Sekator - jaki wybrać?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
danwaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lut 2008, o 00:28
Lokalizacja: Wawa

Post »

YATO = TOYA = chińskie badziewie.
Ja polecam firmy gardena i fiskars.
W castoramie pojawiły się ostatnio sekatory firmy torq. Na pierwszy rzut oka wyglądają na przyzwoite (bardzo przypominają gardenę) no i cena niewysoka.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Widły i sztychówkę mam od Fiskarsa/ Frispo - są genialne, dobrze wyważone, ergonomiczne, z hartowanymi końcówkami i wbija się je jak noże :)
Sekatory - Fiskars kowadełkowy ( koszmar - nie używam) i Gardeny trzeci model z regulowaną szerokościa uchwytu, dla pań i Panów( bo zostawiam na owiewce auta, a kochanie wyjeżdża z garażu z...sekatorem :? -, po drodze były "ładne i tanie wynalazki", czyli wyrzucone pieniądze na 1 sezon ( Toya)
Teraz, przed sezonem, na allegro są tanie Gardeny ( np. GARDENA Sekator ogrodowy Classic - za 32zł) i warto kupić raz dobrą firmę, a nie parę dziwnych wynalazków. :wink:

Piłki " lisie ogony" - jest jakaś staroć z lat 70-tych i trzyma się dobrze, ale..kupiłam w zeszłym roku Toya; który rozpadł się jesienią ( raczka na 2 części).
I taczkę aluminiową lekką, szwedzką i poręczną.
A drabinę drewnianą, zmieniłam w pergolę, zastępując ją skladaną trójką z aluminium. :)

Wygodne narzędzia służą latami i praca staje się przyjemnościa, a nie walką z bolącymi plecami, czy dłońmi :lol:
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

Zgadzam sie z przedmówcami odnośnie sprzętu fiskarsa - przetestowany w extremalnych warunkach przez 2 lata i tylko raz spawany. Natomiast jeśli ktoś chce kupić jeden sekator użytkować go i przekazać go później wnuczkom w spadku to królem w tym segmencie jest Felco - testowany kilka lat w "terenie" miliony cięć wymieniona tylko blaszkosprężynka i działają nadal jak nowe.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Złamała mi się rączka mojego ukochanego sekatorka uniwersalnego marki 'sekatorek uniwersalny' a że został mi tylko Fiskars nożycowy 9614 - który doprowadza mnie do istnego szału to kupiłem sobie na Allegro dużo taniej sekator uniwersalny Fiskars Fingerloop 9645 - jak na razie super! A także do bardziej precyzyjnego cięcia najdroższą na rynku Gardenę BP 50 za połowę tej ceny co w Castoramie. Jeszcze nie testowałem na masową skalę poza paroma cięciami, ale na razie wydaje się ok.

A o tym Felco to też słyszałem, że rewelacja ale większość w cenie najdroższych Garden a poza tym nie widziałem ani na Allegro ani w sklepie... :(
danwaw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 lut 2008, o 00:28
Lokalizacja: Wawa

Post »

No to rzeczywiście kupiłeś ten sekator za okazyjną cenę - cena rynkowa to 166 zł . Znalazłem go tylko na jednej aukcji w cenie 86 zł. Pewnie komuś z tira wypadł :)
Jeśli ktoś chce mieć porządny sprzęt to polecam mu ten sekator-sprawdzony osobiście. Widziałem również filmik jak go testują w Niemczech - jeśli dobrze pamiętam 80 tys cięć i nic.

p.s. wszystkie narzędzia ogrodnicze gardeny są narzędziami do amatorskiego użytku. Nie polecają ich do prac zarobkowych.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

danwaw pisze:Znalazłem go tylko na jednej aukcji w cenie 86 zł. Pewnie komuś z tira wypadł :)
W moim przypadku było to 78 zł (oczywiście włącznie z wysyłką) :)
zbyszek zagórski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lut 2008, o 20:59

Post »

Witam wszystkich.
Mam bardzo pilny problem. Od jakiegoś czasu zajmuję się winoroślami. Nadszedł moment abym kupił odpowiedni, profesjonalny sekator. Ostatni za 30 złotych (firmy nie wspomnę) rozleciał się po obcięciu 90 roślin. Takich za 5 i 10 złotych w marketach nie zliczę.
Nie jestem ogrodnikiem i nie wiem o co chodzi w doborze sekatorów. Na co należy zwrócić uwagę. Na pomoc w sklepie ogrodniczym również nie liczę. Ktoś pisał o sekatorach kowadełkowych i nożycowych???

