Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
markosi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2011, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam, jestem nowym forumowiczem. Zalogowałam się, aby spytać o radę osoby bardziej doświadczone ode mnie. We wrześniu ub. roku zasadziliśmy żywopłot z iglaków. Niestety dwie strony (tuja gelderland oraz tuja atrowirens - na zdj. na przemian z brabantem) porządnie podmarzły. Prawie bez szwanku pozostały brabanty, aureospicata oraz jałowce.
Zamieszczam zdjęcia tych podmarzniętych. Bardzo proszę o radę co z nimi zrobić. W obecnej postaci jedynie szpecą. Przy sadzeniu podkładany był głębiej przefermentowany obornik, ten zabieg nie powinien im zaszkodzić. W tym roku jeszcze nie nawoziliśmy.
Czy należy te tuje usunąć, a może poprzycinać wszystkie na wys. ok 20-30 cm? Jak długo trzeba będzie czekać na całkowitą zmianę ich wyglądu?
W czerwcu mamy zamiar po założeniu nawadniania przykryć ziemię wokół żywopłotu kamykami i wtedy już wykopywanie roślin nie byłoby wskazane.
Pomóżcie, proszę!!
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Miałem prawie podobnie, choć chyba na mniejszą skalę. Większa część tuji doszła do siebie jakiś tydzień temu. Ale z tego co widać, to te suche raczej nie mają szansy zregenerować się.
markosi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2011, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Ale czy Twoje tuje zregenerowały się same? Bez nawożenia? Moje nie są podlewane, może powinnam od tego zacząć.. Gałązki nie są suche, ale części "liści", na gałązkach jest zielona skórka, gdybym obcięła części suche, pozostałyby żywe, ale kikuty :(
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Z tego co widzę na zdjęciach to Twoje wyglądają wiele gorzej od moich, moje były tylko trochę uschnięte i zbrązowiałe. Podsypałem nawozem z magnezem, nazwy nie pamiętam i efekt jest.
mario_s40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 maja 2011, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawożenie thui smaragd

Post »

Witam szanowne forumowe grono :) przejrzałem szukajkę i nie znalazłem konkretnie tego co bym chciał więc proszę o pomoc tutaj. Otóż mam dwuletnie tuje w doniczkach i parę dni temu część wsadziłem na działce a reszta raczej będzie czekać w doniczkach do jesieni. Moje pytanie wiąże się z tym czy powinienem użyć jakiegos nawozu zarówno do iglaków wsadzonych na działce jak i do tych które są jeszcze w doniczkach? Jeśli tak to jaki to nawóz? Czytałem troche o długodziałających takich jak osmocote ale z tego co wiem to te granulki dobrze jest wymieszać z glębą która w przypadku iglaków wsadzonych na działce jest przykryta agrowłókniną i cienką warstwą kamyków dekoracyjnych :? dodam jeszcze że na działce jest glina i pod każdy krzaczek wykopywałem dołki o śr 40cm i gł ok. 30cm i wypełniałem je mieszanką torfu i piasku. i jeszcze mam pytanie związane z przycinaniem smaragda, kiedy najlepiej to robić by zaczęły się zagęszczać? dziękuję za wszelkie podpowiedzi ;:180 ;:180
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: nawożenie thui smaragd

Post »

Proszę zapoznaj się z ta wypowiedzią
pawel_kowalski pisze:Nawożenie szmaragdów raczej nie jest koniecznym zabiegiem gdyż nie są zbyt wymagające, chyba że gleba jest uboga, jeśli już proponuje podsypać (jak wspomniał kolega) raz w roku nawozem zwierającym całą gamę mikroelementów (proponuje 0smocote Plus - Fe (żelazo) 0,4%; Mn (mangan) 0,06%; Cu (miedź) 0,05%;
B (bor) 0,02%; Mo (molibden) 0,02 %; Zn(cynk) 0,015%).

Jednak serdecznie zapraszam do korzystania z naszej forumowej wyszukiwarki http://forumogrodnicze.info/search.php
Znajdziesz na forum wiele inspirujących porad w interesującej Cię tematyce,np.


Nawożenie iglaków- jak często?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
gluszek20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 kwie 2008, o 18:42

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam sadzę tuje i moje pytanie brzmi jaki i ilu procentowo azotowy nawóz kupić? Moja ziemia to ok 20-30 cm ziemi i później już piasek jestem w stanie aby ziemi było ok 50 cm. co polecacie , pozdrawiam
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Te thuje to z doniczki czy takie z gołym korzeniem?
Poczytaj tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15421
pozdrawiam
Grażyna
robcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 paź 2013, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam, jestem nowy na forum, właśnie się zarejestrowałem :wink: Moje pytanie dotyczy nawożenia tui obornikiem. Wiem, że obornik przekopuje się z ziemią przed sadzeniem roślin. Ale ja już tujki posadziłem w maju. 100 sztuk szmaragdów 1,40 wysokości. Przykryłem agrowłókniną i przysypałem korą. I teraz pytanie: czy można wiosną przyszłego roku podsypać pod tuje obornik i zmieszać go z korą? Czy obornik nie uszkodzi systemu korzeniowego? Bo zaglądając pod agrowłókninę zauważyłem, że korzenie rozrosły się na tyle że są tuż pod agrowłókniną. Czytałem też gdzieś, że iglaków lubiących kwaśne podłoże nie powinno się zasilać obornikiem. dziękuję za odpowiedź :wink:
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam serdecznie
na wstępie bardzo serdecznie witam wszystkich forumowiczów.
Mam pytanie dotyczące tuji
Otóż rok temu około czerwca zakupiłam i posadziłam 40 sztuk takich 30-40 cm tui. Na jesień podsypałam jakimś nawozem w granulkach po czym patrząc teraz na wiosnę ok 5 sztuk zrobiło się brązowo zielone. Dodam ze cała reszta wygląda ładnie i z 5 cm wydaje mi się, popodrastały a jedna nawet z 10 :shock:
Pytanie mam następujące. Czy podsypać te wszystkie tuje ponownie tym samym nawozem moźna ? Czy zostawić
czy w ogóle coś się robi z takimi młodziakami?

pozdrawiam
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

A co to za nawóz?
Z zasady nie nawozi się roślin na jesień nawozami z zawartością azotu,bo to pobudza rośliny do wzrostu a jesienią rośliny powinny przygotowywać się do zimy(tak na chłopski rozum-zasypiać
pozdrawiam
Grażyna
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Sprawdziłam teraz w domu i to jest substral działa do 100 dni. na opakowaniu napisane jest długo działający a azotu 19 %. .to teraz nie wiem czy podsypywać je można ponownie ?
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony,zalecane zdjęcie iglaków.Ja jako,że też nabywam wiedzę o ogrodnictwie trzymam sie zasady iż lepiej mniej nawozu niż za wiele.
pozdrawiam
Grażyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”