Rabata z iglakami i zimozielonymi

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Rabata z iglakami i zimozielonymi

Post »

nie bardzo wiedziałam w którym dziale zadać pytanie, w razie co proszę o przeniesienie

chciałabym stworzyć, od nowa, rabatę przed domem.
wystawa północno-wschodnia, czyli rano słońce, i odrobinę wieczorem, i to tylko w części.
ziemia gliniasto-piaszczysta (pozostałość po budowie), ziemia jest dopasowywana pod posadzone rośliny, nie ma problemu z wymianą.
teraz jest w tym miejscu rabata bylinowa, ale w końcu dojrzałam do zmiany i chciałbym założyć w tym miejscu rabatę iglakowo-zimozieloną. moja rabata latem jest cudna :) niestety okresy jesieni - w miarę, zima a szczególnie okres wiosenny jest dramatyczny :(

chciałabym tutaj jakieś iglaki - np. kolumnowe, po obu stronach schodów (ładnie można by je było przystroić na Boże narodzenie :) ), ale nie mogą urosnąć giganty, bo okap dachu jest dość nisko - około 4,5 metra, do tego może jakąś śliczną kulkę i coś płożąco-zadarniającego

w tej rabacie rosną teraz m.in. funkie i ciemierniki, które mogłabym tam zostawić, dla ułatwienia zdjęcia z małym opisem

front domu, rabaty po bokach schodów
Obrazek

rabata z lewej, pochylenie rabaty w stronę bramy garażowej, słońce tylko rano, cały dzień cień, do tego rabata dość mocno osłonięta od deszczu - szerokie okapy, ale z tym nie ma problemu :D ostatnio podlewałam na początku marca :lol: sąsiadka patrzyła i nie dowierzała :shock: :heja
Obrazek

rabata z prawej strony, jak widać słońce jest również późnym popołudniem, ale tylko w części, kawałek przy schodach również głównie do podlewania, i do tego na narożniku domu dosyć silny wiatr, żeby nie powiedzieć przeciąg :(
Obrazek
Obrazek

jeżeli ktoś z forumowiczów może polecić jakieś iglaki, albo zimozielone do moich warunków to będę wdzięczna za poradę

pozdrawiam serdecznie
arinara
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: rabata przed domem

Post »

Jeżeli nie ma tam palącego słońca (a z tego co piszesz to nie ma) to zastanowiłbym sie nad różanecznikami. Obok mnie u sąsiada rosną takie przed domem i mają się bardzo dobrze. Są trudniejsze niż iglaki ale masz gwarancję, że nie wystrzelą nagle na pięć metrów w górę. No a wiosną.... Żaden iglak nie będzie tak wyglądał, nigdy!

Ja w ogóle nie jestem fanem iglaków bo widzę wokól jak wyglądają takie rabaty po kilkunastu latach.
spiot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 mar 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Re: rabata przed domem

Post »

Tuż przy ścianie domu, pod okapem, mam od północnego-wschodu hortensje w żwirze. Wygląda to elegancko, latem niesamowicie kwitną, zimą są zaschnięte kwiatostany - też ozdobne. Bardzo polecam takie rozwiązanie.
Piotr
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: rabata przed domem

Post »

raistand - o tym nie pomyślałam, mam rododendrony na takiej małej górce usypanej koło garażu, może rzeczywiście jest to jakas koncepcja, byłaby przynajmniej ciągłość do mojej górki rodondrenowej, tym bardziej że zachwilę będą musiała ją całą rozwalić :( , bo będziemy robić płot i panowie muszą się tam dostać

Obrazek
masz rację z tymi oglakami, za kilkanaście lat, nie wyglądają za dobrze (w większości), ale nie mam na razie innej koncepcji, jedno jest pewne, to co teraz mam, czyli: turzyce, żurawki, bergenie, hosty, serduszka i epimedium się niestety nie sprawdzają :(


spiot - a jakie hortensje masz tam, zwykłe ogrodowe, pnącą, bukietową? mi się strasznie podoba annabelle - ale dostać ją to dramat :roll: w zeszłym roku udało mi się namierzyć jedną, a chciałam dwie, bo potrzebowałam symetrycznie je posadzić, właśnie po bokach schodów
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: rabata przed domem

Post »

Jak to żurawki się nie sprawdzają?!

Poszukam zdjęć tych rododendronów od sąsiada to poźniej pokażę jak to wygląda...

