Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Z drzew proponuję robinię i głóg , zarówno jednoszyjkowy , jak i dwuszyjkowy., rosną szybko i mają piękne kwiaty.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=40427
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... %82%C3%B3g
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Może mała rada odnośnie skalniaka, kamienie poustawiaj nie tak gęsto jak na zdjęciu, ale z większymi odstępami między nimi - rośliny posadzone na skalniaku mogą z czasem mocno się rozrosnąć i zasłonić kamienie, więc lepiej zachować większe odstępy między kamieniami, możesz także po podsypywać więcej ziemi pod co niektóre kamienie, tak by zwiększyć wysokość całości i by nadać formę taką bardziej przypominającą naturalne rumowisko kamieni.

Z niewysokich do cienia to może leszczyna pospolita 'Contorta', a odnośnie placu w słońcu- bardzo ładny teren, można by wiele różności posadzić, ale trudno coś więcej doradzić, bo wiadomo każdy co innego lubi, ja np. starałbym się połączyć ładne małe drzewka z iglakami i drzewami owocowymi, a niżej można dodać kwitnące krzewy, które stanowiłyby uzupełnienie całości, albo pierwszorzędny element dekoracyjny. Jednak jak napisałem każdy ma inny gust i trudno coś konkretnego doradzać, należy też pamiętać, że duży ogród wymaga też trochę pracy, i im więcej drzew tym np. trudniej kosi się trawę itp. jesienią wiadomo z liściastych będzie trochę liści do zgrabienia. A żeby z nasadzeń była jakaś korzyść nie tylko wizualna, to nie można zapomnieć o drzewach owocowych - iść do ogrodu i coś sobie skubnąć to naprawdę wielka frajda.
Roman
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Ilonko posłuchaj doświadczonych kolegów.Nie entuzjazmuj się nazwami i opisami przy pięknych fotografiach bo bardzo często są to rośliny trudne do prowadzenia.Sama pytasz co by tu posadzić więc skorzystaj z podpowiedzi.Po jakimś czasie,gdy będziesz już "siedziała" w temacie, sama uzupełnisz swoje zasoby.
Halina
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

30x70m to już odpowiednio dużo miejsca na większe drzewa takie jak np Miłorząb(Ginko Biloba) - według mnie jedno z ładniejszych drzew na świecie i najładniejsze z tych,które mogą rosnąć w klimacie Polski.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

halina522 pisze:.... pięknie wyglądają białe brzozy,które szybko rosną,są bezproblemowe, a zawsze można je wyciąć i coś innego posadzić.Koszt niewielki.
Nie zawsze- na wycinkę drzew powyżej 10 lat trzeba mieć odpowiednie zezwolenie i jeszcze po wycince, za karę ,trzeba posadzić dwa inne drzewa na swoim terenie.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Do 10 lat to ona się już dowie czy dobrze zrobiła,że posadziła brzozy.
Halina
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

[quote="Bartosz"]30x70m to już odpowiednio dużo miejsca na większe drzewa takie jak np Miłorząb(Ginko Biloba) - według mnie jedno z ładniejszych drzew na świecie i najładniejsze z tych,które mogą rosnąć w klimacie Polski.[/quo

Na tej powierzchni posadziłbym Metasekwoję,Jest to naprawdę piękne drzewo .Zależnie od pory roku zmienia barwę a na zimę zrzuca igły[liście?].Jedyny problem to metasekwoja rośnie bardzo duża.


Pozdrawiam Piotr
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Również bardzo mnie się podoba metasekwoja ale na niewielu działkach są dobre warunki dla tego drzewa,które do tego aby wyrósł z niego tak imponujący okaz jak niektóre spośród tych-
http://www.google.pl/images?hl=pl&q=Met ... 24&bih=669
potrzebuje bardzo dużo wilgoci a najlepiej rośnie na terenach podmokłych.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Cypryśnik błotny jest chyba trochę ładniejszy od metasekwoi, ale on także raczej wilgotniejsze gleby lubi. Ale jeśli zapewni się podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy, to próbować można.
Roman
i-l-o-n-a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 14 lut 2011, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Czestochowy

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

u mnie sucho, latem trawa wysycha prawie calkiem mimo ze staram sie podlewac wieczorami, ale na takiej powierzchni mocno naslonecznionej musialabym wydac majatek na podlewanie. Teraz czesciowo wymienimy cienką warstwe ziemi, na kawalku placu, bo jest strasznie piaszczysta, taka jasna...Generalnie w tym miejscu juz w polowie lata trawa spalona, mimo ze biegam z grabkami, dosiewam, podlewam. Takze chyba raczej rosliny nie potrzebujace duzej wilgoci lepiej beda sie czuly.

Mam dwa lilaki do przesadzenia, bylo ich wiecej ale tylko dwa przetrwaly wiec jakos je przesadze by lepiej wygladaly.

