Borówka amerykańska-Opadające liście

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
koveras
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2011, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: opadające liście Borówka amerykańska

Post »

U mnie boróweczki rosną sobie w ziemi przykrytej włókniną, automatyczne spryskiwacze przez 15 minut raz na 3 dni podlewają je (i cały ogród też :) ) i cały czas ziemia przy korzeniach jest wilgotna i ja bym to nazwał idealna dla nich, bo rosną i owocują, że aż miło :).
Czy nie starczy że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?
? Richard Dawkins Bóg Urojony
http://mojaflora.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: opadające liście Borówka amerykańska

Post »

ogrodnik1970 pisze:kranówka wypłukuje kwasowość.
Mała poprawka. Kranówka z reguły jest twarda, bo zawiera jony wapnia a borówki wapna właśnie nie kochają.
Polecam podlewanie borówek, niezależnie od nawozu, gnojówką z zakiszonych liści rabarbaru. Zawiera on kwas szczawiowy, który wytrąca z gleby wapń, ponieważ szczawian wapnia jest w wodzie nierozpuszczalny.

Pozdrawiam
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: opadające liście Borówka amerykańska

Post »

Sprytny ten kwas szczawiowy!
Dodam tutaj, że liście zasychają na skutek "suszy fizjologicznej" - co nie oznacza że w glebie brakuje wody, ale że roślina nie nastarcza z pobieraniem by zrównoważyć parowanie z liści.
Są różne powody:
- upał, niska wilgotność powietrza, wysuszający wiatr,
- coś nie tak z korzeniami, brak mikoryzy, uszkodzenie,
- wysokie stężenie soli mineralnych (nawóz!) - wyższe stężenie osmotyczne roztworu glebowego utrudnia jego pobranie przez korzenie.
:wit
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: opadające liście Borówka amerykańska

Post »

Niestety, ale jestem na działce co kilka dni, więc nie ma możliwości codziennego podlewania, a zainstalowanie automatycznego podlewania nie wchodzi w grę. W każdym razie z porad skorzystam.
pozdr. Stan
123mamut
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 kwie 2011, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: opadające liście Borówka amerykańska

Post »

liście z borówek opadły jak i większość owoców ale zauważyłem że pojawiły się nowe odrosty z których liście już nie opadają
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Borówka amerykańska - nawożenie

Post »

Ja na razie nie mam za dużo krzaczków (5), 2 lata mają, też podsypywałem je nawozem do borówek, ale z innej firmy. Natomiast tej jesieni na 2 z nich podeschły liście :( podlewałem je jak całą resztę bo rosną obok siebie, nie wiem czy jakiś pies mi ich nie podlał czy co, mam nadzieję, że odbiją na wiosnę.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka amerykańska - nawożenie

Post »

Na pewno ich nie przesuszyłeś ?
:)
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Borówka amerykańska - nawożenie

Post »

No właśnie nie wiem :( ale jakby podeschły to wszystkie by padły, a tu tylko 2 krzaczki :/ no nie wiem zobaczę na wiosnę mam nadzieję, że odbiją.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Borówka amerykańska - nawożenie

Post »

Właśnie niekoniecznie :(. Jak je sadziłeś ? rozluźniałeś korzenie przy sadzeniu czy przełożyłeś z doniczek do ziemi ze zbitą bryłą korzeniową ? Zresztą teraz i tak nic nie zrobisz a masz jeszcze czas żeby poczytać wątek o borówkach. Tam szybciej dopasujesz swoje objawy do ewentualnych błędów i zaniedbań.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=97707
Mogłeś ją nawet przenawozić. Kombinacji przyczyn są dziesiątki. ;:304
:)
monkey22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2018, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Borowka amerykańska żółknie i traci liście

Post »

Witam- jestem nowym użytkownikiem forum więc prosze o wybaczenie jeśli zły dzial , ogólnie to tez jestem totalnie zielony jeśli chodzi o dzialki , ogrody itp bo dopiero w kwietniu kupilem swoja pierwsza dzialkę w Ogrodkach działkowych Hutnik .Posadziłem 3 krzaki borowki ( 3 letnie były ) sporo owoców już posiadają , zasadziłem tak jak pan w szkólce doradził ( odstepu co metr , dolek na 40-50 cm ) do dolka zmieszana ziemia z dolka z specjalną ziemią pod borowki , na to sama ziemia i borówka a na góre wszystko obsypane korą .Podlewane około 10 l co dwa dni na krzak, raz uzyty nawóż do borówek - wedlug miarki . od kilku dni na borowkach pojawiają się dziwne plamy , żółkną liscie i spadaja Prosze o porade co robic , czy jakies leki ?? opryski? Dziękuje

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pisownia - proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Borówka amerykańska-Opadające liście

Post »

Monkey22Mam identyczne objawy na kilku krzakach. Doszedłeś do diagnozy?
"Artificem commendat opus"
tatianap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2020, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Borówka amerykańska

Post »

Witam serdecznie użytkowników forum. Jestem nowy, mam nadzieję, że przy państwa pomocy pozbędę się problemów z mego ogrodu i wiele się nauczę. Proszę mi podpowiedzieć na borówce amerykańskiej zaczeły zasychać liście pomimo opryskania Topsinem, obecnie krzak jest goły. Czy krzaki te należy usunąć i co mam robić na przyszłość.Dzięki, pozdrawiam.


Pisownia. Regulamin § 3.2 pkt. a/ Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”