Co posadzić pod tujami

Drzewa ozdobne
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Co posadzić pod tujami

Post »

Witam.
Czy możecie mi poradzić co mogę posadzić pod moimi tujami od strony domu ? Aby wyglądało ładnie?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Pod samymi tujami - to chyba niewiele - tuje mają korzenie blisko powierzchni, więc za duzo tam nie urosnie... i z wilgocią (opadami) kłopot.... a "przed" tujami juz coś mozna - ale za mało informacji - ile masz tam miejsca, jaka wystawa (wschodnia, zachodnia, północna, południowa...?), jaka gleba itd....
Fajnie jakby były jakies fotki...
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Tak, chodzi mi przed tujami a miejsca jest około 50 cm
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Ponieważ nie napisałaś (łeś) nic o warunkach glebowych to moge proponowac w ciemno...np. hortensje krzewiaste, róże, magnolie, powojniki... ja tak mam... z tym, że powojniki trzeba oddzielic czyms - kaflem, płytą od korzeni tui, bo je mogą zagłuszyć no i powojniki potrzebują zienię wapnowaną, a tuje zakwaszaną...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

a kiedyś... miałam łan aksamitek :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Coś co się głębiej korzeni np liliowce sobie poradzą w bliskim sąsiedztwie thui.Thuje są bardzo tolerancyjne wobec pH gleby ale najlepiej rosną w pH obojetnym do lekko zasadowego więc zakwaszanie pod nie gleby na pewno dobrze im nie robi.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Żywotnik zachodni lubi gleby piaszczysto- gliniaste, wapienne i dobrze znosi cięcie.
Żywotnik wschodni i olbrzymi wolą gleby lekkokwaśne do alkaicznych oraz są wrażliwe na upały i suszę.


Tuje to faktycznie żywotnik zachodni :D i lubią gleby lekko alkaliczne, coś około pH 6-6,5

Ja swoje tuje sadziłam jak żywotniki wschodnie i bardzo ładnie wyrosły do 4-5 metrów...ale ja generalnie mam kwaśną glebę...i jej odkwaszanie to dla mnie problem...
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Ave pisze: Obrazek
Ładny efekt ;:136
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

efekt faktycznie był "ładny" :uszy ale konieczny "płodozmian", bo po 3 latach sadzenia w tym samym miejscu aksamitek "wyjałowiłam glebę" z nicieni i potem w tym miejscu użerałam się z opuchlakami :lol: - przyroda nie lubi jednostajności... :;230
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Ave pisze:Żywotnik zachodni lubi gleby piaszczysto- gliniaste, wapienne i dobrze znosi cięcie.
Żywotnik wschodni i olbrzymi wolą gleby lekkokwaśne do alkaicznych oraz są wrażliwe na upały i suszę.


Tuje to faktycznie żywotnik zachodni :D i lubią gleby lekko alkaliczne, coś około pH 6-6,5

Ja swoje tuje sadziłam jak żywotniki wschodnie i bardzo ładnie wyrosły do 4-5 metrów...ale ja generalnie mam kwaśną glebę...i jej odkwaszanie to dla mnie problem...
Tak jak już napisałem thuje w każdej glebie dobrze rosną o ile jest dostatecznie żyzna i wilgotna ale preferują obojętne do zasadowych i piaszczysto gliniaste.Mam 2 tej samej odmiany posadzone w rożnych ziemiach jedna w "optymalnej glebie dla iglaków" czyli lekko kwaśnej na bazie torfu a druga w cięższej glinasto piaszczystej o pH obojętnym do lekko wapiennego. Obydwie dobrze rosną ale ta druga ( w gliniastej ziemi) rośnie wyraźnie lepiej (jest intensywniej wybarwiona) i znacznie szybciej :).
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Hm... Ciekawe czy moje zaplanowane lawendowe, wrzosowe czy barwinkowe "rabaty"/łany długo będą mogły być na swoim miejscu. Mam nadzieję, że tak, bo nie widzę ich gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

santia pisze:Hm... Ciekawe czy moje zaplanowane lawendowe, wrzosowe czy barwinkowe "rabaty"/łany długo będą mogły być na swoim miejscu. Mam nadzieję, że tak, bo nie widzę ich gdzie indziej...
na pewno będą mogły być długo, jeśli przygotowane stanowisko, gleba, i opieka będą odpowiednie...
Aksamitki, to specyficzne rośliny... te wymienione przez Ciebie na pewno nie sprawią kłopotu :D
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: co posadzić pod tujami

Post »

no to zabiliście mi ćwieka...
Mój M ogolił od dołu tuje (niestety nie wiem co to za odmiana), powstało coś ala drzewko, chciałam pod nią posadzić hortensje bukietowe , hosty, różaneczniki na podwyższonej rabacie, oczywiście z kwaśną ziemią
Potem poczytałam na forum dyskusję o tym, że hortensje dadzą radę na zwykłej ziemi bez zakwaszania (co odpowiadało by tujom) potem czytałam , że to sie raczej nie uda i trzeba im ziemi kwaśnej (co tujom nie odpowiada) 2 stanowiska ...
Postanowiłam posadzić ww. roślinki zobaczymy.
Ogródek EdytyB

zapraszam
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: co posadzić pod tujami

Post »

Edytko - to co sobie zaplanowałas... da sobie radę... a tuje też taką "kwasność" przetrzymają bez problemu... problem to by miały rododendrony, bo to sa zdecydowane kwasoluby :uszy
Ja zawsze traktowałam tuje jako rosliny "kwasolubne" i jakoś im to nie zaszkodziło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”