Rozdrabniacz do gałęzi, zielonych pędów, liści itp. ?\

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
długi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 cze 2009, o 09:57
Lokalizacja: Michałowice,Mazowsze.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi

Post »

Witam,nie dawno miałem taki sam problem:co kupić?Zdecydowałem się na najtańszy firmy Holzinger,spalinowy,maksymalna średnica gałęzi 10cm.,silnik 13KM.Koszt 3500zł.,+VAT+transport,są też inne do kupienia: silnik13KM.,średnica 18cm.,koszt 4000zł.oraz diesel 30KM;średnica 20cm.,koszt 30000zł.,na własnym podwoziu.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Znalazłam takie oto coś na temat zrębków w sadzie:
===
Najlepiej do ściółkowania wykorzystać gałęzie pozostawione w sadzie po cięciu drzew. Gałęzie należy rozdrobnić za pomocą rębarki i rozłożyć w rzędach drzew w warstwie 15 cm.
Dla uzyskania najlepszych efektów ściółkę należy odnawiać co 4 lata. Wprowadzenie do środowiska glebowego dużej ilości materii organicznej zazwyczaj powoduje gwałtowny rozwój mikroorganizmów i znaczny wzrost zapotrzebowania gleby w azot. W przeciwieństwie do ściółki ze słomy zrębki nie są rozkładane aż tak gwałtownie. Jednak w uzasadnionych przypadkach zaleca się zwiększenie dawek azotu o 10 – 20%.
===

źródło: http://www.insad.pl/files/oferty_pdf/of ... d_08_6.pdf
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Witam. ja mam rębak spalinowy o mocy 13 hp. teoretycznie tnie gałąź do 10 cm średnicy. Z wierzby może i utnie, ale już z innymi ma problem. Generalnie dużo nim przerabiam gałęzi: z iglaków po zimowym przykryciu roślin, z owocowych; ostatnio całe całe gałęzie z jabłkami rozdrabniał :lol: . Nie używam do ściółki jedynie tych z dębu i orzecha. Chwasty niestety i tak rosną, chyba, że da się z 20 cm ściółki. Jak jest wilgotno, czasem można zaobserwować różnorakie grzyby.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
jackpl
50p
50p
Posty: 96
Od: 1 cze 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Jaki kupić rozdrabniacz do gałęzi ?

Post »

A ja się zastanawiam nad innym zastosowaniem tego urządzenia. Czy może ono posłużyć jako rozdrabniarka do szyszek (roślin iglastych nie chmielu). Może ktoś już tak próbował. Wyjaśnię że chodzi mi o bardziej estetyczną ściółkę.
Pozdrawiam
Jacek
bodek12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lut 2011, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

rozdrabniacz

Post »

witam serdecznie,mam pytanie.Mam odpady drewna sosnowego różnej grubości nie grubsze niż 40mm.I chcę kupić rozdrabniarkę do gałęzi aby posiekała te drewna na wióry o gr.2-3mm.Będę wdzięczny za radę.
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: rozdrabniacz

Post »

Witaj!
Miałam ten sam problem więc pojechałam do najbliższego marketu ogrodniczo-budowlanego i kupiłam najtańszą rozdrabniarkę (elektryczną). Służy już 3 lata (do porządkowania ogrodu, a nie celów bardziej wymagających), a ja jestem zadowolona. Może miałam szczęście więc lepiej będzie jak wypowie się jeszcze ktoś bardziej doświadczony.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jaki kupić rozdrabniacz do gałęzi ?

Post »

jackpl pisze:A ja się zastanawiam nad innym zastosowaniem tego urządzenia. Czy może ono posłużyć jako rozdrabniarka do szyszek (roślin iglastych nie chmielu). Może ktoś już tak próbował. Wyjaśnię że chodzi mi o bardziej estetyczną ściółkę.
Może, dlaczego nie :)

Ja próbowałam mielić grubą korę i całkiem nieźle to wyszło, ale mam rozdrabniacz w wciąganiem, a nie popychaniem, nie wiem czy ten drugi typ nie zapychałby się szyszkami...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
lipa90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2011, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jaki rozdrabniacz do gałezi???

