Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Fotorelacja Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Post »

A powiedzcie mi tylko, ile siewek musi zostać bazylii w małej doniczce, to był mój początek z nasionkami i sypałam jak wlezie..
No i kiedy popikować ?
gunikpolny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 maja 2011, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Rozmaryn właśnie idę siać tak po prostu (niech się dzieje wola nieba) a mój lubczyk ma po 6 liści i stoi w miejscu. To normalne? A lawenda jest bardzo delikatna i się pokłada na ziemi - tak powinno być?
"Na razie się wspinam ale widoki są ekstra"
Bidi
50p
50p
Posty: 51
Od: 27 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląska/Francja

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Ja z wysiewem lawendy nie miałam problemu, ale minęło jednak troszkę czasu, gdy pokazał się pierwszy kiełek z niasionka :) Lawendy lubią glebę wapienna, wiec staram się podlewać ją wodą spod skorupek jaj :)

Jeśli chodiz o rozmaryn, to jedyne "zioło" z którym mam problem. Dobry miesiac temu wysiałam do doniczki i nic... Czemu nie kiełkuje? Inne zioła ładnie wykiełkowały już dawno.
Awatar użytkownika
moniaaaa
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 mar 2011, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Lawenda mi nie wzeszła a to już ponad miesiąc - lubczyk ma się dobrze, wklejam zdjęcie przed pikowaniem - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/da5 ... 282c9.html
natomiast rozmaryn hmmm.. pokazały się cztery roślinki ale nie wiem czy uda im się przetrwać
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=44719" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam
Monika!
Awatar użytkownika
Kama20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 14 kwie 2011, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Witam
Też w tym roku siałam lawendę i moja wzeszła bardzo nieregularnie, bardzo długo czekałam aż w końcu wzejdzie na pewno ponad miesiąc, ciekawa jestem czy zakwitnie - to moja pierwsza lawenda.
Już miałam coś innego posiać w jej miejsce ale chyba usłyszała i wzeszła.



Obrazek
to już jest przesadzona lawenda z podłużnych doniczek do mniejszych.
Pozdrawiam:
Kama
Awatar użytkownika
moniaaaa
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 mar 2011, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Moją lawendę a raczej siewki trzymałam pod folią na parapecie południowym, później przeczytałam
w jakimś artykule, że nie są to zbyt dobre warunki więc pewnie dlatego nie wzeszła - teraz doniczka stoi odkryta na balkonie, pewnie niedługo wsadzę tam coś innego...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=44719" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam
Monika!
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Fotorelacja Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Post »

Ech,ja po pikowaniu zostawiłem po 20 może siewek w doniczce z dziurami w dnie,wsadziłem do tunelu obok pomidorów,po kilku dniach doszedłem jednak do wniosku,że lepiej im będzie bez tych doniczek:
Obrazek
image upload
Obrazek
image hosting
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Fotorelacja Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Post »

Wow, ile bazylii, nie wspominając o pięknych pomidorkach :shock:

Mam pytanie do kogoś bardziej doświadczonego w uprawie bazylii, jak mam podszczypywać bazylię - od góry listki, od dołu, czy po prostu jak popadnie :?:
Awatar użytkownika
Kambie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Fotorelacja Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Post »

Najpierw urywam te największe liście (żeby młodsze i mniejsze roślinki miały więcej światła), jak bazylia jest starsza, to odszczypuję jej wierzchołek, żeby nie zakwitła...No i się rozkrzewiła :wink:
Awatar użytkownika
imwsz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5120
Od: 22 lip 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Ja wysiewałam w tym roku do grunu i nic. Oczywiście najpierw nasionka trzymałam w lodówce. Chyba teraz spróbuję z doniczkowym poletkiem
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Witam!
Wydaje mi się że już teraz za późno na wysiew lawendy... Ona rośnie bardzo wolno i nie wiem czy do przymrozków będzie już na tyle silna aby przeżyć zimę. Chyba że do doniczek. Ja swoją wysiałam bardzo wcześnie, łudząc się że zdąży zakwitnąć jeszcze w tym roku ale nic z tego. Nasionka faktycznie bardzo długo wschodzą. Swoje wsadziłam do plastikowego pojemnika na głębokość ok 1 cm i zamiast podlewania praktykowałam zraszanie (czasem rtoszkę mocniejsze). Nie przykrywałam pojemnika bo lawenda nie przepada za dużą wilgocią. aha, i jeszcze jedno. Można podlewać wodą z zalanych skorupek albo po prostu na dno pojemnika pokruszyć skorupki. Pierwsze zaczęły kiełkować po ok 3-4 tygodniach a niektóre jeszcze później. Kilkucentymetrowe roślinki rozsadziłam do osobnych doniczek i wystawiłam na balkon. Dalej oszczędnie podlewam i zastanawiam się co z tymi małymi doniczkami zrobić w zimie...
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

moniaaaa pisze:. Prosiłabym o informacje na temat wysiewu lawendy, rozmarynu i lubczyku. Słyszałam, że są to zioła trudne w uprawie, czy to prawda? Pozdrawiam! :P
Lubczyk- najlepiej zagaić z innym działkowcem (jeśli jest taka szansa) na wiosnę, by rozdzielić korzenia z lubczyku, kawałek sadzisz i już masz :D. Mi się tak najlepiej rozmnaża. Obrazek
Tegoroczny-a nie jeden obiadek już zasilił.

Ps. Trzeba go doglądać bo go strasznie lubią mszyce.
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lawenda, rozmaryn, lubczyk - wysiew, uprawa

Post »

Ja nie wiem co jest z moim lubczykiem, zawsze wiosną rusza w górę, a po jakimś czasie staje w miejscu i praktycznie nie ma z niego zbyt wiele. Dziwne, bo przecież lubczyk uchodzi za niezbyt wymagającą roślinę...

Nie wiem jakie mogą być tego przyczyny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”