ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Z ubiegłorocznego doświadczenia z cebulą z rozsady po raz pierwszy, polecam przestudiować lekcje Przemka.
Ja zrobiłam tak jak radził, tylko po wschodach zadołowałam wszystko w tunelu. Cebulki sadziłam jak miały ok. 5-6 mm średnicy. Były dużo szybciej niż siane do gruntu, urosły średniej i dużej wielkości. Miałam odmiany Bila -biała i Wenta-czerwona :wink:
W tym roku na pewno powtórka.
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Czyli, że jak wzeszły, drastycznie obniżyłaś temperaturę? Wkopałaś doniczkę?
A jak się nie ma tunelu, może być inspekt, albo jakieś chłodne miejsce?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Nie zaraz jak wzeszły. Miały ok. 10 cm i ponad 2 tygodnie były w domu i wyglądały tak jak na zdjęciu ze str3 w tym wątku.
Wyjęłam z pojemnika i takimi "kępkami" powsadzałam w tunelu.
Pozdrawiam, Monika
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Powiedzcie mi, a jak się wysadza te cebulę z siewu, to trzeba przyciąć jej liście i korzenie? Chodzi mi o to, że jeśli rosła gęsto a nie w wielodoniczkach, to trzeba ją wydłubać z ziemii, i co dalej.. Jeśli przyciąć to na jaką długość, na te 7-10cm? Czy ciąć korzonki? [porom się tnie..] W zeszłym roku wysadzałam, ale nic nie cięłam, korzonki takie długie cienkie wsadziłam, i to chyba było źle, bo padła:/ Jaką grubość powinien mieć szczypior - chodzi mi o to po czym poznać kiedy już się nadaje do wysadzania.. Jak pół ołówka? Bo zdjęcia tu w wątku są różne.. I w końcu nie wiem, czy patrzyć jaką ma grubość, czy liczyć tygodnie od wysiania.. [jak z Waszych doświadczeń to wygląda optymalnie?] Dużo pytań, ale te kwestie dalej są dla nie nie jasne, a chciałabym się w końcu jakiejś ładnej dochować, a nie tylko samych ogryzków;)
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

ida74 pisze:...to i ja coś wtrącę ...
Ja wysiewam nasiona cebulki do kuwet z ziemią wymieszaną z piaskiem .Jak siewki podrosną ,robię mały dołek w ziemi w foliaku i wszystko dołuję .
Jak pogoda pozwoli i oczywiście ziemia trochę przyschnie (kląc jak szewc,bo dużo tego pikowania )po jednej sadzące w odległości około 25cm wsadzam do ziemi ,podlewam i rośnie .
Próbowałam ,tak z lenistwa wysiewać bezpośrednio do ziemi ,ale cebulki były małe .
...to tak łopatologicznie ... :wink:

I jakiej wielkości są te cebulki ? W tym roku też tak wysiałam i ładnie mi rośnie tylko zastanawiam się czy z tego będzie tylko szczypior czy cebulka żeby w przyszłym roku wysadzić .
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Awatar użytkownika
justyna_gl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3385
Od: 10 lut 2011, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Tak ładnie opisujecie jak uzyskać piękną cebulę, że i ja w tym roku spróbuję. Tak więc dzisiaj została zasiana cebula zwykła i czerwona. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak nie cebula to przynajmniej szczypior będzie do twarożku :wink:
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

forumowicz
świetnie piszą na tej stronie na temat cebuli
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Zamówiłam nasiona cebuli Exhibition i Globo-sałatkową, obydwie wielkie, spróbuję uprawy z rozsady, ale myślę, że takie wielkości mogą uzyskać te cebule uprawiane z dymki. Stąd pytanie : czy ktoś kupował w sklepie dymkę tych odmian, czy są osiągalne?
PKasia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2011, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

U mnie w sklepie to dzieli się tylko dymkę na czerwoną i białą. W mojej ziemi zle rośnie cebula ale spróbować bym chciała jakoś to zmienić. Podobała mi się taka płaska odmiana nie pamiętam nazwy no i taka olbrzymia jedna cebula jak dłoń ale się bałam tak z nasionek ....no to jutro poczytam od początku ten wątek. W razie czego kiedy powinno się prawidłowo wysiewać cebulę? Teraz to już za póżno?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ja będę siać nasionka od poniedziałku. Może zdążą przyjść pocztą. Niektórzy pisali, że kiełkowały około 5 dni, więc szybko i mam nadzieję, że załapię się w terminie. Myślę, że do końca kwietnia jest czas na wyprodukowanie rozsady.

Doczytalam, ze cebulę wysiewa się od końca lutego do połowy marca. :wit
PKasia
200p
200p
Posty: 266
Od: 7 lut 2011, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

O fajnie to zdążę o ile dorwę jakąś dobrą odmianę. Polecasz te zamówione przez ciebie odmiany, sugerowałaś się w wyborze czymś szczególnym, bo w moim przypadku nie mam żadnego punktu odniesienia. Jutro będę musiała nadrobić zaległości w czytaniu a już nie nadarzam...
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Wrzuć na alle... nazwę tych cebul, tam są zdjęcia, uprawiał je Przemek , opisuje od 1 str. tego wątku i pokazuje zdjęcia.
Ja sugerowałam się wielkością :;230
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”