Warzywa,które urosną w cieniu.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Re: co rośnie w cieniu

Post »

A może czosnek niedziewdzi, kiedyś chciałam go posadzić i właśnie przeczytałam gdzieś, że lubi cień.
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: co rośnie w cieniu

Post »

też czytałam że czosnek niedźwiedzi lubi półcień :)
Sąsiadka powiedziała mi że fasolka szparagowa też lubi ale nie wiem czy prawda bo u mnie pięknie w słoneczku rosła .
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
dorisdolores
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 lut 2011, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co rośnie w cieniu

Post »

W półcieniu mogą rosnąć cisy.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Tak piszę na raty ale przypomniało mi się że u mnie też rosła fasolka, nie zauważyłam specjalnej różnicy z tą wysianą w całkowitym nasłonecznieniu. Bezproblemowo radziły sobie również ogórki, miałam przez to zdecydowanie dłuższy okres plonowania, nie paliło je słońce w godzinach najintensywniejszego nasłonecznienia.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: co rośnie w cieniu

Post »

:) wiec spróbuję fasolkę wysadzić tam . Mam tam dość spory kawałek a w słoneczku posadzę co innego :)
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Szpinak i cukinia zniosą tzw. półcień.
U mnie w cieniu (słońce dochodzi po 18-tej) rośnie kosaciec żyłkowany i bukszpan. Wiem, to nie warzywka... ;:224
Pozdrawiam, Monika
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Anutko, u mnie w półcieniu dobrze sobie radzi rabarbar, porzeczki i agrest. Część rządka malin jest ocieniona przez gruszę.
I właśnie ta część malin najczęściej jest atakowana przez szarą pleśń, spadają kwiatki. Tam gdzie mają pełne słońce, jakoś szybciej wysycha i rosa i deszcz. No i maliny słodsze- wg mnie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: co rośnie w cieniu

Post »

;:4 dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) teraz będę się zastanawiać co tam posadzić , w końcu jest trochę roślinek co lubi półcień .
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Mam 1/5 warzywnika w cieniu przez dość długi czas. Stwierdzam, że rabarbar to lubi, cebula wyrosła marnie, ale może była niedokarmiona :oops: Fasola radziła sobie całkiem nieźle, ale miała gorsze plony niż ta na słońcu. Za to kabaczki rosły jak dzikie.

Sadzę tam też rozsady krzewów. Ukorzeniłam już tak bukszpany i porzeczkę. Porzeczkę chyba zostawię w rogu, może jej się spodoba. Mam tam też część truskawek, wcale nie owocują inaczej niż te w pełnym słońcu, za to są później. Dzięki temu dużo dłużej zbieram owoce.

Dzięki temu wątkowi chyba w tym roku w cieniu posieję cukinię i spróbuję rządek ogórków :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Świetny wątek! Już wiem gdzie posadzę kabaczki! Zeszłego roku w pełnym słońcu były nędzne.
Waleria
Awatar użytkownika
atrano
50p
50p
Posty: 85
Od: 2 lut 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław-Milicz

Re: co rośnie w cieniu

Post »

W zeszłym roku miałam cukinię w pełnym słońcu i rosła rewelacyjnie, ale co jakiś czas podlewałam ją pokrzywianką.
Bardzo dziękuję za rady dot.roślin, które znoszą zacienienie, przydadzą się
vena81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 mar 2012, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia...w lesie :)

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Witam:)
Jeśli można to i ja się podłączę :wink:

W zeszłym roku zrobiłam (pierwszy raz) mały warzywnik- tak ok 50mkw. Wszyscy mówili, że nic tam nie wyrośnie bo jest sporo cienia...w sensie że dość długo jest cień. No ale po kolei :) Ziemię przekopałam, wybrałam wszystkie zielska, rozgrabiłam i zasiałam podstawowe warzywka. Obornika nie udało mi się załatwić zresztą było już późno. Ziemia jet ogólnie VI kl ale w miejscu ogródka jest na pewno trochę lepsza. Nie znam się w sumie ale ma inny kolor niż reszta i jest taka...hm... no jakby ciut dłużej wilgoć trzyma (reszta to piach...żwir) i od strony lasu jest taka bardziej próchnicza. Jak przekopywałam to dorzuciłam trochę torfu i pomieszałam tą bardziej zółtą, z tą próchniczą i torfem. I co mi wyszło? Z rzodkiewki były w sumie liście tylko, sałata ujdzie, marchewka lepsza na tej "żółciejszej" niż tej próchniczej, selery i pory miernota, ogórki tak w miarę, fasolka szparagowa rewelacja, groszek ok, pietruszka tylko nać, buraki nieduże ale za to przepyszne były, dynie miałam jedna ok 2,5 kg hehe :)

Dziś przekopałam ogródek i rzuciłam trochę popiołu (wczoraj robiłam porządki wiosenne). Późno się robi ale chcę rzucić tam obornika i znowu przekopać i dopiero siać po jakichś 2-3 tygodniach.

I teraz pytanie :D

Czy myślicie, że bardzo bliskie sąsiedztwo lasu (gł.brzozy, olchy, jarzębiny, sosny) ma duży wpływ na to jak będą rosły warzywa????? I co myślicie na temat tego cienia - słońce jest latem od wschodu do ok 14, potem półcień i od ok 18 cień...Czy to nie za mało słońca????

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Chyba po zeszłorocznych doświadczeniach już wiesz, co warto tam uprawiać. Nie widzę w tym zestawie żadnych kapustnych, może spróbuj z kalarepką? Uważaj, nie dawaj pod marchew obornika. W trochę cienistym miejscu dobrze rosną rabarbar i szczaw.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”