Opryski profilaktyczno lecznicze drzew owocowych.Czym??

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Carpene - i prawidłowo zrobiłeś :wink:
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Witam,

mam dwa pytania, czy już można robić oprysk olejem parafinowym? Czy może jest jeszcze za wcześnie, nie wiem kiedy te larwy wędrują na drzewach. Drugie pytanie dotyczy kolejności oprysków miedzianem i tym właśnie olejem. Ktory należy wykonać najpierw? Czy kolejność ma jakieś znaczenie?
Dziękuję za odpowiedz,

Pozdrawiam serdecznie
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Byle nie razem :D A tak poważnie - my robimy zabieg preparatami olejowymi tylko na gruszach (miodówka). Skuteczność taka sobie i tak później idzie poprawka innymi preparatami. Ale trochę pomaga (szczególnie jak miodówki jest mało - a na to przynajmniej teraz wyglądało). Kiedy? W zasadzie najwcześniej. Robiliśmy dokładnie w tym samym dniu co oprysk na brzoskwiniach Syllitem. Jeżeli natomiast chcesz wykonać kilka zabiegów w tym samym dniu, na innych roślinach i zmieniasz środek - to pamiętaj, że olejowy zawsze na końcu (trochę trzeba się "nagimnastykować" przy późniejszym myciu opryskiwacza, wszak to tłuste :wink: )
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Pomologu !
Na rożnych stronach internetowych znalazłem informacje, że do łask wraca ciecz kalifornijska.
Ponoć trochę zmodyfikowana. Została przywrócona do stosowania ?
Czy coś słyszałeś na ten temat ?
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
aga_olen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 maja 2010, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin okolice

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

pomolog pisze: mam nadzieję, że nie jest jeszcze za późno - środek stosujemy do fazy nabrzmiewania pąków (jeśli więc są już otwarte, to za późno);
dzięki za pomoc, jeszcze nie jest za późno :)
czy Syllit będzie wykorzystywany w tym roku do innych oprysków ? np. na parcha, tzn. można kupić go więcej czy tylko kupować na dzisiejszy oprysk dla brzoskwini, nektaryny i śliw ? czy 10 gram ( czyli ok. 1,33 litra ) na 6 małych drzewek,sadzonych na jesieni ubiegłego roku, wystarczy ?
mogę kupić 10 gram, 45 gram lub 1 kg
cały mój "sad" to. ok. 20 drzewek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

do anbol- co do brzoskwiń i nektaryn to faktycznie może masz racje. nalezy je pryskać topsinem M500 Sc po kwitnieniu aż do zbioru owoców.ale moim skromnym zdaniem zastosowanie miedzianu zamiast topsinu,merpanu czy captanu nie bedzie wielkim grzechem. najwarzniejsze to dobrać odpowiednią dawkę. topsin na brzoskwiniach z tego co wiem ogranicza też parcha,dziurkowatość liści, i mączniaka.


do Suppa- u mnie na mazowszu jeszcze nikt nie pryska.troszke za wcześnie. jest ciepło więc za tydzień będzie odpowiednia pora.a może każdy sie boi i czeka na sąsiada aż zacznie :D :D nie wiem ja raczej owoce miękkie zaczne w następnym tygodniu. :tan
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

technikja jedynie pisałam,że w obecnym czasie pryskamy brzoskwinie dodyną(czyli właśnie syllitem,carpene,dodinox)i ten zabieg w okresie bezlistnym zabezpiecza przed "kędzierzawką"a miedzian można zastosować po opadzie liści(na tą samą chorobę-i my tak robimy)albo na przedwiośniu jako pierwszy oprysk,w czasie wegetacji oczywiście używamy topsinu i captanu...i tyle w temacie brzoskwiń
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Już doczytałem - wiśnie i czereśnie przeciwko rakowi należy pryskać już w momencie nabrzmiewania pąków.
Masz rację Technik21, pewnie w ciągu tygodnia drzewa zaczną ruszać.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

wczoraj widziałem jak już jeden sąsiad jechał z agrolą pryskać. ja już kupiłem środki i jeżeli taka pogoda się utrzyma to z początkiem tygodnia można pryskać. powtarzam-wiśnie i czereśnie miedzian. ale jeżeli ktoś mocno przyciął drzewka lepiej jest opryskać topsinem. miedzian działa na raka i brunatną zgniliznę. topsin dolicza jeszcze dziurkowatość liści i drobną plamistość. ale to już jak kto chcę. :D :) :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Technik21 - raz jeszcze... sad produkcyjny sadem, a ogród ogrodem... po drugie na Topsin nie jest jeszcze odpowiednia temperatura... :roll:
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Pomologu opryskiwałam już brzoskwinię silitem ( chyba- Pani w sklepie coś mi takiego podsunęła). Mam jeszcze jabłonie, grusze i śliwki ) czy mogę je potraktować Topsinem i kiedy?
Pozdrawiam Dorota:)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Topsin na śliwach stosujemy tuż przed kwitnieniem (i czasem po kwitnieniu) w celu ograniczenia moniliozy. Obecnie preferuje się inne grupy chemiczne (np. skuteczniejsze preparaty jak Horizon). Uważam, że jeden zabieg wykonać należy, dwa - to już jest uzależnione od pogody (jest wilgotno, mokro, pada deszcz - warunki są sprzyjające).
Na jabłoniach czy gruszach - środek praktycznie nieprzydatny... chyba, że mamy kłopot z chorobami kory i drewna :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź ;:138
Pozdrawiam Dorota:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”