Cięcie gruszy

Drzewa owocowe
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Można przywiązywać odważniki zrobione z betonu, jakieś metalowe elementy, oczywiście dobrane wagą do drzewka. Mozna tez przywiązywac sznureczki do pnia na dole tak aby gałązka była sciągana w dół. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku i estetyki. Najlepiej tak jak napisała Suzana - kiedy drzewko jest wsadzone na wiosnę spinaczami do przewodnika. Trzeba tylko pamiętać o zdjęciu tasiemek i spinaczy, aby nie raniły pędów przy wzroście grubości.
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Odradzam jakiekolwiek ciężarki, nieważne z czego zrobione. W przypadku większego wiatru mogą pokaleczyć drzewko lub połamać gałązki. Zdecydowanie lepiej zrobić jak pokazała gienia, przymocować do kołeczków lub pnia/innej gałęzi (to już na starszych drzewkach) i co jakiś czas sprawdzać czy sznurek nie wrasta. Albo dać szersze kawałki materiału, wtedy tak nie wrasta.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

sirrah
cięzarki widziałem u znajomych- nie skarżyli się że uszkadzają gałązki, ale być może masz racje.
Ja stosowałem tasiemki i cegiełki leżące na ziemi - sposób taki jak haki wbite w ziemię.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Od ciężarków i cegiełek może być trrrach, gałązki są kruche.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ciężarki, klamerki, sznurki - wszystkie mają zastosowanie na gruszy, z tym - że należy wybrać taki sposób, z którym sobie poradzimy i jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować.... Najbezpieczniejszym mimo wszystko jest sposób na klamerki (pędy małe), oraz sznurki (przyginanie pędów długich do ziemi). Ciężarki betonowe to dość trudny sposób formowania - tu trzeba trochę więcej praktyki i wyczucia.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Cięcie gruszy

Post »

Ja zamiast betonowych ciężarków czasami używam butelek z wodą. Mogę przez dolewanie i odlewanie regulować obciążenie.
Waleria
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jeżeli mówimy o sposobach z regulacją obciążenia to słyszałem też o woreczkach wypełnianych piaskiem. Właściwie to najważniejszy jest efekt - przygięcie gałązki -sposobów można wymyślać tysiące :lol:
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Na pewno będę próbował któregoś ze sposobów gdyż moja grusza rośnie praktycznie pionowa i nie ma żadnych gałęzi w bok spróbuje więc ją troszkę poszerzyć
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jakie cięzarki? jakie naciagi? wszystko da sie zrobic umiejetnym cięciem
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Mam pytanie, posiadam taką gruszkę ma już prawdopodobnie około 7 lat, rośnie nieco dziwnie, może ktoś doradzi czy ją ciąć? czy może troszkę gałązki obciążyć aby rosła na boki?

Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Poodginaj wszystkie wiotkie gałązki sznurkami trochę do poziomu.Będą szybciej wiązały sie na gałązkach krótkopędy z kwiatami i uformuje się kształt korony.Najdłuższe skróć o 1/3. Dolną 1 gałązkę musisz obciąć bo jest za nisko nad ziemią.
Zrobiły się tu 2 przewodniki i rywalizują ze sobą. W zasadzie powinien być 1 główny przewodnik. Szkoda ciąć.Wstaw jakąś rozpórkę między nich niech mają więcej światła wewnątrz korony.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Cięcie gruszy

Post »

Dziękuję za radę, na pewno skorzystam z tych że cennych rad :)
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie gruszy

Post »

Jaką rozpórkę??? Chcesz zeby rak wszedł w miejscu rozgalezienia? Co bedzie za 20 lat z Tą gruszka? Pod wpływem ciezaru gruszek lub wiatru drzewo ropołowi sie na pół i po gruszce !!!
Moja rada:
Wywal ten stary przewodnik , widac ze cala sila idzie w ten nowy odrost, ktory idzie do góry i tam bedzie zawsze szła . Na tej wysokości, na której chcesz miec 1 pietro rozgalezien ( bo widze ze w tym nowym przewodniku pierwsze rozgalezienia sa dosc wysoko) ,nad pąkami 4-5 sztuk (0,5cm nad pakiem ) zrob naciecia piłką na głębokosc ok 1-1,5 mm - zminiejszysz siłe wzrostu drzewa a z paków nad ktorymi beda naciecia powstanie Ci piekna koronka 1 pietra drzewa. Nacinaj zanim ruszy wegetacja!!!! najelpiej ostatni tydzien lutego w sucha pogode !!!!!! Koniecznie zasmaruj naciecia funabenam np. Koniecznie kolek do drzewa bo jest drzeko juz wysokie i bedzie nim majtało!!! Zadnych gałezi procz starego przewodnika nie wycinaj !!!!Funaben po cieciu starego przewodnika równiez!!! Drzewko za małe by cokolwiek teraz ciac i formować!!!! Wpromieniu 1m od drzewka nie moze byc trawy -ona zabiera wszystkie skaldniki jakie sa w glebie!! a jaka to odmiana????

Ono ma 7 lat????? wow . Tym bardziej wywal ten stary przewodnik skoro przez 7 lat tylko na tyle go bylo stac:d . Ten nowy wyglada zdrowo i silnie.Najprawdopodobniej kupiles drzewko z bardzo ubogim systemem korzeniowym i nie moglo sobie poradzic z rownowaga miedzy korzeniem a górą.Do tego dochodzi ta trawa ktora wszystko z ziemi wyciagala. Ten silny przyrost-zakladam ze jednoroczny pokazuje ze moze cos z tego drzewka moze jeszcze byc. a moze to przez ten plastik sie meczy ktory otacza to drzewo? wywal go jakos jak dasz rade . i podsyp to drzewko czyms na wiosne:).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”