Cięcie gruszy

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
rdest79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lut 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Cięcie gruszy

Post »

Na początek napisze że działke kupiłem w tamtym roku i jest troche zapuszczona dlatego takie drzewa.
Podciąłem tak bo sugerowałem sie moim tatą jak pamiętam obcinaliśmy za młodego też takie pionowe wilki ale może były góra metrowe i to na jabłonkach, jabłka były w sumie co roku.
A jakie macie sposoby aby drzewa owocowały co roku?
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie

Post »

lukasz4511 pisze:Wilki tzn, te gałązki wszystkie wyciąć co rosną w górę ???
Łukaszu, tzw 'wilki' są zazwyczaj jaśniejsze, ale nie koniecznie. One rosną pionowo w górę i tylko osłabiają roślinę. Z nich nic nie będzie, więc trzeba je usuwać.
Tutaj podam Ci linka http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2658
Luknij tam i wszystko będziesz wiedział. Za dużo by pisać.
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cięcie gruszy

Post »

Dziękuję serdecznie za porady i link ;)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2040
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Proszę o radę jak ciąć młodą gruszę.
Jesienią posadziłem dwie grusze Konferencję i Faworytkę, które nie mają żadnych gałązek jedynie długi na 150 cm "przewodnik" ? "okulant" ?
Będę wdzięczny za radę w jaki sposób powinienem je przyciąć. :wit

Obrazek
Pozdrawiam, Jacek
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Cięcie gruszy

Post »

Mam dwie dokładnie takie same więc się dołączam i chętnie poczytam co dalej, ale cięcie to raczej za rok jak już się przyjmie i coś puści.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ja bym to przyciął nad oczkiem w odległości 15-20 cm nad rozgałęzieniem/pierwszym okółkiem jaki chcesz uzyskać.
Normalnie to pierwszy okółek powinien być gdzieś na wysokości 70 cm, zatem wypadałoby przyciąć na wysokości 90 cm, ale niech również wypowiedzą się inni forumowicze ;:162
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ja polecam jednak uzyskanie wyższej korony - zaczynającej się min. 1 metr od ziemi tak jak to dawniej bywało bo dzięki temu zachowujemy łatwiejszy dostęp do drzewa gdy urośnie i mniejszą powierzchnię użytkową nam drzewo zajmuje.
Ja bym ciął na wys. 1metr 20cm. a ten palik wbił głębiej albo nieco skrócił tak do 1m., żeby swobodnie młode gałęzie mogły rosnąć.
Oczywiście tniemy nad pąkiem. Jeśli teren dość wietrzny to pąk najwyższy który zostanie po cięciu powinien być od strony częstych wiatrów (zwykle zachód)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2040
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Ciachnę więc może powyżej metra, coby koronę mieć wyżej. :wit
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
monika10
200p
200p
Posty: 204
Od: 18 sty 2013, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło podkarpackie

Re: Cięcie gruszy

Post »

Witam,proszę o radę jak przyciąć gruszkę, nie wiem jaka odmiana ,bo kupiłam na rynku. Rośnie ładnie tylko zrobiły się 2 przewodniki ,dokladnie nowy, wysoki wyrósł obok starego przewodnika tuż nad ziemią ,a z tego co się doczytałam należy wyciąć stary. Nowy jest już dużo większy .Czy mogę to zrobić teraz gdy są już liście ,czy w innym terminie?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Witajcie! Macie może pomysł jak przyciąć tą gruszkę? Jest to klapsa sądzona na jesieni 21 roku na gruszy kaukaskiej. Stary przewodnik wyłamał wiatr i na jego miejscu wyrosly dwa takie kikutki. Moje pytanie brzmi czy zostawić je a wyciąć pionowa gałąź która idzie do góry czy zostawić gałąź a usunąć kikutki i przyciąć gałąź?
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ja bym wycięła kikutki a pionowa gałąź za przewodnika by robiła.
I skróciłabym deczko te gałąź, zbyt wysoka jest w stosunku do innych konarów, nie lubię wysokich drzewek, kłopot tylko z opryskami, ze zbiorem owoców. No ale to moje zdanie a Ty zrobisz jak zechcesz. :wit
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Właśnie myślałem podobnie ale wolałem się upewnić:) też nie lubię dużych drzewek kto potem będzie po owoce wchodził:)
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Cięcie gruszy

Post »

gienia1230 pisze: 5 lut 2023, o 23:28 Ja bym wycięła kikutki a pionowa gałąź za przewodnika by robiła.
I skróciłabym deczko te gałąź, zbyt wysoka jest w stosunku do innych konarów, nie lubię wysokich drzewek, kłopot tylko z opryskami, ze zbiorem owoców. No ale to moje zdanie a Ty zrobisz jak zechcesz. :wit
Jak widać drzewko już samo sobie poradziło wykształcając nowy przewodnik.
Wyciąć należy kikuty wraz z czopem na "siodełko" do samego przewodnika, sam przewodnik skrócić od góry jakieś 15-20cm nad oczkiem(jakieś 5mm nad oczkiem) umiejscowionym na zewnątrz korony. Tyle całej kosmetyki. ;:215
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”