Zioła w doniczkach!

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Dziękuję :tan
Nie znam się za bardzo, bo to moje początki, ale wydaje mi się, ze zioła w doniczkach w domu można siać przez cały rok, byle by miały dość światła i ciepło ;)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Tu moja 5-dniowa bazylia:

[IMG=http://img32.imageshack.us/img32/3226/30052011017.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Dziś padło kilka siewek. Może za mokro...? Kiełki jakby nadgniły. Choć od początku nie podlewam, a jedynie zraszam ziemię.
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Wydaje mi się, że masz za mokro w tej donicy.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Moje aromatyczne zioła od kilku dni stały się miejscem spotkań wszelkich szkodników z ogrodu... :? Na oregano znalazłam mszyce, na pietruszce chyba przędziorka, na mięcie mszyce i przędziorka, a listki bazylii po prostu coś zjadło (nie całe na szczęście, ale jest sporo nie wygladających apetycznie dziur - winnego nie znalazłam). Powoli "organiczność" ogrodu zaczyna mnie doprowadzać do szału. Od maja chodzę i pryskam. ;:223
Marchisio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 maja 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Mam od dwóch miesięcy bazylię, oregano i miętę zakupione w markecie.
Na początku trzymałem je w pokoju przy oknie i rosły bardzo szybko. Po 2-3 tygodniach dość mocno poobrywałem liście i przestawiłem na południowy balkon (do południa słońce, a później daszek robi mały cień). Przez kolejne 3 tygodnie rosły bardzo ładnie. Niestety ostatnio zaczęły się problemy. Bazylia jako tako jeszcze się trzyma, ale miejscami ma brzydsze liście. Natomiast mięta i oregano mają dużo liści koloru brunatnego :/ A nowo wyrośnięte listki mięty są nieco twarde. Nie wiem co zrobiłem źle. Podlewałem zawsze tak samo, tj. obficie do podstawki prawie codziennie. Jak było chłodniej to co 3 dni. Więc może to wina upałów? Albo jakości tych ziół? Czytałem, że takie zioła z marketu nie postoją dłużej niż parę tygodni. A ja je mam już ponad 2 miesiące.
Aha kilka tygodni temu kupiłem jeszcze pietruszkę z marketu. Niestety zapomniałem ją podlać przez 3 dni i większość liści prawie uschła. Teraz wyrastają nowe łodyżki z listkami. I pietruszka chyba nie lubi tyle wody, co tamte zioła, bo w podstawce zalega już od 4 dni...
Mogę prosić o pomoc? Czy te zioła są jeszcze do odratowania? W jakim miejscu je najlepiej trzymać?
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

sokolica pisze:Tu moja 5-dniowa bazylia:

[IMG=http://img32.imageshack.us/img32/3226/30052011017.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Dziś padło kilka siewek. Może za mokro...? Kiełki jakby nadgniły. Choć od początku nie podlewam, a jedynie zraszam ziemię.
Jestem ciekawa, czy te siewki przetrwały. Nieraz mam ochotę założyć taki ziołowy ogródek na parapecie, ale u mnie nie ma za dużo słońca w mieszkaniu. Okna od wschodu i od północy.
Zastanawiam się, do jakiej ziemi wysiałaś te nasiona. Tak szybko wzeszły mi kiedyś nasiona smagliczki, ale po kilku dniach padło wszystko, bo użyłam ziemi kwiatowej, która jest przeznaczona dla sadzonek, a nasiona i siewki po prostu "spaliła". Mam dziwne przeczucie, że tak mogło być i tym przypadku :wink:
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

rapunzel w takim razie zapraszam do mojego wątku dot. ziół.
Ja również wysiałam nasiona w ziemie uniwersalną ;D
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Nie udało mi sie znalźć informacji dlatego mam pytanie:
czym zwalczać mszyce na ziołach?
Mam je posadzone w doniczka i stoją sobie na balkonie,
od kilku dni nie mam jak ich zrywać, bo oblazły je mszyce.
Dodam, że szczególnie upodobały sobie miętę.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Marchisio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 maja 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Ja również mam problem ze szkodnikami.
W tamtym roku wysiałem z nasion miętę, melisę, bazylię, oregano, szałwię i rumianek. Wszystko oblazły mszyce i przędziorki. Nic nie pomagało. Spryskiwanie wywarem z czosnku, cebuli, woda destylowana, itd. nic to nie dało. Nawet spróbowałem środka na pleśń Topsin. Tez nic...
W tym roku trzymam nasiona w pokoju, przy oknie. Mam moskitiery, więc nic nie wpada i zioła są zdrowe, ale wolną strasznie rosną. Choć to może wina ponad rocznych nasion. Boję się je dać na balkon, bo trzymam tam jedną doniczkę z miętą i niestety coś ją zaatakowało. Na listkach ma pełno czarnych kuleczek. Na pokrzywie to samo + pajęczynki. A podobno jest dobra na szkodniki ehh
Kalma
100p
100p
Posty: 170
Od: 21 kwie 2011, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Illinois, USA

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

U mnie inwazja bezkorupkowych ślimaków - tak sie wypasły głównie na bazyli i lubczyku. Ale innymi też nie gardzą :-(

Obrazek
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Drodzy,
zamierzam zrobić sobie ziołownik na parapecie już teraz. Tylko nie wiem co można wysiać już teraz żeby pięknie rosło. A może coś z warzywek, typu sałata... ktoś może ma jakieś doświadczenia??
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Wydaje mi się, że czas siewu wybranych ziół , jakie chce sie mieć na parapecie nie ma znaczenia . Jedynie okres grzewczy mozna mieć na względzie . Im wcześniej posiejesz tym szybciej bedziesz się nimi cieszyć .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Witam :) jestem od tego roku posiadaczką ziół wysianych własnymi rękoma (w doniczkach).
W lipcu posiałam bazylię, koperek, szczypiorek, tymianek, rozmaryn i mięta.
Dziś zasiałam lawendę, ale gdzies wyczytałam o stratyfikacji nasion, więc moje dwie doniczki na razie wylądowały w lodówce - pierwszy raz tak robie, nie wiem co z tego wyjdzie. Nie wiedziałam też w lipcu czy dobrze sieję i nie wiem nadal czy jest ok, ale roślinki rosną. Jedynie zmarnowałam szczypiorek, ale reszta jest chyba w miarę ok. Z czasem będę pewnie podpytywała, na razie chciałam się przywitać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”