Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Młode ziemniaki

Post »

Czyli jak maja 30 cm mam obsypac krzaki do polowy zasypujac liscie??? Pokrzywianka zaraz idzie w ruch :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Młode ziemniaki

Post »

Dzięki Daro ;:136 Zaczyna mi sie rozjasniac :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode ziemniaki

Post »

Jesteście wielkimi optymistami jezeli sądzicie , że tylko po gnojówce pokrzywowej urosną Wam ziemniaki. Narobicie się a będziecie zbierać drobizgi, ekologia ekologią a ziemniak swoje potrzeby ma. Chyba, że masz glebę I klasy, to inna bajka.
Ale róbta co chceta. Jeżeli nie chcesz dawać nawozów to chociaż dobrze obornika trzeba było dać.
My od lat w ten sposób uprawiamy ziemniaki i jakoś zdrowie nam dopisuje. Oczywiście te nawozy to z umiarem .Jak tylko mamy obornik to zawsze dajemy.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode ziemniaki

Post »

Trochę przesadzasz Daro z tym opisem sypania nawozów, nie przyklejaj nikomu "łatek". :evil:
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Młode ziemniaki

Post »

To jeszcze ja wtrącę swoje 3 grosze. Generalnie zasada jest taka - ziemniaki sadzi się w przygotowanych grządkach, a nie na płaskiej powierzchni. Mniej więcej 3 tygodnie po posadzeniu delikatnie można zebrać sam czubek grządki. Jak ziemniaki mają ok. 10 cm trzeba obredlić, potem dobrze jest porozbijać co większe bryły ziemi. Kiedy troszkę podrosną obsypuje sie raz, nie za wysoko, po ok. 2 tygodniach drugi raz i tyle.
Jak chodzi o nawozy - od paru lat eksperymentowałem i teraz chyba trafiłem, bo ziemniaczki pięknie rosną (ciężko przejść pomiędzy rzędami). Wyszedłem z założenia, że azotu nigdy za dużo i zastosowałem następujący "mix": mocznik, saletra potasowa i Polifoska 6 (proporcje 1/3, 1/3, 1/3).
To przed sadzeniem. Natomiast od obredlenia stosuję tylko nawożenie dolistne zwykłym Florovitem mniej więcej co 2 tygodnie.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młode ziemniaki

Post »

Marcin, widzę ,że odważyłeś się napisać o stosowaniu nawozów, bo czasami dochodzę do wniosku iż lepiej nie odzywać się i nie przyznawać do prawdy bo można być skrytykowanym w imię żle pojętej ekologii.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Młode ziemniaki

Post »

Dlaczego miałbym się nie odważyć? ;) Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem rozsądnie używanej chemii. Trzeba się zastanowić, czy chce się posadzić tylko po to, żeby było, czy po to, żeby coś z tego skorzystać. Bez zapewnienia składników pokarmowych ziemniak nie urośnie i tyle. Nie mając do dyspozycji obornika (który i tak trzeba "podrasować" nawozem) trzeba stosować chemię.
Zresztą nawet gdyby ktoś uparł się na "ekologiczną" uprawę, to i tak to pic na wodę. Przy obecności w powietrzu różnych świństw o prawdziwej ekologii nie ma mowy. Jedynym efektem takiej uprawy będą co najwyżej ziemniaczki wielkości paznokcia.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
rafik_ptp
100p
100p
Posty: 135
Od: 5 mar 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Młode ziemniaki

Post »

Dobrze gada wódki mu dać :P :;230
a tak na poważnie to suzana ma trochę racji, bo jak wyjeżdżam z nawozami i opryskami to jakoś tak się robi jakbym kazał sarin rozpylać nad miastem :? Ja produkuję warzywa na dużą skalę więc bez nawozów i chemii nie obędzie się a jeśli ktoś kto produkuje tylko dla siebie, da choć te minimum nawozu i powiedzmy 3 opryski np na pomidora gruntowego to od tej chemii nie umrze a i tak to będzie dużo zdrowsze niż kupione w sklepi - daje gwarancje :wink:
;:136
Uprawa warzyw dla jednych jest przyjemnością , dla mnie jest sposobem zarabiania pieniędzy co wcale nie znaczy że nie sprawia mi to dużo przyjemności ;)
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

Niektóre moje ziemniaki już kwitną: Ditta, Marabel i rogaliki z Danii (od mojej mamy), i wszystkie mają białe kwiaty. Teraz aby tylko wytworzyły owoce i nasiona.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

Mam nadzieję, że będę miał fioletowe i czerwone ziemniaki, a te chyba z nasion.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
david37
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 19 mar 2011, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki

Post »

No, u mnie na działce jeszcze ze 3-4 tygodnie i będą pierwsze młode ziemniaczki na obiad :) Stonka trochę dała się we znaki, ale w porę zareagowałem ;:14 i nic tylko czekać, troszkę deszczu by się jeszcze przydało.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

Wykopałem pierwsze ziemniaki dzisiaj, bo liście jednej rośliny "Aspargeskartofler" zaczeły odumierać.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

Dzisiaj nie, a z poniedziałku na środę trzy razy jadłem młode ziemniaki, które musiałem wykopać, bo liście zaczeły żółknąć i umierać. Nikdy nie starczyło na całe danie, a ziemniaczki (2 x Aspargeskartofler i raz duńskie czerwono-różowe "rogaliki") były bardzo smaczne nawet ze skórką.
pozdrawiam, Gunnar
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”