Mój ma mi służyć głównie do cięcia zdrewniałych latorośli. Grubość nie będzie przekraczała na ogół 25-30 mm.
Myślałem o firmach Felco, Fiskars, Bahco, Gardena. Chciałbym aby było to porządna maszyna. Nie mam nerwów na męczenie się z jakimś badziewiem.

Prosiłbym o krótki mini wykładzik na temat sekatorów (może ktoś zna jakieś strony w sieci gdzie znajdę takie informacje). Bardzo zależy mi na czasie.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Za radą chwaścika , kupiłam Fiskars Fingerloop 9645 - tnie nawet blachę :D
Czekam na dostawę, więc jeszcze nie mogę ocenić jego niezawodności, ale producent opisuje go jako uniwersalne narzędzie do cięcia gałęzi suchych, mokrych oraz cienkich blach :)

A na codzień mam genialną Gardenę COMFORT 205 VP z regulacją rozwarcia rękojeści - rozmiar dla Pań i dla Panów. ( jest na allegro nr 307463378 + drugi sekator gratis)
zbyszek zagórski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lut 2008, o 20:59

Post »

Dzięki za odpowiedź. Wczoraj kupiłem Felco 8 oraz Felco 310. Po wczorajszym i dzisiejszym cięciu winorośli jestem bardzo zadowolony z zakupionych sekatorów. Ręka w ogóle się nie męczy. Nie ma odcisków. Cienkie ostrza pomagają w precyzyjnym cięciu.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

hanka55 pisze:Za radą chwaścika , kupiłam Fiskars Fingerloop 9645 - tnie nawet blachę :D
Czekam na dostawę, więc jeszcze nie mogę ocenić jego niezawodności, ale producent opisuje go jako uniwersalne narzędzie do cięcia gałęzi suchych, mokrych oraz cienkich blach :)
Olaboga! :( Jeśli Haniu nie będzie Ci odpowiadał to się chyba pochlastam tym sekatorem :cry:

Ja sam mam go dość krótko więc jeszcze nie wiem jak się będzie spisywał przy długotrwałym użytkowaniu na razie wykonywałem parę prac, w ostatnie ciepłe dni wykonałem cięcie "sanitarne" hortensji ogrodowych mam pięć dużych egzemplarzy powycinałem jakieś kikuty kwiatków i bylin, poczyściłem płot z winobluszczu i pociąłem to wszystko do kompostu było ok ale jeśli Haniu liczysz na suche i/lub grubsze gałązki to raczej możesz się poważnie rozczarować. To jest sekator ale de facto są to takie nożyczki ogrodowe (bez stalnicy). Cięcie grubszych gałązek jest raczej niemożliwe a jeśli już to wymaga sporego wysiłku i jest raczej nierówne.

Dla mnie sekator uniwersalny jest przedłużeniem ręki nie wychodzę bez niego do ogródka. To nie tylko sposób na przycinanie obeschłych kwiatków, bylin, pnączy i późniejszego rozdrobnienia zebranych w ten sposób miękkich resztek przed wrzuceniem do kompostu oraz do rozdrabniania resztek domowych, to wreszcie główne narzędzie nieustannej walki ze ślimakami, przecież nie będę ich przecinał sekatorem ze stalnicą! Poza tym można nim ciąć wszystko, plastik, drut, gumę agrowłokninę, sznurki, tego się nie da zrobić sekatorami ze stalnicą. Oczywiście przycinam też krzaczki ale tylko młode świeże przyrosty, które wymagają stałej korekty a nie wymagają jakiejś precyzji a raczej cięcia podobnego do żywopłotowego czyli bez przywiązywania uwagi do zasad cięcia. Służy mi on też do przygotowania sadzonek bo, jak to nożyczki, równiutko tnie listki.

