Cięcie winorośli cz. 1

Drzewa owocowe
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Cięcie winogrona

Post »

Witam. Poproszę o wskazówkę w jaki sposób przyciąć fachowo winogron w celu spowodowania lepszego urodzaju i jakości owoców. W jakim czasie powinienem to zrobić. I jeszcze jedno; w jaki sposób pobrać naszczepkę winogrona do odrębnego posadzenia, dziękuję i pozdrawiam
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jest już kilka wątków z uprawą winorośli, a niektóre także mocno rozbudowane - skarbnica wiedzy. Rozejrzyj się poczytaj bo temat szeroki . :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=24
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1176
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=24

i prosze moderatora o przeniesienie do krzewów owocowych
gosia_70_38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 mar 2008, o 18:16

Przycinanie pędów winogrona

Post »

Proszę pomóżcie-moje winogrono jest gęste,ma bardzo dużo dzikich,długich pędów.Rosnące kiście winogrona są schowane pod pędami,tak więc nie mają dostatecznie dużo słońca.Czy można podciąć?Gosia
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Możesz przyciąć za piątym liściem od ostatniego grona, i za pierwszym liściem pasierba.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Jeśli chcesz mieć ładne grona... to najlepszym sposobem jest powycinanie wszystkich pędów winogrona które nie owocują. I przycięcie za 3-4 liściem od ostatniego grona.
Możesz spróbować teraz to zrobić jednak nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. A dlaczego skutki uboczne? bo takie zabiegi robi się tydzień od pojawiania się gron winogron.
Pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu. :]
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Ja swoje winogrono tnę równo kilka razy i wcale mu to nie szkodzi, rośnie jak szalone i pięknie owocuje rok rocznie.
Żałuje tylko, że już nie mogę ich jeść.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Ciąć można cały rok... ale tak obficie to tylko z tydzień po owocowaniu. Bo potem to może zaszkodzić.
mariokujaw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 maja 2008, o 15:32
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Ziela1233 pisze:....
Pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu. :]
Małe pytanie czym najlepiej nawozic winogorna i metody nawożenia jakie ???
Z gory sliczne dzięki za rady.
Z serca Kujaw-Włocławek
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Opisze trochę...

co do podlewania:
mianowicie, winogrona winne być usytuowane w stanowiskach SŁONECZNYCH. Co za tym idzie podlewanie musi być obfite tzn. co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Podczas takiego podlewania winniśmy pamiętać ze trzeba raz a dobrze tzn. na 2 letnie winogrono trzeba wlać w dołek (np zrobiony w ziemi) około 10-15l wody. Im starsze tym większy dołek tym obfitsze podlewanie.

co do nawożenia...
proponował bym nawóz do winogron firmy Agrecol, i radziłbym stosować się to zamieszczonych tam instrukcji z tyłu opakowania.
Awatar użytkownika
slaw007
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 maja 2008, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Przycinanie pędów winogrona

Post »

gosia_70_38 pisze:Proszę pomóżcie-moje winogrono jest gęste,ma bardzo dużo dzikich,długich pędów.Rosnące kiście winogrona są schowane pod pędami,tak więc nie mają dostatecznie dużo słońca.Czy można podciąć?Gosia
1. Wytnij wszyskie pędy, których nie będziesz wykorzystywać w przyszłym roku do owocowania, ale tylko te co nie mają owoców :D .
2. Pasierby (pędy boczne, które wyrosły z pędów tegorocznych) przytnij za 2-3 liściem.
Ziela1233 pisze:Jeśli chcesz mieć ładne grona... to najlepszym sposobem jest powycinanie wszystkich pędów winogrona które nie owocują. I przycięcie za 3-4 liściem od ostatniego grona.
Możesz spróbować teraz to zrobić jednak nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. A dlaczego skutki uboczne? bo takie zabiegi robi się tydzień od pojawiania się gron winogron.
Pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu. :]

3. Nie przycinaj teraz pędów za 3-4 lisciem za gronem, bo mało liści zostanie Ci do wykarmienia gron.
4. Z nawożeniem, to w tej chwili uważaj. Jak bardzo chcesz, to najwyzej jeszcze w najbliższych dniach możesz zastosować jakiś nawóż do winorośli bądź inny uniwersalny np.Azofoska, ale musisz pamiętać, że może to opóźnić drewnienie pędów i przemarzną Ci zimą.
Winorośla nawozi się w maju i czerwcu nawozami, które mają w składzie azot.

5. Z podlewaniem nie należy przesadzać. Młode sadzonki - które ukorzeniałem w tym lub zeszłym roku podlewam raz na 2-3 tygodnie i to tylko wtedy jak nic nie pada.
Starszy krzew np 5-cio letni jeszcze w tym roku nie podlwałem - glebę mam piaszczystą. Tegoroczne przyrosty przekroczyły już 2 metry. W zeszłym roku jeden z pędów osiągnął 3,5 metra - oczywiście został bardzo drastycznie przycięty późną jesienią.

Ziela1233 pisze:Ciąć można cały rok... ale tak obficie to tylko z tydzień po owocowaniu. Bo potem to może zaszkodzić.
:shock:
Absolutnie się z tym nie zgadzam - możesz napisać skąd masz takie informację???
W jakiej literaturze można o tym poczytać???


Pozdrawiam

Sławek
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Wiem to z doświadczenia ;]

mam 10 winorośli i dużo z nimi eksperymentowałem... każdy wie swoje robi według własnego uznania... za 2009 roku postaram sie założyć własną stronę internetową o roślinach ogrodowych i sadowniczych...
i zakładając taką stronę muszę mieć jakieś doświadczenie i wiedzę, bo inaczej bym sie nie ośmielił. pracuje w centrum ogrodniczym... jestem szefem działu kontroli i jakości roślin oraz szefem działu wszystkiego co przychodzi. muszę wszystko opisywać itp. sprawy.
co 9 miesięcy jeżdżę na szkolenia.

wiem może sie przechwalam ale próbuje uświadomić na ile jestem gotów pomagać na forum i na ile znam sie na winogronach. ;]
jeśli uraziłem kogoś to przepraszam ;]
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

aha i za drewnienie pędów odpowiedzialny jest potas ;]
Awatar użytkownika
slaw007
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 maja 2008, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

Ziela1233 pisze:Wiem to z doświadczenia ;]
To muszę napisać, że zupełnie inne informację wyłuskuję z literatury dostępnej na polskim rynku jak i również z wymiany zdań na forach.
W opisach spotkałem się z informacjami ludzie tną krzaczki późną jesienią bądź wczesną wiosną, a Ty napisałeś, że tydzień po owocowaniu - zaciekawiło mnie to, bo jak dotąd z czymś takim się nie spotkałem.


Pozdrawiam

Sławek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”