Ślimaki jak się ich pozbyć?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Amores
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 sty 2011, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Na forum są już tematy o zwalczaniu ślimaków, jest tam wiele pomocnych rad. 'Najłatwiejsze" jest użycie jednego z wielu dostępnych na rynku preparatów. Ale i tak moim zdaniem trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyzbierać te osobniki które pogardziły granulkami. I tak za każdym razem kiedy jakiś się pojawi. No chyba że ma się jeża:):). Wtedy problem z głowy skoro to tak skuteczny sposób:) :D :D
fajura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2011, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Zwalczanie ślimaków jest trudną sprawą. Mam w tym temacie wieloletnie doświadczenie. Nie ma jednego skutecznego środka do zwalczania ślimaków, a jeżeli są, to zwalczają ślimaki ale również zwirzęta, które je zjadają. Nie radzę próbować do ślimaków się przyzwyczaić, bo to niczego dobrego nie prowadzi. Zniszczymy swoją działkę i działki sąsiadów.
Moim zdaniem zwalczanie ślimaków należy rozpocząć od zniszczenia ich siedlisk, a więc wysokich traw, rzadko koszonych trwaników, składowania byle gdzie odpadów oraz gałęzi. Po tym przygotowaniu przystąpić do zwalczania ślimaków dostępnymi w sklepach granulkami, ale również zbierać je ręcznie.
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Mam pytanie do tych co stosowali te granulki na ślimaki , czy to prawda że jak ślimaki zaczną padać od tych granulek to jest potworny smród ?
Tak mi ktoś powiedział i się zastanawiam nad ich użyciem ze względu na ten zapach :)
Awatar użytkownika
Gabriela_88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 maja 2011, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk, okolice Bierunia
Kontakt:

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

My stosowaliśmy w zeszłym roku ŚLIMAKOL, ale żadnego zapachu nie było, jak się człowiek dobrze przypatrzył, to było je widać, a co do jeży i innych zwierząt, które ślimaki jedzą to za szybko znikały, żeby mogły sobie pojeść.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Ja użyłam środka bodajże substral - nie tani - ale skutków nie widzę.
Poziomki dalej oblepione i ponadgryzane :?
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Polecam środek firmy Bros, skuteczny a na pewno ślimaki po tym nie śmierdzą, po prostu wysychają.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

marrcin pisze:Mam pytanie do tych co stosowali te granulki na ślimaki , czy to prawda że jak ślimaki zaczną padać od tych granulek to jest potworny smród ?
Tak mi ktoś powiedział i się zastanawiam nad ich użyciem ze względu na ten zapach :)
Coś w tym jest. Stosuję granulki, ślimaki padają i rzeczywiście wokół czuje się lekki zapach padliny. Lekki na tyle, że nikt z mojej rodziny go nie czuje. Powybierałam te wysuszone ślimarole i zakopałam w dołku - zobaczymy, co śmierdzi - granulki czy ślimaki
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Ja stosowałem obydwie metody usuwania, tj. tzw. ekologiczną, polegającą na wyzbieraniu (nigdy nie uda się całkowicie ich usunąć) oraz po prostu granulkami. Efekty są, bo nawet tam, gdzie ich nie widziałem, później wychodzą ,,najedzone".
Niemniej jednak konieczna jest obserwacja, dłuższa nieobecność na działce powoduje, że już są, nie wiem, czy tak szybko się rozmnażają, czy przychodzą od sąsiadów?
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Podobno w tym roku ( przynajmniej na naszym ROD ) jest bardzo mało ślimaków ;:224
Nawet nie chcę myśleć jak to jest , kiedy jest ich dużo - mnie się wydaje, że są wszędzie.
Niemniej granulki pomagają. Roślinki nie są objadane i o to chodzi. I tak trwa zabawa w kotka i myszkę :pogon
aha, smrodek padliny zniknął po usunięciu zaschniętych ślimaków ( zakopałam w dołku).
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

fajura pisze: Moim zdaniem zwalczanie ślimaków należy rozpocząć od zniszczenia ich siedlisk, a więc wysokich traw, rzadko koszonych trwaników, składowania byle gdzie odpadów oraz gałęzi. Po tym przygotowaniu przystąpić do zwalczania ślimaków dostępnymi w sklepach granulkami, ale również zbierać je ręcznie.
I tym sposobem zlikwidować, przy okazji niszczenia "siedlisk" ślimaków, resztę tego co ew. żyło w tych "siedliskach".

