Winobluszcz na ogrodzenie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Jeszcze mi się nie przytrafiło, aby mi przemarzł. Ile ja go mam....? Niech sobie przypomnę... Jakieś 6 lat chyba. Zostaw je, na razie niech sobie swobodnie rosną. W miarę możliwości postaraj się wplatać zwisające gałązki w ogrodzenie, aby nie opadał ( przy ogrodzeniu masz?). Ja tak robiłam na początku.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Witam ja też posadziłam na siatce :) od wiosny tak się rozrósł że szok. Na jesieni cudne bordowe liście :) Początkowo co dwa tygodnie wplątywałam w siatkę rozrastające się kłącza żeby rozłozyć na całej siatce a teraz już sam się rozkłada równomiernie :) boję się że kłącza tak się rozrosną i zgrubnieją że rozsadzi mi siatkę :(((
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

sylwana85 pisze: boję się że kłącza tak się rozrosną i zgrubnieją że rozsadzi mi siatkę :(((
Też się nad tym zastanawiam, jak to będzie w przyszłości :roll: Na razie jestem bardzo zadowolona z efektu, ale jednego już jestem pewna: gdybym w przyszłości chciała zmienić siatkę..... :twisted:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Ja w tym roku chyba kupię maty z wikliny albo bambusa i przywiążę do siatki i puszczę na tym moje bluszcze :) zawsze to szybciej odsłonię się od sąsiadów i zniknie mi zielony kolor siatki :) uff
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

W zeszłym roku dostałam młody winobluszcz pięcioklapowy w dwóch donicach. Postawiłam je na tarasie (miejsce nasłonecznione, południowe), miałam nadzieję, że pięknie zarośnie mi boki tarasu. Dbałam, nawoziłam, podlewałam, podwiązywałam. Bluszcz zaczął się piąć po pergolach ale nie było to jakieś zawrotne tempo. Przyszły majowo-czerwcowe ulewy, potem - koło sierpnia, września - większość liści zaczęło usychać i opadać. Te które zostały jesienią nabrały pięknego czerwonego koloru, ale nie było ich za dużo. Poopadały, zaśmieciły mi taras i trawnik, ostatecznie nie wyglądało to zbyt efektownie. Znajoma, która obdarowała mnie tym winobluszczem (ma z niego piękną ścianę zasłaniającą brzydką ścianę garażu i nie robi z nim nic) poradziła, żebym ścięła winobluszcz na zimę na wysokość ok. 20 cm i schowała donice. Teraz już wyciągnęłam te kikuty na słońce, wzruszyłam im ziemię, podlałam pozimowo. Na razie sterczą takie zdrewniałe łodygi i nic. Mam nadzieję, że może tego roku ładnie obrosną moje tarasowe pergole. A może winobluszcz woli rosnąć w glebie a nie w donicach? Przesadzać czy dać im spokój i cierpliwie czekać aż zaczną coś wypuszczać?
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Podkarpatko może w doniczce nie było odprowadzenia wody - dziurek i podgniły, albo za dużo nawozu, bluszcz najlepiej rosnie w gruncie, mój mało co potrzebuje ziemi, tylko się lekko czepia gdzieniegdzie ziemi, owszem niektóre korzenie siedzą w ziemi ale raczej nie potrzebuje dużo wilgoci i rozrasta się szybciutko, nie trzeba o niego dbać, jeśli masz możliwość posadź do gruntu, albo do dużej donicy która odprowadza wodę, ale nie możesz ani przelać ani przesuszyć, a w gruncie roślina sama o siebie dba. powodzenia życzę i daj szansę suchym badylkom, lada dzień puszczą młode listki :)
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Dziękuję za ekspresowy odzew ;:138 Moje bluszcze mają duże donice, dziurawe, nadmiar wody spływa do podstawek. Wolałabym żeby jednak rosły w donicach, bo ich zadaniem jest oplecenie tarasowych pergoli. Zobaczę jak im pójdzie tego lata, w końcu już są "doroślejsze". Może dadzą radę. Pozdrawiam i życzę udanej, słonecznej niedzieli :heja
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

A propos winobluszcza - coś na poprawę humoru:
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia wykonane na przejeździe kolejowym w Łaziskach Górnych.
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Jestem w szoku! :shock: :shock: :shock: A mój biedaczek poprzedniego lata tak marnie się spisał, mimo luksusowych warunków!! Może powinnam go była wpuścić do... rynny spustowej! ;:138 Pozdrawiam z deszczowego Podkarpacia :(
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Czy ta lampa jeszcze działa? Jeśli tak to bluszcz ma dużo światła i ciepła. :)
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Nie wiem, bo byłem tam już dawno i tylko w dzień.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

proszę o informację czy mogą czymś nawieżć mój winobluszcz bo mam go od jesieni 2010 i na razie marnie wygląda , rośnie na siatce ( pod siatką bo taki mały jest ) na południowej stronie
duduś
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Ja przed posadzeniem dałem 4-sezonowy obornik + coroczne wiosenne nawożenie azotem , oczywiście obfite podlewanie. Rośnie jak na drożdżach ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”