Truskawki - choroby

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
broniu
50p
50p
Posty: 51
Od: 3 gru 2008, o 19:52
Lokalizacja: Jasło

Post »

O to mi chodziło czy odcinasz czy nie te rozłogi-dziekuje za wyjaśnienie
Moje truskawki dopiero zaczynają je wypuszczać (sadzonew końcem lipca)więc poczekam na drugi rok na "produkcje "sadzonek to się tyczy tych posadzonych na agr....
Oprócz tych mam posadzone jeszcze w tradycyjny sposób (sadzone na wiosne) myśle że wypuszczone nowe sadzonki przed zimą ukorzenią się i planuje na wiosne wsadzić je w agr...

czy dobrze kombinuje?
Jeśli hodujesz marzenia, bezczynność jest Twoim największym wrogiem.
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Oczywiście że powinny się ukorzenić.
Doniczkowanie jest potrzebne na folii, bo ona uniemożliwia prawidłowe ukorzenianie. Jeżeli rozłogi odcięlibyśmy od matecznika uschłyby przed wypuszczeniem korzeni.
Doniczki z młodymi pędami pozostawiam przy roślinie matecznej do chwili sadzenia w nowym miejscu.
Przy uprawie bez folii natura sama załatwia produkcję rozsady.
Powodzenia
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Truskawki - choroby

Post »

Jak u was Truskawki i poziomki bo u mnie ostro grasuje białą plamistość liści i wykonałem oprysk Topsinem ale nie wiem czy nie za późno bo są w połowie kwitnienia i mają już troche zawiązków a zalecają przed kwitnieniem. Nie chciałbym się najeść chemii ale też i cokolwiek zjeść.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

Muszę Cię Marcinie zmartwić ale ja nie odważyłabym się pryskać truskawek Topsinem w trakcie kwitnienia.
Pryskałabym po zbiorach.Nawet nie pryskałabym przed kwitnieniem.Truskawki wytrzymałyby ten czas.Po zbiorach ściąłbyś liście i jak trochę odpuszczą nowe wtedy opryskać.U mnie wystarcza ścięcie liści truskawek po zbiorach bez oprysku.W tej chwili widać pierwsze ślady( nieznaczne) plamistości na liściach ale to nie ma wpływu na zbiory.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Truskawki - choroby

Post »

Ja pryskałam Folpanem przeciwko szarej pleśni - w zeszłym roku padało tak w czerwcu, połowa zbiorów była do wyrzucenia. W tym roku pilnuję - i tak te, które się kupuje, są pryskane (i to raczej kilka razy).
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

Ja w tym roku pryskałam przeciwko szarej pleśni tylko Polyversum-środek biologiczny dopuszczony w uprawach ekologicznych.Na razie jestem zadowolona, środek działał.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Truskawki - choroby

Post »

Muszę poczytać o tym środku. Przyznam, że w zeszłym roku u mnie nie było problemów aż do dojrzewania owoców - wtedy gniły na potęgę :? Ale podobno zarodniki wnikają w czasie kwitnienia - tylko potem kwestia odpowiednich warunków do rozwoji :roll:
Ja mam jeszcze kupiony w zeszłym roku jakiś środek o 1 dniowym okresie karencji - ten zostawiam na później, jakby co, choć mam nadzieję, że nie trzeba będzie go używać :roll:
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

dominikams pisze:
Ja mam jeszcze kupiony w zeszłym roku jakiś środek o 1 dniowym okresie karencji - ten zostawiam na później, jakby co, choć mam nadzieję, że nie trzeba będzie go używać :roll:
Zastanawiam się nad zastosowaniem teraz Biochikolu.Czytałam, że pomaga w truskawkach ale to środek profilaktyczny a nie interwencyjny więc skutek stoi pod znakiem zapytania.
W czasie deszczu podczas dojrzewania potrafi przyplątać się jeszcze mokra zgnilizna truskawek.Z tego co wiem na tę przypadłość nie ma środka.
borysj5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 30 lip 2007, o 11:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Truskawki - choroby

Post »

Coś niszczy truskawki, krzaki są słabe, nie rosną, liści mało, owoce część normalna część twardawa bez smaku. Dziury w liściach nic mi nie mówią. Poradzicie coś, co to za choroba, czym to pryskać ?ObrazekObrazekObrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

Te dziury to nie wiem po jakim szkodniku. U mnie z 1 krzaczek by taki znalazł.
Ale chciałam powiedzieć, że te truskawki wygladają na niedożywione.Liście nie rosną bo cała siła poszła w owoce. Przy wcześniejszej uprawie mało daleś albo wcale. Teraz nic nie zrobisz bo juz są owoce ale po zbiorach 2 x ich zasil nawozami do truskawek.
Teraz to może tylko gnojówka pokrzywowa na glebę pod krzaczek, ale ja tego jeszcze nie praktykowałam.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - choroby

Post »

suzana pisze: Teraz to może tylko gnojówka pokrzywowa na glebę pod krzaczek, ale ja tego jeszcze nie praktykowałam.
Nie zasilaj truskawek podczas owocowania.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - choroby

Post »

borysj5
jednym z powodów tak wyglądających sadzonek, może być niedożywienie jak powiedziała suzana dopuszczenie do owocowania.
czy liscie na truskawkach były wcześniej pozwijane?
czy owoce maja zielone zdeformowane końcówki?
brak polskich znaków
borysj5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 30 lip 2007, o 11:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Truskawki - choroby

Post »

Faktycznie część owoców ma zdeformowane zielone końcówki, są one też mało słodkie.
Reszta owoców jest ok a liscie nie były zdeformowane. Zasilone nawozem były tylko raz troche po kwitnieniu.
Nie wiem chyba pojdą do wywalenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”