Czy my, czasami nie gonimy w piętkę z tą walką ze szkodnikami w ogrodach, bo w efekcie tej walki, niszczymy nie tylko ślimaki ale i że tak powiem, bogu ducha winne inne zwierzęta, które jeszcze się w nim jakimś cudem ostały. Likwidujemy w ten sposób siedliska ropuch, jeży, jaszczurek i innych pożytecznych stworzeń.

Czy ktoś z Was widział ostatnio w swoim ogrodzie jaszczurkę zwinkę czy jeża, że nie wspomnę o padalcu czy zaskrońcu. Widzą je ci którzy pozostawiają w swoich ogrodach takie siedliska i dbają w nim o równowagę biologiczną. To że mamy "plagę ślimaków" to efekt właśnie braku równowagi w naszym ogrodzie. Mamy elegancko w kancik wystrzyżony trawniczek w którym nie ma prawa żyć nic poza mrówkami, z którymi też notabene walczymy i czasami kretem który też ma u nas przerąbane. Mamy elegancko falujące przy ogrodzeniu grządki obsypane korą na których rosną wszelakiej maści iglaki, mimo tego że wokół tego ogrodu nikt nigdy nie widział rosnących dziko takich wynalazków. I tym sposobem mamy w zasadzie martwy ogród, no poza może ślimakami, które z powodu braku naturalnych wrogów, grają nam na "różkach" bo nie widziałem u nich nosów i żrą co im podejdzie.

Czy ktoś z was, próbował się wsłuchać w swój ogród, w momencie jak traficie na taką chwilę, że nikt z sąsiadów akurat nie warczy kosiarką, czy ktoś z was usłyszał jakiś śpiew ptaków w swoim ogrodzie, czy może słyszał granie świerszcza czy konika polnego, czy ktoś widział motyle latające nad trawnikiem. Niestety, właśnie to mam na myśli mówiąc o martwych ogrodach, atrapach teatralnych, ładne są ale czegoś im brakuje, brakuje im duszy poza tym są takie same, gdzie nie spojrzysz to to samo, trawnik kora i iglaczki.

Ktoś kiedyś powiedział "W ogrodzie możemy odnaleźć absolutny spokój, ale nigdy nie odnajdziemy absolutnej ciszy." To było kiedyś, obecnie w ogrodzie odnajdujemy absolutną ciszę, ale spokoju już nie znajdujemy.

To taka moja konkluzja, na temat metod walki ze szkodnikami za jakie uważamy ślimaki i jeszcze jedno pamiętajmy że to my jesteśmy gośćmi u nich one tam były na długo przed nami, uszanujmy to w ich środowisku które im zmienimy, a one się mimo wszystko dostosowują, nie mając chwastów które tam rosły żrą nasze rośliny, to normalna kolej rzeczy, a nimi żywią się inne zwierzęta, które wyganiamy takimi działaniami jak wyżej cytowane.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Ze slimakami w swoim ogrodzie nie walcze.Kilka dni temu widziałem zaskrońca a sa one bardzo wrazliwe na zanieczyszczenia srodowiska.Sa tak jakby naturalnym wskaznikiem.Zaskrońce są? jest czysto Zaskrońców brak? środowisko zanieczyszczone.
Dzis zauważyłem padalca.Kilka dni temu zdazyłem obfotografowac Rzekotkę Drzewną http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzekotka_drzewna
a jest pod ścisła ochroną.Takze Pawle masz duzo racji.Nie rozumie jak ktos moze oddawac swój ogród w recę tzw. firm ogrodniczych.Jak ktos obcy ma zakładac ogród w którym ja będę potem żył ;:14
Na każdy miecz wymyslano tzw. antymiecz tj. Tarcze.Na każdą Maczugę wymyślano Hełm itp.Równiez natura wymysliła na każdego szkodnika AntySzkodnika :wink: :roll: :heja
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Paweł zgadzam się z Tobą, że należy żyć w zgodzie z przyrodą. Zdarzało mi się, choć rzadko nocować w mojej altance, gdzie o 4 rano, śpiewy ptaków budziły ze snu, a po całym tygodniu pracy człowiek marzył też o wyspaniu się, a tu ;:223 Poza tym po kilkukrotnym spotkaniu zaskrońca na działce zaprzestaliśmy nocowań (żona boi się gadów panicznie, a ja nie przepadam). Pomimo ich bytności (odwiedzin) nie zauważyłem spadku ilości ślimaków, a znikły myszy i inne gryzonie.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak pozbyć się ślimaków?

Post »

Pawel Woynowski .... bardzo trafiła do mnie Twoja wypowiedź. Bardzo trafna i wywołująca przemyślenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”