Ocena stanu

ODPOWIEDZ
gejzerka

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Przeczytaj uważnie swój własny wątek, jest w nim odpowiedź na zadane pytanie. Do dyspozycji jest również wyszukiwarka i 26 stron wątków, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.
a tu link na osłodę http://www.storczyki.org.pl/uprawa/index.html
Ada20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Witam.

Czy mógłby mi ktoś napisać czy moje storczyki są w pełni zdrowe?

Z góry dziękuję :)

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Witam,
Napisz coś więcej o twoich storczykach, np.: jak długo je masz?, jak się nimi zajmujesz? W czym problem, że pytasz o ich zdrowie?
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Ada20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Na zdjęciach są przedstawione trzy storczyki, pierwszego z nich ( pierwsze zdjęcie) dostałam pół roku temu, dokładnie w listopadzie, kolejny w styczniu, a ostatni w marcu. Przez ten czas ani razu nie kwitły, niepokoi mnie to, dlatego chciałam się dowiedzieć czy wszystko z nimi w porządku. Jak również zastanawiałam się czy twarda woda, nie utrudnia wzrostu tym roślinkom ? Nie mają one w pełni zielonym korzonków nawet po podlaniu czy to właśnie jest wynikiem podlewania twardą wodą ?
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Na kwitnienie Phalaenopsis nie wystarczy czekać pół roku, czasem nie kwitną rok i dłużej.

Jak je podlewasz? Skąd wiesz, że masz twardą wodę? Podlewasz wodą prosto z kranu, czy przegotowaną odstaną? Jak je podlewasz? Jakie i jak stare mają podłoże?

Opisz trochę więcej czynności jakie przy nich wykonujesz i o samych storczykach. Z samych zdjęć czasem trudno coś wywnioskować.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Ada20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Wstawiam je do wanny napełnionej do połowy wodą na godzinę i je wyjmuje, gdzieś raz na 10dni. Raz w miesiącu dodaje do wody nawozu. Woda jest twarda bo kiedy wleje się do szklanki i da pod światło, nie jest przezroczysta, tylko wyraźnie zmętniona. Podlewam prosto z kranu. Stoją na oknie po wschodniej stronie. Jednemu zmieniałam ostatnio podłoże, temu najstarszemu (z listopada) natomiast dwóm nie zmieniałam w ogóle. Powinno się przesadzać storczyki ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Nie musisz ich przesadzać, po po pierwsze widać po podłożu, że nie potrzebuje tego i po drugie korzenie tez widać, że są w dobrym stanie więc nic z nimi nie rób. W twoim przypadku zmieniałabym tylko wodę, bo woda prosto z kranu i do tego mętna im w ogóle nie służy. Jak nie możesz zapewnić im deszczówki to najlepiej wodę przegotować i taką przegotowaną i odstaną dopiero podlać lub moczyć storczyki.
Ada20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moje storczyki są zdrowe?

Post »

Dziękuje za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Stan zamówionego przez Internet Mini Marka

Post »

Witajcie :wit

Tydzień temu zamówiłam w orchiga.. mini marka. Nie wiem kiedy go zapakowano w karton i co jest przyczyną jego obecnego stanu.
Tak się cieszyłam, że będzie już dziś. No i dostarczono go, a ja już tak się nie cieszę :? Zwłaszcza, że w sumie kosztował mnie on ponad 60 zł.

Firma zobowiązała się do zapakowania go w taki sposób, by go nie uszkodzić. Jednak mam wrażenie, że można było to zrobić lepiej. 1/3 podłoża uciekła z doniczki, która była zaklejona prawie cała od góry taśmą pakową. Poza tym na fotkach, które sprzedawca umieścił na swoim sklepie pęd falka był podparty bambusem. Tu jednak jego brak (a można by było dzięki niemu jakoś ustabilizować storczyka w kartonie). Korzenie także inaczej wyglądały (co pokażę na dołączonych fotkach). Stan kwiatów mnie nie rozczarował, bo spodziewałam się, że uschnął i zmarnieją (choć myślałam, że mini marki mają je grubsze :wink: ). Co Wy o tym sądzicie? Wcisnęli mi chorą/zaniedbaną roślinę czy sobie wmawiam?

Nie miałam nigdy do czynienia z Mini Markami, więc proszę o radę - czy to normalne? Czyt. plamy na liściach, ich deformacje.. Chyba sama w to nie wierzę :cry: Jednak może coś z niego będzie i nie będę go musiała odsyłać z powrotem?