Być może niektóre z tych czynności dałoby się zrobić zwykłym sekatorem ze stalnicą ale moim zdaniem takiego dobrego sekatora po prostu szkoda, szczególnie że rozdrabinianie resztek często wiąże się z ciągłym moczeniem sekatora a przecinanie ślimaków wiąże się z nieustannym grzebaniem sekatorem w ziemi jeśli zabija się na ziemi lub niebezpieczeństwem stępienia na betonie jeśli ślimaka przecinam na kostce czy betonowym murku lub metalowych częściach ogrodzenia.

No i w końcu ja potrzebuję sekatora, który trzyma się ręki. Sznurek to za mało ja muszę mieć sekator w ręku a jednocześnie go nie musieć trzymać kurczowo czy też żeby mi się gdzieś obijał się na sznurku.

Do cięcia precyzyjnego czyli zgodnego z zasadami dobrego cięcia czyli: równego, wykonanego zaraz nad pąkiem, skośnie bez zmiażdżenia części pozostającej na krzewie jak napisałem powyżej używam sekatorów ze stalnicą. To samo zresztą do zdrewniałych gałązek (bo nie mam kowadełkowego).

Dlatego jestem załamany tym co napisałaś :cry:
Nie każdy ma takie same potrzeby dlatego boję się, że się rozczarujesz :(
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Słońce Drogie, nie martowtaj się :lol:
To kolejny sekatorek w rodzinie, przeznaczony na kilkanaście badylków rosnących na grządkach :-)
Mam słabośc do urządzeń i narzędzi i chyba ich zakup podnieca mnie równie mocno, co zdobycz rzadkiej roślinki. Fiskars powiększy kolekcję, a z tego co widziałam i co tak sugestywnie opisałeś, będzie doskonały do cięcia kwiatów do wazonu :)
Najważniejsze, żeby " leżał w dłoni".
Do twardych gałęzi mam lisie ogony, czasem zatrudniam wyrzynarkę lub wołam kolegę z pilarką spalinową; do żywopłociku ( 4 m ) nożyce elektryczne, do formowania - nożyce wielgachne i nożyczki zbrojone jakieś.
I marzę jeszcze o traktorku wielofunkcyjnym... :roll: tylko on miałby trudności z wjechaniem na te całe 130m2 użytków zielonych :lol: :lol: :lol:
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Mimo wszystko się martwię bo jakoś kompletnie nie pomyślałem o konsekwencjach tego co wypisuje, następnym razem będę dużo ostrożniejszy... :(

Teraz jeszcze zaglądnąłem na Allegro i zobaczyłem, że ten gość co go sprzedaje napisał, że to "sekator idealny do cięcia mokrych i suchych gałęzi" takiej informacji NIGDZIE nie można znaleźć o tym sekatorze poza jego aukcją, za taki tekst można mu spokojnie zwrócić. Kupując go nawet nie zwróciłem uwagi na ten tekst... ale nie jest on zgodny z prawdą.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Chwaściki, chwaściku :?
Ty się naprawdę nie przejmuj i nie miej żadnych wyrzutów sumienia.
Nożyce są bardzo fajne, niesłychanie ergonomiczne i to do tego stopnia, że...już ich nie mam.
Zaanektował je Mój Najpiękniejszy, bo są tak wygodne, że ach! :lol:
Jego wielka łapka wygodnie wchodzi w okrągłą rączkę i faktycznie trzyjając nożyce można swobodnie zawiązywać oburącz! sznurek.

Ale..wypraktykowałam je już w ogrodzie i świetnie tną suche pędy róż ( zielonych jeszcze nie tnę, bo mróz).
Pieniądze wcale nie są wyrzucone w błoto, a uniwersalne nożyce wcale nie muszą służyć tylko do cięc wewnątrzdomowych.
Ja, polecam je radośnie.

A tu, filmik o tym jak i czym ciąć, czyli przegląd narzedzi do cięcia :
Zielonym do góry - 20.01.2007 - http://ww6.tvp.pl/6565,213464,31.view

Pozdrawiając serdecznie i
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”