Cięcie gruszy

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Nie mam pojęcia jaka to może być odmiana, miała być duża i słodka jak mówił pan co sprzedawał, tyle się przynajmniej dowiedziałem o tym drzewku. Plastik zielony to właściwie leży tylko tak na trawce więc na pewno da się go usunąć bez żadnych problemów gdyż chroni drzewko głównie przed kosiarką. Trawą zajmę się wiosną. A czym polecasz je podsypać ?
A jeśli chodzi o to cięcie "nad pąkami 4-5 sztuk (0,5cm nad pakiem )" tzn. zrobić to na każdej gałęzi czy chodzi o 4-5 gałązek na przewodniku i dopiero nacięcie ? Będę wdzięczny za to drobne wyjaśnienie ;:180
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Czerwone kreski - tam masz naciac 4-5 mm, moze lepiej 3-4 mm nad pąkiem na głebokosc 1 -1,5 mm .Wybierz 4 -5 pąków z każdej strony swiata a najlepiej nadtnij jeden pąk od wschodu 1 od zachodu 1 od polnocy i 1 od poludnia:). Koniecznie zasmaruj mascia ogrodnicza np funaben. Jakbys mógł pokazac czubek tej gruszki to bym cos dopowiedzial moze , bo na zdjeciu jest uciety czubek drzewka.

Nawozy? Nie wiem co siedzi w Twojej ziemi . Czego jest duzo czego brakuje , sypnij cos uniwersalnego . Masz moze tam jakies inne drzeka owocowe . Jak masz to pokaz ze 2 sztuki i napisz ile maja lat. Bo moze rosną Ci na malo żyznej glebie.

Szkoda ze nie wiesz jaka to odmiana. Przydalaby sie obok jakas druga gruszeczka co by sie zapylały:)
Moze masz informacje czy to jest letnia odmiana czy ziomowa ? Jak zimowa, to kiedy dochodzą owoce? Ja mam swoj typ ale poczekam moze cos Ci sie przypomni:)

A tego Pana co Ci sprzedał do drzewko bym wziął za łeb ,przyprowadziłbym pod te gruszkę i pokazał co wyrosło po 7 latach:) Ja tez mam 7 letnie drzewka gruszki i mam 30-40 kg z drzewa oooo

Obrazek
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jeszcze raz zdjęcie w całości, gleby na pewno nie jest za bogata gdyż tylko w niedalekiej okolicy od drzewka jest nawieziona ziemia specjalnie pod nie a tak raczej tylko glina :roll: A niedaleko tej gruszki rośnie czereśnia która ma już ze 4-5 metrów wysokości oraz stare śliwy które jeszcze owocują więc na razie są. Ale co mam teraz zrobić jak nie znam nazwy gruszy, wsadzić jakąś odmianę która jest "najbardziej koleżeńska" ?
A co do twojego owocowania gruszy to jestem pod wrażeniem na tej z tego co pamiętam były może raz albo 2 kwiatki które i tak opadły więc nawet owoca nie widziałem na niej jeszcze :(
Obrazek
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Obrazek

Ta jedna galazke zrzuc z góry .Obetnij za 3 pąkiem lisciowym.

Jak nie sciales starego przewodnika jeszcze ,to jak bedziesz go scinał to nie scinaj w miejscu rozgalezienia tylko ze 3 cm wyzej .I jak tylko rozmarznie ziemia kolek wbijaj wysoki, ze 40 cm idzie w ziemie w gore ze 2,5 metra.

Haaaaaa czeresnia taaaaaak pewnie tam rosnie :) Pewnie masz na podkladce silnorosnacej( czeresnia ptasia) i z nia nie ma problemu...:)

Dla mnie to lukasowka( tylko ona tak pieknie wypuszcza galezie boczne ) - posadz 2,5m obok "konferencje" a jak masz i miejsca wiecej to i "generala"lub "faworytkę"czyli klapse .Wszystko na silnej podkładce u Ciebie powinno rosnac z tego widac .Dluzej poczekasz na owocowanie ale cos bedzie a na karlowej lub pol karlowej drzewko nie ruszy pewnie jeśli masz faktycznie słaba ziemie.

Na kwiatuszki Bor by sie zdał wobec tego na wzmocnienie pakow kwiatowych:) ale jak zetniessz stary przewodnik to dopiero za rok bedziesz miec kwiatki na tym "nowym" przwodniku. ale nie zastanawiaj sie ani chwili - scinaj ten stary !!!
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Cięcie gruszy

Post »

murarz81 pisze:Jakie cięzarki? jakie naciagi? wszystko da sie zrobic umiejetnym cięciem
Przez wyprowadzenie do poziomu gałęzi bocznej przyspieszamy kwitnienie a co za tym idzie owocowanie i tworzymy w ten sposób gałęzie owoconośne na parę lat.Sekator nie potrafi tego,korygowanie owszem,ale...
Awatar użytkownika
rdest79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lut 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Cięcie gruszy

Post »

moja grusza wyglądała tak:
Obrazek

a teraz wygląda tak:
Obrazek

jeszcze tylko zostało zabezpieczyć podcięcia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ale ją ogołociłeś, rozumiem przerzedzić wilki ale żeby aż tak :| Miała dużo młodych pędów a zostały pewnie stare wyrośla.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Takie stare drzewa odmładza się ratami rozkładając cięcie nawet na 3 lata. W tym roku po tak radykalnym cięciu, które jest szokiem dla starego drzewa wyrośnie pewnie las wilków. No i owoców nie będzie :cry:
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

cięcie

Post »

Chciałem obciąć grusze, tylko za bardzo nie wiem jak, czy mam obciąć te prawie wszystkie gałązki? czy zostawić, proszę poradźcie? Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie

Post »

Wytnij najpierw pędy uszkodzone przez mróz, wilki i gałęzie krzyżujące się. Zobaczysz później co z niej zostanie. Ja myślę, że jak to zrobisz , to nie będziesz miał zbytnio co ciąć dalej :wink:
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: cięcie

Post »

Wilki tzn, te gałązki wszystkie wyciąć co rosną w górę ???
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

to drzewo to porazka , jeden wielki busz:( tu wszystko rosnie do góry :) postaw cos bialego za drzewem jakis mega bialy karton lub mega przescieradlo i zrob zdjecie .bedzie wiecej widac . moze cos podpowiem. a co do poprzedniego kolegi co tak opitolil gruszeczke to:))) ładnie wyglada ,nie bal sie ciąć,ale faktycznie to jest najgorsza pora tak gołocic drzewo . Strasznie pojdzie w wilki. jak juz takie stare drzewo chcecie tak ostro ciac to lepiej to zrobic w czerwcu. wtedy te mlode nowe odrosty beda mniejsze .
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

rdest79
tragedii nie ma. Pilnuj teraz aby w czerwcu powyrywać wilki. W czerwcu będą krótnkie i jeszcze zielone - bierzesz rękawice i rwiesz wszystko co rośnie pionowo do góry bezpośrednio z konarów. Będziesz miał mniej do cięcia wiosną 2012. Słabiej rosnące z boku konarów wilki możesz zostawić - można z tego uformować nowe gałęzie ja będziesz potrzebował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”