Dodam, że to mój trzeci phalaenopsis, ale dwa pozostałe są typowymi marketowymi hybrydami.

Roślinka jest naprawdę mała i delikatna, tym bardziej nie wiem co robić.

Za każdą odpowiedź będę wdzięczna ;:180



Obrazek

Zdjęcie specjalnie nasyciłam, byście widzieli, gdzie jest żółto no i gdzie korzenie zmienione

Obrazek

Obrazek

Jak się okazuje w doniczce są przynajmniej dwie, jak nie trzy sadzonki ^

Obrazek

Obrazek

Profesjonalne zapakowanie w taśme :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek A tak miał wyglądać - zielone, rozwijające się korzonki itd. których 'ani widu, ani słychu'..
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Stan zamówionego przez Internet Mini Marka

Post »

ja bym zostawila, roznica jest duza i do firmy bym zadzwonila, ale nie wyglada na chorego. Korzenie nie sa idealne ale zywe wiec bedzie zyl :)
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stan zamówionego przez Internet Mini Marka

Post »

Myślę, ze stan storczyka nie odbiega znacząco od spotykanych.
Jest to mała roślina,choć.... zdarzaja sie również wyrośnięte "dziwolągi"
Jest dorosłą rośliną ,kwitnącą.Inny pokrój i wygląd liści maja rośliny młode .
Sadzonki,czy takie co maja 1,2 lata do kwitnienia będa na pewno wyróżniać się większa świeżością liści..

Przysłana została roślina ta co była oferowana.
Ubytki podłoza w doniczce są naturalne -transport nie "pieści."
Korzenie ma w porządku,widać wzrost nowych - metoda przesuszania przed wysyłką jest zawsze pożądana. .
Nie dostrzegam 3 roślin w doniczce , być moze to przypadek basal-keiki....
Więc....nie za bardzo dostrzegam w czym problem.

Teraz trzeba po prostu aklimatyzować storczyka i,cieszyć sie kwiatami i ...pielęgnować na przyszłość.

Oceniając ,mogę tylko powiedzieć ...,że wysyłkowo ... w duzej części kupujemy marzenia. Stąd ...rozczarowania.

Nie jestem zwolennikiem zakupów na odległość...,zakupy w e-sklepach , aukcjach są loterią.
A zawsze wobec sprzedającego można przedłożyć swoje żale.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Stan zamówionego przez Internet Mini Marka

Post »

Dziękuję Wam za odpowedzi, uspokoiłyście mnie :)

Jednak te liście mnie martwią i zastanawiają :wink:

Jovanka - masz rację, jak zobaczyłam mini marka na zdjęciach to się zakochałam i rozmarzyłam, jak to on mi pięknie nie zakwitnie i będzie cieszył oko ;:173 a na sklep internetowy zdecydowałam się ze względu na to, że nie mam za dużo doświadczenia ze storczykami (dwa obecne + pierwszy poległy [zalany]) i uwierzyłam, w to co napisali, że zdrowy, piękny, z bezpiecznym transportem.. Idealny dla początkującej

I tak - myślę, że to basal keiki, bo są dwa stożki wzrostu :wink:

No cóż, gdybym miała możliwość kupienia mini marka w sklepie stacjonarnym, to bym kupiła, ale jak same wiecie - ciężko jest trafić

Skoro go przesuszali przed wysyłką, to powinnam go teraz podlać? Czy odczekać z tym trochę?
Wyjąć z doniczki i ocenić stan korzeni, by wiedzieć na czym stoję? Czy go tym nie stresować?

Jeśli pozwolicie będę zdawać relacje na bieżąco - każdym problemem chętnie się podzielę :lol:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stan zamówionego przez Internet Mini Marka

Post »

Oczywiście,że trzeba go podlać, przecież nie jest chory....rozpocząć normalna pielęgnację.
Nie wyjmować nic z doniczki;widać db.stan korzeni więc ....nie ma co sprawdzać..Natomiast dosypać świeżego podłoża na wierzch.Uzupełnić ubytki.
I tak....kiedyś w przyszłości przyjdzie moment rozdzielenia roślin.Więc ...przesadzanie i stresowanie teraz storczyka jest niepotrzebne.
Napisałam - ciesz się kwiatami teraz ,póki są. Następne ....nie wiadomo kiedy będą.

Ważna sprawa :!: ;proszę skorygować zdjęcia i wymienić . Zbyt duży rozmiar/pow.1000/ powoduje "rozjeżdżanie" forum. Zalecany max.rozmiar zdjęć na forum to.... 640 x480px

JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”