Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Proponuję kwiecień. Jak nawozić? Mniej niż zaleca producent, to na pewno (moje drzewka przez te cudowne zalecenia na opakowaniu ucierpiały swoje) i jeśli są to świeżo wsadzone maluszki to dać im spokój, nie nawozić (niech się korzenie przyjmą), albo nawozić dolistnie...

Nie będę wklejać zdjęć mojej katastrofy (nowo wsadzonych maluszków), ale proszę mi uwierzyć, że nawożeniem też można zaszkodzić (i to granulatem długo działającym, sypanym - jak dobrze pamiętam - 2 razy od wiosny do końca sierpnia, a potem raz nawóz jesienny - też granulat). Czyli stanowczo za często, a dokładnie - jeszcze raz podkreślę - za często już o to pierwsze podsypanie, bo nowo przesadzonych się nie nawozi.

Skoro już chcesz podsypać to z głową, jak najrzadziej,a nie co m-c. Zacznij od kwietnia i problem z głowy.

Ja osobiście uważam (a ogrodnik ze mnie żaden), że w naturze to one jednak mają zupełnie inne warunki (mikoryza) niż w świeżo założonym ogrodzie, więc starsze drzewka podsypać nie zaszkodzi (ale rzadko i najlepiej czymś naturalnym)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Na pytanie ,ja, uprawiający od kilkudziesięciu lat ogród, nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po pierwsze, nikt ( lub prawie nikt), wagi aptekarskiej z sobą nie bierze do ogrodu, przy nawożeniu, po drugie, ilość dawki zależy od wielu czynników, czy iglaki są małe, czy duże, w jakiej glebie rosną.

Na swoje pytanie powinieneś (powinnaś) znaleźć odpowiedz w badaniach naukowych instytutów rolniczych, tutaj ( raczej )nikt Ci nie da precyzyjnej odpowiedzi.

Generalnie iglaki raczej nie potrzebuję dużo nawożenia, z pewnością będą żyć i bez całkowitego nawożenia ( przecież lasów nikt nie nawozi).

Ja na swoim ogrodzie nawożę swoje iglaki ( i nie tylko iglaki) rozsypując garstkę ( a ile ta garstka waży, to sam nie wiem) nawozu wieloskładnikowego ( na przykład Polioski M. czy Polimagu S) w obrębie podziemnego systemu korzeniowego ( z dala od pnia). robię to wiosną, teraz, oraz drugi raz w czerwcu, nie później niż do końca czerwca ( wyjątkowo, do końca pierwszej dekady lipca, gdy nie mam możliwości wcześniej, lub nie ma odpowiednich warunków atmosferycznych). Po tym terminie ( 30 czerwca, nie licząc wyjątku), nie daję żadnych nawozów w swoim ogrodzie, a to dlatego że rośliny muszą się przygotować do "snu" zimowego.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Dzięki
Teraz wiem że nawozimy 3 razy w roku kwiecień ,maj i lipiec około 20 gram ;:180
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Nie zgodzę się z wysnutymi wnioskami.
Było podkreślane wielokrotnie, że to czy nawozimy, jak (doglebowo czy doigielnie) i ile zależy od wielkości drzewka. To tyle, reszta zależy od Ciebie.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Drzewka mają ok 1.60cm nawożenie doglebowo ,nawóz granulowany YARA MILA COMPLEX :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Jacula, jeśli uznasz to za stosowne, to nawoź sobie nawet i 20 razy dziennie, ale za rok pokaż zdjęcia swoich intensywnie nawożonych żywotników. Zrób zdjęcia już teraz i pokaż nam co masz teraz, a za rok ile i jak urosło, jeśli nawoziłeś wg. swojego harmonogramu.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

No to bardzo proszę o konkretną odpowiedz dla mnie i już nie będę marudził tutaj :cry: napisz proszę mi :roll:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Konkretnie masz na pierwszej stronie:
MirekL pisze:(...)Nie widziałem iglaka zdechłego z głodu- widziałem wiele zagłaskanych na śmierć.
Przeczytaj uważnie post w odnośniku i kolejny, to tylko dwa posty, dasz radę :)
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 95#p677895
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re:

Post »

grzesiek_z pisze:Możesz podać ok 20 g na roślinę, posypać wokół krzaka w odstępie ok 10 cm od pnia. Pierwszą dawkę około połowy kwietnia i drugą taką samą ok. połowy lipca. Nawóz granulowany np. Hydrocompleks. I najważniejsze może ważniejsze niż nawozy, okres letni dużo wody
Mam to to ...
Ok dziękuje bardzo i pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Re:

Post »

Nie zauważyłam, żebyś podał wielkość drzewek zanim pojawiła się ta odpowiedź. Przecież każdy tu na to wskazuje...
janjoz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 maja 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Cześć,

jaki nawóz polecacie do tuji, odmiana columna? Tuje były sadzone dwa lata temu w maju (wysokość 140-160cm), obecnie mają ok. 180cm (te na stanowiskach słabiej nasłonecznionych) oraz >200cm (lepsze nasłonecznienie) Generalnie dopływ słońca jest ograniczony, gdyż działka mieści się w lesie sosnowym. Od czasu posadzenie krzewy nie były nawożone, tylko w miarę możliwości regularnie podlewane.

Pozdr.
ewik68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2011, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam!!
Dużo czytałam o sadzeniu i pielęgnacji tuj. Mam zamiar w tym roku obsadzić moją działkę, a że jest duża muszę sporo zainwestować. Czy ktoś stosował przy sadzeniu takie preparaty jak :
HYDROŻEL
MIKORYZA
stan65
100p
100p
Posty: 105
Od: 30 maja 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam
Hydrożel stosowany jest do zabezpieczania systemu korzeniowego sadzonek przed utratą wilgoci, głównie podczas transportu. Wiem, że hydrożele są wykorzystywane w uprawie materiału szkółkarskiego. Jest to substancja magazynująca wodę, czyli zapobiega usychaniu. Zależy jaką masz glebę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”