Oczko wodne bez pompki

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
grzeniu16
50p
50p
Posty: 67
Od: 24 cze 2009, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: LEgnica

Oczko wodne bez pompki

Post »

Witam :)
Planuję założyć oczko wodne bez pompki (nie mam prądu na działce) a w oczku chcę trzymać zarówno rośliny jak i parę rybek(ok.4sztuk) czy możecie doradzić mi czy są jakieś rośliny które by dotleniały wodę a dzięki temu ryby by mogły w nim żyć:P
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko wodne bez pompki

Post »

Oczko aby móc hodować w nim rośliny i ryby, bez filtrów i całej techniki utrzymującej czystą wodę, powinno być w miarę możliwości duże, aby móc w nim posadzić odpowiednią ilość roślin odpowiedzialnych za pobierania azotanów, które są pożywką również dla glonów. Dlatego roślin powinno być jak najwięcej. W trakcie budowy trzeba pomyśleć o miejscu dla nich w oczku budując im półki na których w zależności od wymagań stanowiskowych (głębokość sadzenia) będą rosnąć.
W zasadzie, wszystkie podwodne zielone część roślin wodnych dotleniają wodę w procesie fotosyntezy, lecz najlepszą wśród nich jest moczarka.
To nie brak powietrza w wodzie jest największym problemem, a zawartość w wodzie nadmiernej ilości azotanów, spowoduje to zakwity glonów, które pobierają również wody tlen. Rośliny stanowią dla nich konkurencję pokarmową pobierając azotany.
Poza tym, w dużym oczku łatwiej o osiągnięcie i utrzymanie równowagi biologicznej. Myślę że w takim przypadku jak brak prądu, to rośliny powinny zajmować co najmniej 3/4 powierzchni oczka. Trzeba również pamiętać o tym, że ryby będą się rozmnażały i w większych oczkach będą miały na to miejsce.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”