Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
łatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2008, o 21:07
Lokalizacja: dolnośląskie

Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Post »

Witam.Proszę o pomoc i radę.Od miesiąca po moim ogrodzie buszuje kuna.Jak się jej pozbyć?
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

A dlaczego chcesz się jej pozbywać? czy robi Ci szkody w ogrodzie?
Ja mam kuny od zawsze, to miłe zwierzątka :P I w zasadzie poza małymi kupkami (za przeproszeniem) nie pozostawiają śladów.
łatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2008, o 21:07
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Z moją kuną niestety chyba się nie zaprzyjażnię.Bo jak tu polubić kogoś kto mi każdej nocy :tarmosi:
moje ukochane kwiatki i warzywka?
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Na allegro ja kupiłam specjalne odstraszacze- słyszalne,wydają głos borsuka-kuna boi się go panicznie.
Ja miałam kuny na poddaszu - gdybym miała tylko w ogrodzie nie zawracałabym sobie tym głowy :lol:
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Kuna jest pożyteczna w ogrodzie, zjada gryzonie, myszy, nornice, norniki... Dorosła kuna raczej nie tarmosi kwiatów, natomiast małe kuniątka bawią się wszystkim, co podpadnie :-) Tylko, że teraz jest jeszcze za wcześnie na to, one dopiero za jakieś dwa tygodnie wyjdą z gniazda i będą się bawić na zewnątrz (tak wynika z mojego doświadczenia)... Hm, a może po grządkach buszują Ci małe liski...?
Lisiątka bawią się dużo i zapamiętale, robią "przewracanki" i wtedy potrafią dosłownie przewałować grządki, wiem coś o tym :-) A w ogole jaka jest Twoja sytuacja ogrodowa :-) ? Masz ogród na wsi, w mieście, duży, mały, obok lasu...?? Bo to ważne...
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Mnie już ręce opadają z bezradności wobec kuny, robi mi prawie każdej nocy taką masakrę wśród kwiatów, że odbiera mi chęci do sadzenia czego kolwiek, ostatnio już bierze się za róże, wycięła do ziemi piękne,niskie dalie, po lawendzie zostały wspomnienia, żurawki powyrywane z korzeniami, mogłabym tak wyliczać i wyliczać. Chodziłam do nadleśnictwa pytać o radę jak walczyć z tym intruzem i powiedziano mi, że to jest bardzo inteligentne i bystre zwierzę, że raczej wygrywa z człowiekiem i nieuchwytne. Wobec powyższego ogródek muszę zamienić na duży trawnik.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Tess napisala o dźwiękowym odstraszaczu, spróbuj kupić.
Z drugiej strony, nie moge sie nadziwić, że kuna niszczy rośliny. Może to jednak młode..? A może ona tak poluje na gryzonie w Twoim ogrodzie? Nie mam pojęcia, bo ja mam co roku cała rodzinke
i nigdy nie interesowaly sie roślinami, owszem poluja na gryzonie wśród roslin, ale samych roślin sie nie czepiają...
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Kochana Green Teo!
Ja mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych w mieście, żebym zaczęła opisywać co potrafi i co wyprawia kuna na naszym osiedlu od kilku lat to powstała by niezła książka i nawet nie krótka.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

O, rany! To znaczy, że kuny mogą mieć różne osobowości, jedne żyją spokojnie, robią swoje nikomu nie wadząc, a inne mają skłonność do przestępstwa i ekscesów. To dowód na to, że nawet, gdy nam sie wydaje, że coś wiemy, to prędko może sie okazać, że nie wiemy wszystkiego... Ja myślałam, że już trochę znam te zwierzątka, bo mieszkam z nimi :-)
Może spróbuj z tym odstraszaczem, skoro u Tess podziałał, to może u Ciebie też zda egzamin.
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Są też klatki żywołowne. Może gdzieś można wypożyczyć?
U mnie kuna coraz bardziej się panoszy. Przechodzi na działkę sąsiadki i ta robi mi awantury, że pełno odchodów na trawniku jest i sądzi, że to mój kot :(
U mnie też odchody na trawniku (o dziwo na tym reprezentacyjnym, krótko przystrzyżonym) i wśród warzyw. Jak zawieje to brzydko pachnie. Pewnie w ten sposób kuna znaczy swój teren. Tylko, że ja nie chcę tego zwierzątka!
Tomek
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Odświeżam wątek i wołam rozpaczliwie o pomoc w walce z tym draństwem. W tej chwili pełnia lata, ogródki budzą zachwyt a ja już nie mam prakrycznie nic, wszystko wycięte na pniu, nawet róże są zdemolowane, hortensja 10 letnia, którą całą zimę opatulałam od mrozu przestała dzisiejszej nocy istnieć. Kuna przychodzi każdej nocy i ciągnie ze sobą całą farajnę młodych, tak głośno demolują ogródek, że ja w otwartym oknie nie robię na nich wrażenia, po prostu ręce opadają. Jeśli ktoś z forum ma jakieś doświadczenia lub pomysły w walce z bardzo złośliwym stworzeniem proszę się podzielić.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
samimat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 sie 2011, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

No niestety mi kuna panoszy się po dachu już drugi rok ,tzn poznałem ją po odchodach dzięki pomocy internautów (dziękuję)ale przez te dwa lata ani razu jej nie widziałem tylko ciągle słyszę jak się trzepocze na belkach nośnych nie wiem nie mam siły ja nie mam pojęcia co ona tam na tym poddaszu wyrabia dźwięki są niesamowite .
Mateusz
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

U mojego sąsiada w domku jednorodzinnym weszła na strych przez maleńki otwór przy rynnie, potrafi wygryżć dziurę w belkach-stropach, żeby przedostać się do innego pomieszczenia, tak grasowała z rodzinką każdej nocy, że oni zawołali straż pożarną na ratunek. Efekt był taki, że musieli wynieść się z domu na 2-3 noce a straż puściła jakiś gaz usypiający, żeby uspać kunę z familią, gdy dom wywietrzał sąsiad dopiero mógł wrócić.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”