasty?
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Fusilade Forte 150 EC na perz

Post »

Tak tak w doniczkach 2L i 3L
Awatar użytkownika
dzwiedziu
50p
50p
Posty: 57
Od: 27 sie 2009, o 14:56
Lokalizacja: Żukowo

Re: Fusilade Forte 150 EC na perz

Post »

Na chłopski rozum niby można,ale poczekałbym aż ktoś z większym doświadczeniem się wypowie. Jeżeli nie szkodzi roślinom zielarskim to w szkółce raczej nie zaszkodzi roślinom :D(chyba ,że hodujesz trawy ozdobne:)
Będę musiał sprawdzić na kilku doniczkach jak działa na starsze rośliny ozdobne,bo się zamęczę na śmierć tym pieleniem doniczek.

Dawka (dla roślin ozdobnych):
Rośliny zielarskie
- arcydzięgiel litwor, arnika chamisso, babka płesznik, bieluń indiański, bylica-Boże drzewko, czarnuszka siewna, cząber ogrodowy, dziurawiec zwyczajny, jeżówka purpurowa, kminek zwyczajny, kolendra siewna, kozieradka pospolita, kozłek lekarski, lubczyk ogrodowy, majeranek ogrodowy, malwa czarna, marzanna barwierska, melisa lekarska, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, nagietek lekarski, oman wielki, ostropest plamisty, pieprzowiec roczny, prawoślaz lekarski, rutwica lekarska, szałwia lekarska, szanta zwyczajna, tymianek właściwy, wiesiołek dwuletni, złocień maruna.
a) rośliny zielarskie jednoroczne i wieloletnie w I roku uprawy ? środek stosować od fazy 3 liści rośliny uprawnej:
do zwalczania chwastów jednorocznych (do fazy krzewienia) ? zalecana dawka: 0,75-1 l/ha.
b) rośliny zielarskie wieloletnie w następnych latach uprawy ? środek stosować po rozpoczęciu wegetacji:
do zwalczania chwastów jednorocznych (do fazy krzewienia) ? zalecana dawka: 0,75-1 l/ha.
do zwalczania perzu (w fazie 4-10 liści) ? zalecana dawka: 2-2,5 l/ha.
Zespół uprawek pożniwnych (zwalczanie perzu).
Zabieg wykonuje się po sprzęcie przedplonów, gdy pocięte w trakcie uprawy mechanicznej rozłogi perzu powschodziły i osiągnęły fazę 4-10 liści. Najlepsze wyniki uzyskuje się opryskując dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodni, dzieląc zalecaną dawkę na połowę. Pierwszą uprawę mechaniczną można wykonać po upływie miesiąca od zastosowania środka, a siew roślin jednoliściennych (np.: zbóż) nie wcześniej niż po 2 miesiącach od opryskiwania, jeżeli zastosowano dawkę 2-2,5 l/ha i nie wcześniej niż po 2 tygodniach, jeżeli zastosowano dawkę do 1,25 l/ha.
Zalecana dawka: 2-2,5 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”