Podlewanie kaktusów i sukulentów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

A na moim nawozie do kaktusów pisze żeby na wiosnę i w lato podlewać co 2 tygodnie a w zimę raz na miesiąc.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Spokojnie możesz postępować zgodnie z tą instrukcją i przy okazji co roku budować od nowa kolekcję kaktusów, bo wszystkie Ci powymierają. Producent zainteresowany jest możliwie dużą sprzedażą nawozu. Więc pisze brednie na opakowaniu. Jak będziesz podlewał kaktusy zimą i to z nawozem to na pewno Ci one zgniją.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Trzeba też dodać, że niektóre kaktusy tolerują lekko zasadowy odczyn, jak np. Astrophytum, które dosyć popularne są.
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

No i zasada której ja jestem wierny: Jeżeli masz wątpliwości czy podlać, to nie podlewaj.
Ja swoje kaktusy podlałem dopiero w ubiegłą sobotę 21 maja. Bez kropli wody stały od września czyli ponad pół roku :!: :!: :!:
Taką suszę wytrzymały nawet siewki wielkości 1 cm.
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Znaczy jeżeli kaktus (czy sukulent, a nawet tyczy się to innych roślin liściastych) ma zdrowy system korzeniowy, powinien bez problemu, jeżeli jest taka potrzeba wypić wodę w całości z podstawki. Pamiętajmy jednak, że duża cześć kaktusów pobiera wodę zarówno korzeniami jak i tkankami i podlewanie z góry do ziemi jest korzystniejsze, oraz bardziej naturalne.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Jak kaktus napije się wody to i większy się robi, bo przecież magazynuje ją w sobie :) Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie zjawisko to tylko się cieszyć, bo roślinka prawidłowo funkcjonuje :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
turpis
200p
200p
Posty: 209
Od: 28 lut 2013, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Nie chcę zakładać osobnego wątku, a mam pytanie. Jak obchodzić się z Gymnocalycium occultum? Z dostępnych mi informacji wynika, że powinny mieć raczej mokro niż sucho. Czy ktoś obeznany z tym rodzajem może mi pomóc? Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

turpis,
Żaden kaktus nie powinien mieć "raczej mokro niż sucho"(?). Podlewamy kaktusy od wiosny do jesieni tylko wtedy kiedy podłoże całkowicie przeschnie. Zwykle jeśli roślina stoi w pełnym słońcu jest to 2-3 tygodnie - przynajmniej u mnie.
Ta sama zasada dotyczny gymnokalicja o które pytasz, jest to raczej pospolite gymno które wymaga standartowego traktowania.
Awatar użytkownika
turpis
200p
200p
Posty: 209
Od: 28 lut 2013, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 4

Post »

Też tak myślałem, ale...

http://www.gymnocalycium.org/informacje.html

Podpunkt o nawadnianiu.

?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Jak wszędzie są różne szkoły i metody uprawy roślin. Ja podaję swoje bo po 35 latach z kaktusami coś na ich temat wiem. Ale absolutnie nie uważam, że mam monopol na wiedzę. :wink:
Awatar użytkownika
turpis
200p
200p
Posty: 209
Od: 28 lut 2013, o 02:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Po prostu wyszedłem z założenia, że lepiej spytać niż zabić piękną roślinę. ;) Jeśli standardowe podejście działa, czego teraz jestem pewien, nie mam już wątpliwości. Dziękuję za odpowiedź. :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Ja też mam m.in. Gymnocalycium occultum, ale traktuje go, jeśli chodzi o podlewanie, tak jak inne kaktusy. Trzy, cztery razy do roku robię im pełne namaczanie, tj. do krawędzi doniczki przez klika, kilkanaście minut. W ten sposób ziemia na całej głębokości jest wystarczająco nawodniona. A częstotliwość podlewania jest oczywiście uzależniona, od tego, jakie jest okres wegetacji, tj. czy jest dużo słońca, czy są wysokie temperatury i oczywiście na jakim stanowisku dany kaktus rośnie. Niemniej żelazną zasadą w przypadku uprawiania kaktusów i większości sukulentów jest to, żeby ziemia między jednym, a drugim podlaniem zupełnie wyschła. Powodzenia w hodowli.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
FishHunter
100p
100p
Posty: 138
Od: 29 kwie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Witam.
Nabyłem takiego Echinocactusa
Obrazek

i nie wiem jak zabrać się za jego podlewanie (dotychczas nie miałem styczności z roślinami tej wielkości).
Trzymam go na zewnątrz w słonecznym miejscu więc wydaje mi się że ziemia wysycha całkowicie max po 2/3 dniach.
Jakie odstępy w podlewaniu utrzymać ?
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”