PS Widzę, że Anabelle jest na All
A na forum sa bardzo popularne bukietowe Pinky Winky i Vanilla Freise
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: rabata przed domem

Post »

ano, nie sprawdzają się :( po prostu po zimie są tak zniszczone, że obcinam je prawie do gołego, i to trochę zajmuje zanim odrosną, mam odmianę o purpurowych/buraczkowych liściach - wyglądają cudnie jak już znowu są :) - postaram się później poszukać zdjęć z zeszłego lata jak wyglądała rabata,
jak wygląda teraz, widać na zdjęciach, bardzo mało efektownie :(

oo, super :) , ja będziesz mógł to poszukaj te zdjęcia z rodondrenami

a co do allegro, czy do sklepu z sadzonkami, to mam obawy przed kupowaniem z netu, kiedyś raz się odważyłam i kupiłam epimedium - bo nigdzie w sz-nie nie mogłam dostać, ładnie zapakowane, sadzonki w miarę w miarę w dobrym stanie przyszły, ale za tą wielkość rośliny, to w sklepie dałabym dużo, dużo mniej. i do tego są to małe byliny, więc ryzyko mniejsze że się uszkodzą w transporcie
czy możesz polecić kogoś z all, sprawdzonego pod kątem jakości sadzonek?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: rabata przed domem

Post »

Tu są te rododendrony:

Obrazek

Jeśli chodzi o żurawki to zajrzyj do iga23, to od nich forumowa specjalistka.
Hortensje kupowałem u smilingface na All. To jest osoba znana na forum.
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: rabata przed domem

Post »

uuu :D piękne :) "dorosłe" rododendrony :)
u moich rodziców jest jeden podobny

dzięki za namiar na forum i na all :)
spiot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 mar 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Re: rabata przed domem

Post »

Hortensje mam z jednej strony pnące, z drugiej - właśnie Annabelle (i o nich myślałem). Wyglądają naprawdę zjawiskowo. Ponieważ są przy ścianie, łatwo można je też podwiązać, żeby się nie łamały.
Piotr
Awatar użytkownika
moniM
200p
200p
Posty: 216
Od: 23 mar 2011, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefowo k. Włocławka

Re: rabata przed domem

Post »

Witaj Arinara!!
Myślałaś może o iglakach albo bukszpanach w donicach, po obu stronach drzwi??? Idealne na Boże Narodzenie ;-)))
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: rabata przed domem

Post »

witaj,
myślałam :) ale niestety jednak trochę mało miejsca na podeście, i do tego jest dość wietrznie.
latem stawiam kamienne donice - jedną koło naświetla przy drzwiach i dwie na dole schodów. w zeszłym roku były niecierpki, ładnie wyglądały - ale schody fatalnie od kwiatków :roll:
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Nie wiem właściwie gdzie umieścić to pytanie. Myślę o założeniu rabaty przed domem- długość około 20 m, szerokość 1 m, w tle będzie żywopłot zimozielony. Myślę zatem o jakimś kolorowym akcencie gdyż pozostały obszar to trawnik- więc strasznie zielono. Chodzi mi też o to by miejsce to było atrakcyjne cały rok- widziałam i podziwiałam już żurawki ale nie jestem pewna czy są zimozielone no i jakie stanowisko im odpowiada- dysponuję słonecznym z raczej nie najlepszą glebą (teraz rosną tam goździki w odmianach- lubię je i pięknie pachną ale potrzebuję czegoś co jest ładne przez 4 sezony). Zastanawiałam się również nad różami- jakimiś płożącymi (nie mam pojęcia czy są one zimozielone?); albo jakieś krzewy niskie- już sama nie wiem....
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: rabata zimozielona i kolorowa zarazem

Post »

Żurawki są zimozielone ale potrzebują cień.
Co prawda jest trochę odmian wytrzymujących słońce więc mogłabyś o nich pomyśleć.
Pomyśl też o hortensjach bukietowych lub krzewiastych.
Zimą nie mają liści ale zaschnięte wiechy kwiatów są dekoracyjne.
Do głowy przychodzi mi też ognik szkarłatny, który zimą ma dekoracyjne owocniki.
I trawy ozdobne które zimą potrafią wyglądać niezwykle efektownie ale mają ten minus że wiosną się je przycina i dopiero zazwyczaj w sierpniu znów zaczynają wyglądać ładnie.
A może kostrzewy o niebieskim wybarwieniu ?
Je się tylko wiosną wyczesuje i cały rok są ładne choć niezbyt wysokie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”