Mam tez okolo 2 metrową Magnolie, ale bardzo wąsko rosnącą, ma 2 pnie cieniutkie slabo rozgalezione. Nie wyglada imponujaco raczej. No ale generalnie juz jest u mnie z 5 lat tyle ze slabo rosnie, przemarzla pare lat temu. Zastanawiam sie czy nie wykorzystac tego ze jest juz spora i przesadzic na srodek gdzies, by bardziej wyeksponowac, teraz rosnie przy nie uzywanym tarasie i cien rzuca w miejsce akurat nikomu nie sluzące. Problem taki ze nie wiem jaka to magnolia i jak duza urosnie, bo jeśli ma byc mala to sobie daruje. Probowalam poznac po zdjeciach ale tak duzo gatunkow ze ciezka sprawa, a nie mam zdjec mojej magnolii podczas kwitnienia, po lisciach chyba sie nie pozna?
Umielibyscie poznac gatunek po lisciach, w dodatku z odleglosci paru metrow? Kwiaty ma spore, ciemny róż, takie kielichowate i raczej zwarte i nie za wiele ich. Kwitnie wraz z rozwojem lisci. Rosnie wolno i malo sie zageszcza. Ma dwa glowne cienkie przewodniki i rosnie w gore. Chetnie bym ją przyciela by sie rozkrzewila i dawala wiecej cienia, ale one chyba nie lubia za bardzo tego.


Pani w szkołce roslin czeka az sie zdecyduje wiec chyba pojde na zywiol, zamowie na poczatek kilka roslin takich ktorych ma malo w szkołce i będę błądzila po ogrodzie az cos wymysle :)

Swoją drogą, nawet taki laik jak ja, były mieszczuch blokowiskowy, jak tak naoglada sie zdjec roslin to moze sie szybko zarazic nową pasją.

Przydaloby sie tylko wiedzy wiecej, bo mam okolo 25 drzew owocowych na przyklad, a owocują marnie, to nastepny temat w jakim musze sie doksztalcic bo mimo ze pryskamy na grzyby, to ciagle liscie sie wykrecają ( brzoskwinie i morele) , usychają liscie i owoce robia sie szare i usychają zanim urosną ( jablonie), sliwki są zzerane przez cos bo maja dziurawe liscie, generalnie temat rzeka...
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Jednym słowem największy problem z tego co piszesz to brak wody przez co drzewa chorują. ;:132 ,i mają małe przyrosty.
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
Awatar użytkownika
Ludwik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 maja 2010, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Reda,pomorskie

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Oliwnik fajna roślina. Ja gdybym miał więcej miejsca to bym walnął jedna lipę. Cienia pod dostatkiem.Na słońce świetnie nadają się morwy (mam białą i czarną) i mogą rosnąć w piasku. Swietnie oprócz oliwnikowatych rosną w suszy bobowate,a więc robinie akacjowe (np. frisia,margareta Casque Rouge),ale są co nieco trujące ;:224
Awatar użytkownika
corbieres60
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 maja 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Potrzebuje Waszej porady - drzewa ozdobne

Post »

Zamowione mam wstepnie takie rosliny
arallia japonska, klon palmowy purpurea, tulipanowiec amer., tamaryszek, oliwnik waskolostny,
Ilonko masz zamówione, i kręcą Cię rośliny dość egzotyczne. Nie wiem czy one będą spełniać Twoje życzenia co do wyglądu. Po Twoich kłopotach z surmią, wnoszę że nie ominą Cię nastepne. O aralii już ktoś pisał, klon palmowy jest kapryśny owszem dużo cienia i wody, musi być osłonięty, lub blisko domu, tulipanowiec rośnie jak topola (mój) kwiaty po ok 17 latach i nie daje aż tak dużo cienia, bo jest wysoki ale warto go mieć (tylko nie odm zółta lub, żółto-obrzeżona) tamaryszek fajny moze być krzewem i drzewkiem. Oliwnik oprócz kolców ma taką wadę ze szybko się starzeje i po kilkunastu latach trzeba radykalnie go ciąć by się nie rozłamał. Pomyśl o lipie, Miłorząb tez można uformować lub nabyć płaczące, bardzo ładny jest (polecam) klon jesionolistny "Flamingo" moze być krzewem lub drzewem - także bonsai, ładnym niedużym drzewem może być też głog dwuszyjkowy o kwiatach purpurowych tylko trzeba kilka razy zciąć go od góry. Są jeszcze jabłonie ozdobne. Ładna jest glediczja trójcierniowa ale też przemarza i ma kolce. Typowym drzewkiem które rośnie jak bonsai jest wiąz holenderski "Jacqline Hiller" nie kłopotliwy ale żeby miał dwa metry, potrzebuje na to 20 lat. ładnie osłaniają teren iglaki np tuja "Zebrina" swierki serbskie jałowce o róznych pokrojach do kompozycji tak zeby widok na ogród był ładny latem i zimą. Z krzewów polecam kolkwicję chinską nie bedziesz miała z nią kłopotów i lilaki. Warto też poznać kolor liści jesienią by stworzyć ładną kompozycję jesienną. Jedne są zółte inne czerwone ..Pozdrawiam
corbieres60
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”