Post »

dzien dobry wszystkim zastanawiam sie nad kupnem rozdrabniacza. myslalem nad AGROMA S2540E albo NAC YT 5460. nie wiem ktory wybraci a jesil zaden z tych to jaki ? z gory dziekoje
Awatar użytkownika
Ayesha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1331
Od: 24 sie 2010, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: jaki rozdrabniacz do galezi???

Post »

Ja też się zastanawiam nad kupnem rozdrabniacza,chętnie skorzystam
z informacji jakie się tu pojawią ;:7
Krzychoo
100p
100p
Posty: 151
Od: 30 mar 2008, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki kupić rozdrabniacz do gałęzi ?

Post »

Mam w swoim ogródku sporo zielska, które wymaga rozdrabniania: wysokie kwiaty i sporo drzewek owocowych, które obcinam wiosną. Kupiłem jakiś czas temu na wyprzedaży zimowej elektryczny rozdrabniacz, ale spisywał się średnio. Po roku rozmyślań kupiłem sobie "od chłopa" sieczkarnię, którą doprowadziłem do wizualnego i technicznego porządku. Podzielę się wrażeniami:
Na pierwszy ogień poszły gałęzie z przyciętych klonów. Niektóre gałązki miały prawie 2 cm średnicy. Taczka z gałęziami i maszyna gotowe:
Obrazek

Tak wyglądają gałęzie przed i po pocięciu:
Obrazek

Efekt końcowy bardziej niż zadowalający:
Obrazek

Następnie postanowiłem pociąć coś jeszcze twardszego: gałęzie z przyciętych świerków. Odrzuciłem gałęzie o średnicy większej niż 3 cm i do roboty:
Obrazek

Niektóre gałęzie były naprawdę grube. Sieczkarnia poradziła sobie z nimi bez problemu:
Obrazek

Zalety takiej sieczkarni: ładna, nie wymaga zasilania, szybko ustawiła się kolejka chętnych do zdjęcia :) Mam nową atrakcję turystyczną na działce.
Wady: cięcie to ciężka praca, spociłem się niemiłosiernie po pocięciu tej taczki gałęzi. Nie da się pociąć małej ilości gałązek. Optymalne cięcie następowało przy min. 10 cm warstwie gałęzi/zielska. Jak jest mniej to zębatki podające sieczkę nie są w stanie jej popychać.
Kosz sieczkarni: 300 zł z dowozem na miejsce. Koszt odnowienia jej to ok. 200 zł + 4-5 uczciwie przepracowanych dni przy dłubaniu. Na początku sieczkarnia wyglądała tak:
Obrazek

Polecam to alternatywne podejście do tematu. Na youtube można obejrzeć filmiki, gdzie ludzie używają sieczkarni do robienia zrębek z gałęzi, można je spalać razem z węglem/miałem w piecu. U mnie w ogrodzie sieczkarnia ma pracę zapewnioną :)
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 149
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki kupić rozdrabniacz do gałęzi ?

Post »

Ja świeżo po zakupie rozdrabniacza CMI model 236652.
Zapłaciłem 300zł i jak na początek jestem bardzo zadowolony :)
Tnie na drobno-tak jak chciałem, nie zapycha się na zielonych pędach i liściach (próba na słonecznikach) i pięknie rąbie suche drewno.

Obrazek
Awatar użytkownika
jesienna
50p
50p
Posty: 66
Od: 31 sie 2011, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki kupić rozdrabniacz do gałęzi ?

Post »

Ekstra pomysł z tą starą sieczkarnią... ;:138
ze wszystkich uśmiechów - ten zrodzony z serca jest najpiękniejszy.....

Pozdrawiam Ciepluteńko.. z uśmiechem:))
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”