KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
lisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 maja 2006, o 21:15

KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Post »

Ostatnio kupiłem działkę i jest na niej kilka pni po gruszach i wisniach o śr. ok. 30cm. max. "pozostałości po porzedniku", w zwiazku z tym mam pytanie, jaki moze być system korzeniowy tych drzew, jeśli bym chciał je sam wykopać, bo chce zasadzić w tych miejscach cos innego ?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Rozchodzą się korzenie na boki na pewno przy wiśniach, śliwkach i czeresniach. Z wykopaniem nie będziesz miał problemu. Nie jest to korzeń "palowy" czyli w głąb ziemi. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
lisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 maja 2006, o 21:15

Post »

Erazm pisze:Rozchodzą się korzenie na boki na pewno przy śliwkach. Z wykopaniem nie będziesz miał problemu. Nie jest to korzeń "palowy" czyli w głąb ziemi. :lol:
Dzięki za odpowiedź
Basia pisze:Pan Lisek znów planuje destrukcyjną robotę :wink:
Wiem jestem wredna, ale ten oset w herbie nie jest przypadkiem.
Kończe tylko to co ktos zaczął, aby doprowadzić działke do normalnego wygladu...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Masz rację. Pnie- karpy trzeba koniecznie usunąć. Ja niedawno wycinałem 24 letnią śliwkę Łowicką, wiśnię i czereśnię. Nie miały korzenia palowego i poszło "względnie łatwo". :wink:
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

System korzeniowy drzew szczepionych

Post »

Powiedzcie mi proszę - jak się rozwija system korzeniowy drzew szczepionych na pniu. np klon jesionolistny "Flamingo" czy modrzew" Pendula" lub brzoza" Youngi" szczepione na wysokości 2m.

Jak blisko murku mogę posadzić takie drzewa? Chodzi mi o to ,aby nie rozsadziły murku.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Aniu korzeń jest taki jaki wytwarza podkładka. Wszystko zależy na czym masz to szczepione.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

No dobrze ,ale jeśli zaszczepimy np: Acer negundo" Flamingo" na wysokość 2m na podkładce z Acer platanoides ,który w naturze jest dużym drzewem ,a tu go "skracamy" do 2m, to rozwinie taki sam system korzeniowy jak 15 -metrowe drzewo?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

W poście Aniu nie chodziło mi o wielkość bo ta na pewno nie dorówna mormalnym drzewom, ale o głębokość korzenienie się. Jeśli podkładka jest drzewem, które korzeni się płytko i raczej poziomo to masz większą szansę, że uszkodzi murek oczywiście w dalszej przyszłości.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A tak, teraz to jest bardziej zrozumiałe. Czyli klony mogę wykluczyć -mają płytki system korzeniowy!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Re: System korzeniowy drzew szczepionych

Post »

aniawoj pisze:Powiedzcie mi proszę - jak się rozwija system korzeniowy drzew szczepionych na pniu. np klon jesionolistny "Flamingo" czy modrzew" Pendula" lub brzoza" Youngi" szczepione na wysokości 2m.

Jak blisko murku mogę posadzić takie drzewa? Chodzi mi o to ,aby nie rozsadziły murku.
Wiem jak rosną wymienine przez Ciebie rośliny lecz nie wiem jaki jest ten murek :) (jak głeboko w ziemi? itp).
Uważam jednak, że murku nie uszkodzą. Drzewka te rosną małe a więc i korzeni nie posiadają dużych :)
.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

To jest niski murek zrobiony w celu oddzielenia dwóch poziomów gruntu .ma fundamencik oczywiście.

Ale czy odległość sadzenia ok 0,5 m od tego murku wystarczy ?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

aniawoj pisze:To jest niski murek zrobiony w celu oddzielenia dwóch poziomów gruntu .ma fundamencik oczywiście.

Ale czy odległość sadzenia ok 0,5 m od tego murku wystarczy ?
Drzewka, sadzone w tej odległości, murku nie uszkodzą. Jednak korzenie mogą mieć ciasno :( a przez to utrudnoiny wzrost, zwłaszcza jeśli murek jest na głębszym fundamencie.
..
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Odpowiedź

Post »

Witam serdecznie,
Hm... moim skromnym zdaniem to nie będą miały " zbyt ciasno", natura wyposażyła systemy korzeniowe roślin w tzw. biegunowość i jeśli natrafią na jakąś większą przeszkodę to po prostu zmienią kierunek wzrostu. A poza tym z reguły korzenie są wprost proporcjonalne do wielkości korony. Pozdrawiam serdecznie Kasia :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”